Anasayfa » Aktüel » Saphira’nın Onuncu Yılı

Saphira’nın Onuncu Yılı

Doğum günü pastası güzeldi – Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) tüm dünyadan müşterileri ile birlikte “Saphira” markasının onuncu yaşını kutladı.

Heidelberg, Saphira ile baskı öncesi, baskı ve sonlandırma için tüm üretim ihtiyaçlarının yanı sıra hem günlük baskı işleri hem de özel uygulamalar için yüksek kaliteli sarf malzemelerinden oluşan kapsamlı bir portföy sunuyor. Tüm sarf malzemeleri, Heidelberg çözümlerinde kullanılmak amacıyla optimize ediliyor ve testlerden geçiriliyor. Bunlar da kullanıcının makinelerinin performansının tamamını kullanmasına ve yüksek kaliteli baskı sonuçları elde etmesine yardımcı oluyor. Sydney’deki Clarke Murphy Print’de İdari Müdür olan Benn Murphy, Saphira ürünlerinin ihtiyaçlarını bütünüyle karşıladığını belirtiyor. Tam hizmet veren matbaa Heidelberg’in makinelerine güveniyor ve tüm sarf malzemelerinin yanı sıra Heidelberg’in ilave hizmetlerini ve yedek parçalarını da sipariş ediyor. Kempten’deki (Almanya) bir matbaa olan AZ Druck und Datentechnik GmbH, Heidelberg’i tek tedarikçi olarak gördüklerini ve Saphira ürünlerinin yüksek kalitesi ile güvenilirliğinden etkilendiklerini, uzun yıllardır kalıplar, mürekkepler, baskı kimyasalları ve baskı malzemelerinde Saphira ürünlerini kullandıklarını belirtti. AZ Druck und Datentechnik Operasyonlar Müdürü Sebastian Aufter ise şunları söyledi: “Saphira ürünlerinin oluşturulmasını sağlayan teknik bilgiyi takdir ediyoruz ve bu sayede makinelerimizde her şeyin mükemmel bir şekilde işleneceğini biliyoruz.”

Saphira ürünleri aynı zamanda çevrenin korunması için gerekli tüm endüstri standartlarını karşılıyor ve kullanılan ekipmanın yatırım güvenliği seviyesine önemli miktarda katkıda bulunuyor. En zorlu çevresel koruma kriterlerine uygun olan ECO ürün serisinin, bu bakımdan özellikle vurgulanması gerekiyor. Rapid City’deki (ABD) Simpsons Printing bir Suprasetter A75’in kurulumunu yaptı ve kimyasal içermeyen Saphira ND 100 kalıp siparişi verdi. Başkan Yardımcısı Jonathan Simpson şunları söyledi: “Artık karanlık odada tüm o kimyasallar ve su olmadan çalışabiliyoruz ve görüntüyü doğrudan kalıp üzerine basabiliyoruz. Böylece çevre korunuyor ve maliyetler düşürülüyor.”

Heidelberg Saphira ürünlerinin yanı sıra diğer tedarikçilerin de sarf malzemelerini kendi markaları altında sunuyor.

Büyümekte olan segmentteki portföy sürekli genişliyor

2008 yılında Heidelberg, özel baskı lak imalatçısı Hi-Tech Coatings International’ı, Zwaag (Hollanda) ve Aylesbury (İngiltere)’deki üretim alanları ile Avustralya, Hindistan ve Orta Doğu’daki lisanslı üretimi ve Taylor (ABD) ‘deki kendi kaplama üretim tesisini aldı.

Bir sonraki adım olarak, 2014 yılında Belçikalı baskı kimyasalları tedarikçisi Blueprint Products NV satın alındı. 2017 yılında ise Heidelberg,  EMEA bölgesindeki stratejik ortağı Fujifilm Europe B.V.’nin kaplamalar ve baskı kimyasalları işletmesini devraldı. Bu sayede, Heidelberg Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki baskı kimyasalları sektöründe yüzde onluk pazar payına ulaştı. Bu satın alma sayesinde Heidelberg’in sundukları arasına, bağlı işletmesi BluePrint tarafından tedarik edilen çevre dostu Saphira baskı kimyasalları eklendi. Buna ilave olarak, özellikle dijital baskı ve büyüyen ambalaj baskı sektöründe artan müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için, Heidelberg’in iştiraki Hi-Tech Coatings ile bir araya getirdiği Saphira kaplamaları ile işletmesini güçlendirdi. Sonuç olarak, Heidelberg şu anda kaplama sektöründe dünya genelindeki en büyük tedarikçiler arasında ilk beşte yer alıyor. Özel uygulamalar için kişiye özel çözümler geliştiren Heidelberg’in ürünleri arasında özel ve standart uygulamalar için 2 bin 500 kaplama formülasyonu bulunuyor.

Tüm dünyada Heidelberg Saphira kaplamaları ve diğer sarf malzemelerini online sipariş eden müşterilerin sayısı giderek artıyor ve bu trend gün geçtikçe yükseliyor. Bu müşterilerden 2 bin 300 tanesi kayıt yaptırdı ve Heidelberg Online Shop’da aktif.

Cazip bir büyüme segmenti – abonelik ve çok kanallı modellerle genişletilebilir

Sarf malzemeleri için küresel pazar sekiz milyar euro’yu aşıyor. Piyasa payı şu anda yüzde beş civarında olan Heidelberg 2022 yılı itibarıyla, satın almalar ve çok kanallı modellerin yanı sıra dijital dönüşüm aracılığı ile sarf malzemeleri alanındaki satışlarını büyük ölçüde artırmayı amaçlıyor. Önemli bir bileşen olarak Saphira her iki modeli de destekliyor. Heidelberg abonelik veya operatör modeliyle, makineler, hizmetler, sarf malzemeleri ve yazılımdan oluşan “akıllı” eksiksiz bir sistem tedarik ediyor, bunun kurulumunu yapıyor ve üretim yönetimini destekliyor. Heidelberg üretim sisteminin mülkiyetini elinde bulunduruyor ve baskı prosesinin maksimum uygunlukla optimal şekilde çalıştığından emin oluyor. Müşteri basılan sayfa başına ödeme yapıyor. Çok kanallı model makine verileri ile sipariş işlemleri arasında bağlantı kurarak proaktif teslimata imkân sağlıyor.

Heidelberg “Heidelberg Digital Unit” ile, her şeyden önce büyümekte olan sarf malzemeleri pazarına hizmet edecek, dijital pazarlama ve eTicaret için yeni bir yeterlilik merkezi kurdu.

Geçen sonbaharda, Heidelberg’in Sarf Malzemeleri ve Hizmet bölümleri yeni bir Lifecycle Solutions bölümü kurmak amacıyla birleştirilmişti. Bu yeni bölüm, mevcut ürün portföyünün ötesinde, makinenin tüm kullanım ömrü boyunca müşterilere, hizmetlerden, uygulama teknik bilgisinden ve sarf malzemelerinden oluşan ilave çözüm paketleri sunacak. Bu şekilde, müşteri rekabet gücünü arttırıyor ve bir sonraki yatırıma hazır oluyor. “Gelecekte, dijital teknolojilerimiz ve ağ oluşturmuş sistemlerimiz ile müşterilerimiz için güçlü bir ortak olmak istiyoruz.” diyen Lifecycle Solutions Bölümünün başkanı Dr. Frank Schaum, şunları söyledi: “Dijital çağda, iş modeli daha fazla müşteri ancak daha az ürün odaklıdır.  Bu şekilde, müşterilerimizin koordine edilmiş saf malzemeleri ve sistemler aracılığı ile üretkenliği önemli miktarda arttırmasına, önleyici bakım aracılığı ile maksimum uygunluğu sağlamasına ve sarf malzemelerinin satın alınmasını ve lojistiğini basitleştirmesine yardımcı oluyoruz. Abonelik modellerimiz, işletmeleri ile ilgilenmeleri için müşterilerimize daha fazla özgürlük sağlıyor.”

Çeşitli sonlandırma seçenekleri için yeni kaplamalar

Nisan ayından beri, müşteriler Heidelberg’den üç ilave kaplama tipi daha sipariş edebiliyor: Saphira Hybrid-Coating H1505 Extra Matt, Saphira Coating W7501 Super HG 1 Side ve Saphira Coating W7509 HG 2 Side…

Saphira Hybrid-Coating H1505 Extra Matt, maksimum aşınma ve çizilme mukavemetine sahip, çok mat, homojen bir yüzeyi olan ekstra mat hibrit bir kaplama sistemi. Kaplama sıcak hava ile kuruluyor ve hemen ardından gerçekleştirilen UV kürleme sayesinde karakteristik özellikleri gelişiyor. Yüzey etkisi, çok kolay ve uygun işlenebilen UV mat kaplama ile karşılaştırılabiliyor. H1505 yüksek makine üretkenliği sayesinde maliyet etkin üretim sağlıyor. Yüzeyin esnekliğinin çok yüksek olması ile karakterize ediliyor. Bu da baskı sonrası ve nakliye esnasında hasarı önlüyor.

Saphira Coating W7501 Super HG 1 Side tek taraflı kaplama için dispersiyon kaplamada maksimum parlaklık seviyesi sunuyor ve parlaklık seviyesi ile ilgili olarak hızlı kuruması ile etkiliyor.

Saphira Coating W7509 HG 2 Side çift taraflı kaplama için maksimum proses güvenilirliği ile birlikte dispersiyon kaplamada maksimum parlaklık seviyesi sağlıyor. Çok hızlı kuruması ve son derece iyi ıslak mukavemeti mukavemeti sayesinde, yüksek renk taleplerinde veya spot renk baskılarında bile sayfaların yapışması, arka verme önleniyor.

#Saphira #Heidelberg #Lak #kaplama #coating #UVlak #MatLak #heidelbergDigitalUnit