Anasayfa » Aktüel » SABAH’ın, Baskı Kalitesi Üçüncü Kez Ödüllendirildi

SABAH’ın, Baskı Kalitesi Üçüncü Kez Ödüllendirildi

Sabah gazetesi matbaası Uluslararası Renk Kalite belgesini aldı. Uluslararası Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği’nin (WAN-IFRA) düzenlediği renk ve baskı kalitesi yarışmasında Turkuvaz Haberleşme ve Yay. A.Ş. matbaası, dünyanın en iyi gazete matbaaları arasına üçüncü kez girerek büyük bir başarıya daha imza attı.

WAN-IFRA, gazete baskısının tüm dünyada standart hale getirilmesi için düzenlediği bu yarışma, iki aşamalı ve üç ay süren zorlu elemelerden oluşuyor. Gazetelerin günlük baskılarından oluşan kopyalar WAN-IFRA Hindistan ARGE merkezinde bağımsız olarak değerlendiriliyor.

İlk aşamada kâğıda basılan renk skalalarının değerlendirilmesi yapılmakta ve uluslararası standartlara uygunluğu kontrol edilmektedir. Matbaa ekibinin hazırladığı tamamen otomasyon sistemi ile ve baskı esnasında alınan örnekler WAN IFRA ölçümleme sistemi baz alınarak anında puanlanarak ön hazırlık yapıldı.

İkinci aşamada genel baskı kalitesi dünyadan çeşitli uzmanların oluşturduğu jüri tarafından ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulan yarışmada jüri değerlendirmesini yaparken fotoğraf seçimi, baskı kalitesi dahil her bir gazetenin sayfasını ayrı ayrı değerlendiriyor.

Bütün bu aşamaları başarı ile geçen gazeteler WAN-IFRA Renk Kalite Kulübüne (Color Quality Club) girmeye hak kazanıyor. Bu yılki yarışmaya tüm dünyadan 121 yayın katıldı. 20 ülkede 54 yayıncılık ve basım şirketi tarafından üretilen 67 yayın, gazete ve dergi, iki yıl boyunca WAN-IFRA Renk Kalite Kulübüne (Color Quality Club) girmeye hak kazandı.

SABAH gazetesi 10.Ekim’de Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen tören ile ödülünü aldı. Ödül törenine Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi İbrahim Altay, Turkuvaz Matbaalar Genel Müdürü Mehmet Kamiloğlu, İş Geliştirme, Kalite ve Baskı Hazırlık Müdürü Kemal Erginsoy, Sabah Gazetesi Görsel Yönetmeni Ömer Bahar, Satınalma Grup Müdürü Müjdat Ertün, Bilgi Sistemleri Direktör Yardımcısı Muharrem Öztürk, Yazılım Geliştirme Müdürü Faruk Mamak katıldılar.

Tüm baskı aşamalarını başarı ile sürdüren ekip liderleri ile beraber baskı, teknik ve paketleme ekibinin de bu başarıda payı çok yüksek. İş Geliştirme, Kalite ve Baskı Hazırlık Müdürü Kemal Erginsoy, İşletme Müdürü Levent Tokdilli, Baskı Şefi Selahattin Ceylan, Baskı Hazırlık Şefi Oktay Bayrak, Baskı Vardiya Sorumluları Şeref Kara, Nihat Tekin, Candemir Hatıl, Üretim Planlama Sorumlusu Gökhan Köse Renk Uzmanı Göksel Şen bu sevinci tüm ekip ile paylaştılar. Reklamverenin taleplerini daha kolay karşılama imkânı sağlayan renk ve kalite yönetimi alanındaki başarısını SABAH üçüncü kez ispat ederek önemli bir gelişme kaydetmiş oldu.

WAN-IFRA NEDİR? 
1948 yılında kurulan Uluslararası Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği’nin (WAN-IFRA)  dünya basınından 18.000 yayın, 15.000 online site, 120 ülkeden 3.000 şirketi içeren global bir organizasyondur.  World Association of Newspapers ya da kısa adıyla WAN, 2009 yılında IFRA (Yayıncılık ve Baskı Teknikleri Servis Organizasyonu) ile birleşmiş ve WAN-IFRA Dünya gazeteciler birliğini oluşturmuştur. Misyonu, dünya çapındaki tüm haber yayıncılık sektöründe, kaliteli gazetecilik, editoryal bütünlük, kazançlı işletmelerin ve teknolojinin gelişimini sağlamaktır. WAN-IFRA, Darmstadt- Almanya, ve Paris-Fransa merkez ofislerinde çalışmalarını yürütmektedir. Singapur, Hindistan’da iştirakleri vardır.

 

#Sabah #SabahGazetesi #TurkuvazMatbaacilik #WanIfra #MehmetKamiloglu #KemalErginsoy #ColorQualityClub