Anasayfa » Sarf Malzeme » Sağlık için Sağlıklı Üretim Yapan Bir Matbaa: Lithosan

Sağlık için Sağlıklı Üretim Yapan Bir Matbaa: Lithosan

Elif Topal: “Sağlığa yönelik ürünlerin üretimini yapmanın bilinci ve hassasiyeti ile kullandığımız hammadde ve yardımcı malzemelerin seçiminden başlayarak üretimin ve yönetimin her aşamasında güvenli standartlar tarafımızdan oluşturulmuş olup, her bir süreci zincirin bir halkası olarak görmekte ve bir bütünlük içerisinde çalışmaktayız.”

1984 yılında kurulan ve İstanbul Güneşli’deki tesislerinde üretim yapan Lithosan Basım Yayım Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türkiye Basım Endüstrisinin en önemli matbaalarından bir tanesi. Şirket, grafik uygulama, ambalaj tasarım, CtP (Bilgisayardan kalıba pozlandırma), giyotin kesim (tabaka hammadde veya yarı mamul), bobin kesim (rulo hammadde),  ofset baskı, lak baskısı (dispersiyon/UV), şekilli kesim, ayıklama, yapıştırma, ambalajlama proseslerini içeren iş akışı ile özellikle ilaç sektörüne kutu, prospektüs, tabaka etiket ve broşür üretimi yapıyor.

Standartlara uygun ve kontrol edilebilir bir üretim

40’ın üzerinde ilaç firmasına 75 personeli ile birlikte 3 bin m²’lik kapalı alanda, yılda 7 bin ton kağıt/karton işleme kapasitesi ile branş matbaası olarak hizmet veren matbaanın Kalite Yönetim Müdürü Elif Topal, “1999’dan IS0 9001 Kalite Yönetim sistemine sahip bir firmayız. 12 yılı aşkın süredir muhasebe, finans, maliyet, stok yönetimi, satış, üretim planlama, satın alma, kalite yönetimi, ürün tanımı ve izlenebilirliği, üretim kayıtları, raporlamalar, CRM, İK, eğitim, bakım, kalibrasyon ve entegre barkod sistemi, valide edilmiş ve kullanıcı bazında yetkilendirmesi yapılmış olan ERP sistemimiz ile takip edilmektedir”, diyor. Topal, matbaanın makine parkı hakkında şu bilgileri veriyor:

Lithosan’ın komplike makine parkı

“Baskı öncesi makine parkımızda; kalıp için 1 adet Heidelberg Prosetter CTP, kesim için 2 adet Polar Mohr 115 cm Programlı Giyotin Kesim ve 1 adet Vatan Bobin Kesim makinemiz bulunmaktadır. Baskı için; 1 adet Heidelberg CD 60×74 6 Renk + Dispersiyon Lak,  1 adet Heidelberg SM74 52×74 4 Renk + Dispersiyon Lak, 1 adet Heidelberg SM74-2P 60×74 2 Renk + Perfektör ve 1 adet Roland Favorit UV Lak makinemiz bulunmaktadır. Baskı sonrası süreçlerindeki makine parkımızda ise; kesim için 1 adet Polar 115 XT Programlı Giyotin Kesim, 2 adet Heidelberg Varimatrix 105 CS Şekilli Kesim, 1 adet Heidelberg 64×90 Şekilli Kesim, 1 adet Heidelberg 57×82 Şekilli Kesim, 1 adet Heidelberg, 56×77 Şekilli Kesim, 1 adet Heidelberg 57×77 Şekilli Kesim makinesi, yapıştırma için 1 adet Omega Allpro 80, 80 cm 3 Nokta Yapıştırma ve2 adet Omega Allpro 70, 70 cm 3 Nokta Yapıştırma makinesi bulunmaktadır.”

lithosan_dyo_06_15-(1)DYO Matbaa Mürekkepleri Satış Direktörü Engin Kurt ve satış sorumluları ile birlikte ziyaret ettiğimiz Elif Topal, Lithosan’ın yüksek kaliteli kutu üretimini yaparken özellikle sarf malzeme konusunda ön planda tuttuğu kriterleri şöyle anlatıyor:

Sarf malzeme tedariğinde ön planda tuttuğumuz kriterler arasında özellikle önemsediğimiz konu başlıkları malzeme / hizmet kalitesi, zamanında ve doğru teslimat, teknik işbirliği, ürün ile kalite sertifikaları (MSDS, kullanma talimatı, ISO belgeleri vb.) ve fiyat politikasıdır.”

“Kararları sağlığa yönelik ürünler üretimi yapamanın bilinci ile veririz.”

Ürün ve hizmetlerimiz müşterilerimiz tarafından ne kadar beğenilirse, firmamızın değerinin de o kadar artacağına inanmaktayız. Sağlığa yönelik ürünlerin üretimini yapmanın bilinci ve hassasiyeti ile kullandığımız hammadde ve yardımcı malzemelerin seçiminden başlayarak üretimin ve yönetimin her aşamasında güvenli standartlar tarafımızdan oluşturulmuş olup, her bir süreci zincirin bir halkası olarak görmekte ve bir bütünlük içerisinde çalışmaktayız. Yardımcı malzemelerimiz olarak mürekkebi de lakı da bu üretim bütünün bir parçası olarak değerlendiriyorum.

Baskı öncesi, baskı ve baskı sonrasında kullandığımız tüm sarf malzemeleri ürünün gerçekleştirmesini sağlamaktadır ve bir tanesinden kaynaklanacak uygunsuzluk o ürünün doğru, uygun ve kaliteli üretimini olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple her departmanın kendi içerisinde kullandığı sarf malzemelerinin seçimi önemlidir. O malzemelerin de departmandaki önceliği bulunmaktadır. CTP departmanında kalıp, ofset departmanında mürekkep ve lak, yapıştırma departmanında tutkal gibi.”

Mürekkep ve lak seçimindeki kriterler

“Baskı sürecinde tabi ki ilk akla gelen ve en önemli yardımcı malzemeler mürekkep ve lak. Bu iki üründen başlıca beklentilerimiz ise; yüksek kalitede olması, makineye ve diğer sarf malzemelerine uyum sağlayarak baskı sürecinde stabilizesini koruması, su mürekkep dengesine uyumu,  düzgün kuruması, Pantone renklerine uygunluğu, içeriğinde zehirli ya da zararlı kimyasalların bulunmaması, mürekkep transferinin düzgün sağlanması, özellikle zemin renklerde mürekkebin kâğıt/kartona emişinin sağlanması ve rahat uygulanmasıdır. Ayrıca baskı mürekkepleri, Türkiye’nin ve Dünya’nın tanınmış ilaç firmaları ile çalışmamızdan dolayı uluslararası yönetmeliklere uygun ve baskı standartlarını karşılayan özelliklerde olmalıdır.

Ürün özelliklerinin yanı sıra, mürekkep tedarikçisinin de özel renk yapımına olanak sağlanması, teknik hizmet verebilmesi ve erişilebilir olması gerekmektedir.”


“20 yılı aşkın bir süredir DYO ile çalışıyoruz”

Yüksek kalite bilincine sahip ve ekip çalışmasına önem veren bir firma olarak Lithosan, sürdürülebilirlik ve standardizasyonu oluşturması ile güven ortamının oluşmasına zemin hazırlayan ve bu ortamın kalıcı olmasını sağlayan bir firmadır. Firmamızın etkili iletişim kurarak işbirliği sağlaması, karşılıklı bağlılık, verimliliği arttırma, savurganlığı önleme, maliyetleri düşürme, işlem zamanlarını kısaltma, devamlı kaliteyi artırma, sürekli iyileştirme ve geliştirme uzmanlık ve bilgi paylaşımını destekleyen bir çalışma sistemi vardır.

Sürdürülebilir kalite anlayışımız gereği, kalitesini standartlaştırmış olan tedarikçilerimiz ile de uzun soluklu işbirliği yapmaktayız. Bizler ile aynı dili konuşabilmesi ve mürekkep tedarik şartlarımızı tam olarak karşılaması nedeniyle DYO ile onaylı tedarikçimiz olarak 20 yılı aşkın bir süredir çalışmaktayız.”

“Verimlilik ve yalın üretim hedeflerimize katkı yapıyorlar”

“Öncelikli olarak yüksek malzeme kalitesinden, teknik işbirliğinin iyi yönetiliyor olmasından dolayı DYO ile çalışmaktan çok memnunuz.

Bununla birlikte daha az mürekkep kullanarak daha az kaynak kullanımına olanak sağlaması, firmamızın verimlilik ve yalın üretim hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Müşteri temsilcilerimiz Hakan Bey ve Eray Bey sıklıkla firmamıza ziyarette bulunmaktadır. Ürünleri hakkında geri bildirim almakta, paylaştığımız bu bilgiler doğrultusunda ihtiyaca yönelik çözümler sunmakta ve müşteri memnuniyetini sağlamaktadırlar. Bilgi birikimine sahip oluşları, etkin ve iyi iletişimleri, her zaman güler yüzlü oluşları ile memnuniyetimizi artırmaktadırlar.”

“Çözüm odaklı yaklaşımla destek oluyorlar”

“İhtiyacımız olduğunda mürekkep ile ilgili her zaman teknik bilgi paylaşımında bulunmaktalar. Mürekkebe bağlı olarak yaşadığımız sorunlarda, her zaman çözüm odaklı yaklaşımla, baskılı numunelerin incelenmesi ve analizlerinin yapılması, detaylı inceleme ve sonuçlarının paylaşılması, sorunların kaynağının tespiti ve giderilmesi konusunda destek olmaktalar.

2012 yılında üretim departmanımızdan çalışanları Manisa’daki fabrikalarına götürerek mürekkep üretimini gösterdiler. Çalışanlarımız açısından hem öğretici hem de motive edici bir aktivite oldu. Bu gezisi sırasında hem mürekkep üretiminin görülmesi hem de gün içerisinde düzenledikleri seminerler ile paylaştıkları teknik bilgiler, çalışanlarımızın yetkinliklerini ve mürekkep konusundaki birikimlerini artırdı. Bunun için kendilerine çok teşekkür eder, gezinin tekrar edilmesini ve daha çok personelimizin aktiviteye katılımının sağlanarak geliştirilmesinin bizleri memnun edeceğini belirtmek isterim.”

Sektörel derneklerin önemi

“Sektörel derneklerde tedarikçilerimizin de yer alması gerektiğini düşünüyorum.  Zira; sektörü bir araya getirdiğimiz ve düzenli olarak yaptığımız toplantılarda bilimsel ve teknik bilgi, tecrübe, ARGE çalışmaları sonuçları, ürün/ hizmet tanıtımları ve yeni gelişmelerin paylaşımını sağlıyoruz. Bu sebeple DYO’nun da bu derneklere üye olmasının, sektörel gelişim ile paylaşım açısından karşılıklı olarak önemli olduğunu ve fayda sağlayacağını düşünmekteyim.

Son olarak; uzun yıllardır birlikte çalıştığımız DYO’ya, firmamıza göstermiş olduğu ilgi için çok teşekkür ederiz.”