Anasayfa » Ambalaj » Sappi Oluklu Operasyonlarını Genişletiyor

Sappi Oluklu Operasyonlarını Genişletiyor

Containerboard ürün grubunun yeni üyesi oluklu piyasasına yönelik yeni ürünler ve çözümlerle geliyor.

Sappi oluklu ham madde ürün grubunu yeni bir taşıyıcı karton serisiyle genişletiyor ve adına Containerboard diyor. Containerbaord’un Ürün Grup Müdürü Bernd Gelder genişleyen ürün grubundan sorumlu. Ürün grubunda şu anda oluklu (fluting) ve üst taşıyıcı (topline) var. Parlak beyaz Fusion® topliner en önemli üst taşıyıcı ürünüyken, karton Algro Design ve yeni karton atelier™ de topliner olarak kullanılabiliyor. Ağırlıklar 90 g/m2 ile 400 g/m2 arasında değişiyor. Sappi Avrupa’da orta oluklu ürün olarak Ultraflute’u da sunuyor. Fluting özel olarak Sappi tarafından 125 g/m2 ile 165 g/m2 ağırlıklarında Güney Afrika’da üretiliyor.

Sappi_Bernd-Gelder_LR

“Amacım, Containerboard ürün grubuyla, Sappi’yi oluklu kart sektöründe çekici, uzun vadeli ve yenilikçi bir ortak olarak tanıtmak” diyen Bernd Gelder sözlerine şöyle devam ediyor: “Yüksek kaliteli ama çevre dostu ambalaj çözümlerine yönelik trendler ambalaj üreticileri ve marka müşterileri açısından yepyeni büyüme alanlarına işaret ediyor. Müşterilerimizin bu fırsatlardan faydalanmasını ve ürünlerine rekabetçi avantaj kazandırmalarını sağlıyoruz. Ürünlerimiz sayesinde görsel olarak ön plana çıktıkları gibi tutkal ve ağırlıktan kazanıyor ve süreci daha etkili hale getirebiliyorlar. Ayrıca güvenilir hizmetlerimizden de faydalanıyorlar.”

Containerboard sinerjiden faydalanıyor

Fusion® topliner, containerboard piyasasında hayati bir rol oynuyor. Piyasadaki diğer üst taşıyıcılarla karşılaştırıldığında muhteşem bir yüzeyi var. Rafta ciddi bir etkiyi garantileyecek üstün renk parlaklığını da işin cabası. Ağartılmış orijinal liflerin ham malzemesi sayesinde topliner, son derece hayati olan güç ve esneklik özelliklerini kazanıyor. Böylece malzemenin mukavemetinden herhangi bir ödün verilmeden daha düşük ağırlıklar kullanılabiliyor. Lif yapısının esnekliği kenarlarda çatlama olmasını engelliyor. Arkadaki fonksiyonel kaplama sayesinde tutkal emişi sabit kalıyor. Yani gereken tutkal miktarı ciddi oranda düşüyor. Bu sadece maliyet tasarrufu sağlamıyor, aynı zamanda kurutma sürelerini azaltıyor ve çok iyi bir düzlüğü garantiliyor.

Ultraflute, çoğunlukla yarı-kimyasal hamurdan elde edilmiş orjinal liflerden oluşan yeni bir oluklu medium kağıt ve çok yüksek performanslı ve sonlandırma süreçlerindeki gereklilikler için ilk tercih. Yüksek mukavemeti Ultraflute’u özellikle yüksek uç uygulamalar için uygun hale getiriyor ve kağıt da en nemli koşullarda bile şeklini koruyor. Bu da mevcut oluklu board sistemleriyle karşılaştırıldığında yatık ağırlığını ciddi şekilde düşürmeyi mümkün kılıyor ve ayrıca Fusion ile sinerji meydana getiriyor. Fusion’ı topliner ve Ultraflute’u da fluting olarak kullanmak suretiyle ağırlığı düşürürken oluklu kart ambalajın yüksek mukavemetini korumak mümkün.

Fusion®’a talep artıyor

Fusion topliner’a yönelik yüksek talebe bir cevap olarak Sappi, Alfeld fabrikasına ek olarak Ehingen’de ikinci bir tesiste üretime başladı. “5.60 metre genişliğinde kağıt makinesi ve modern kaplama ekipmanı sayesinde Ehingen, Fusion’un üretimi için gerekli teknik yeteneklere sahip. Yaptığımız yatırımlarla özel kağıt operasyonlarımızı genişletiyoruz. Dolayısıyla Ehingen fabrikası da büyüyor” diye açıklıyor Sappi Ehingen Süreç, Kalite ve Teknoloji Yönetimi Müdürü Rainer Lex.

Sappi_Lex-Rainer_LR

Sappi özel kağıt operasyonlarını diğer Avrupa bölgelerini de kapsayacak şekilde genişleterek mevcut stratejisini uygulamaya geçirmiş oluyor. Alfeld fabrikasının özel kağıt ve kartonlar için bir yetkinlik merkezine dönüştürülmesinin ve Maastricht’deki FBB üretiminin ölçeğinin arttırılmasının ardından Ehingen şu anda Sappi’nin özel kağıtlar ve kartonlar için üçüncü Avrupa üretim sahası haline geldi.

Ehingen daha önce sadece yüksek kaliteli mat ve ipek grafik kağıtları tekten üçe kadar kaplamalarla üretiyordu. Ehingen’de Fusion üretimi ve ilgili kalite geliştirme çalışmaları sonucunda şu anda hafifçe değiştirilmiş bir ürün ağırlık serisi sunuluyor. 130 ve 140 g/m2 yerine Fusion şu anda 135 g/m2 ve ilk defa olarak 110 g/m2 olarak sunuluyor. Bu da oluklu kart işlemcilerine daha fazla seçenek ve daha fazla yenilikçi imkan vaat ediyor.

Containerboard alanında büyüme bekleniyor

Sappi şu anda yeni Containerboard ürün grubu üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu gelişimin bir yönü desteklenen baskı süreçleriyle ilgili. Dijital baskı önümüzdeki yıllarda giderek daha önemli hale gelecek ve Sappi de buna uygun olarak en iyi dijital baskı makinesi üreticileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor ve Fusion ile çeşitli uygulamalarda çok başarılı sonuçlar elde ediyor.

Diğer yeni bir gelişme ise oluklu kartlar için bariyer çözümleri. Özel bariyer katmanlı MOB liner/Leine Guard, inner liner olarak piyasa testlerinden şimdiden başarıyla geçti.

#sappi #topliner #corrugated #oluklu #karton #fusion #ehingen #algro