Anasayfa » Dijital » SCREEN ile Orta Tiraj Dijital Baskı Etiket Üretimi

SCREEN ile Orta Tiraj Dijital Baskı Etiket Üretimi

Turgut Karcı, İş Geliştirme Müdürü, Elektroser Ltd. Şti.

Etiket baskı üretiminde dijital baskı, önceleri konvansiyonel baskı üretimi üzerinde büyük bir tehdit oluşturmamaktaydı! Dijital baskının konvansiyonel baskı üzerindeki en büyük etkisinin, kısa tiraj yükünü alarak konvansiyonel üretimdeki verimliliği artırması olarak değerlendirilirdi. Bugün için de durum farklı olmamakla birlikte SCREEN TruepressJet L350UV+ makinenin verimliliği ile birlikte düşük tirajların, orta tirajlara doğru kaydığını görmekteyiz.

Flekso klişelerle, günümüzde düşük m² miktarlarında baskı üretimi anlamını zaten yitirmişken orta tirajların dijitale uyarlanabilmesi sayesinde flekso üretimin hep yüksek tiraj odaklı olduğunu görmekteyiz. Hatta geçişlerin ve iş süreçlerinin kolaylığı sebebiyle bazı yüksek m² miktarları bile dijital baskıda gerçekleştirilmektedir.

Her baskı alanında olduğu gibi, etiket üretimi pazarında da talep edilen bazı tirajlarda düşmenin yanı sıra, düşük tirajlı işlerin kendiliğinden oluşabildiğini görmekteyiz. Dijital baskının varlığı bu konuda çözüm olmaktadır. Daha önce versiyonlama imkanı olmayan işlerin mümkün hale geldiğini de görmekteyiz.

Bu faydalar bizi dijital yatırıma doğru yönlendirirken gerçek dijital baskı üretim makinelerinin yatırım bedellerinin azımsanmayacak seviyede olması sebebiyle firmanın kendilerini kolay riske edebilecekleri bir alan olmamaktadır. Bu nedenle yapılacak tercihin firmanın geleceği açısından çok önemli bir karar olacağını, firma sahipleri bilmektedirler.

Etiket üretimi yapan firmaların genel olarak bu tür sistemlere yatırım konusunda beklentileri oldukça belirgin olmaktadır. Kabul edilen – satılan yüksek bir kalite seviyesinde, uygun maliyetlerle üretim yapabilen ve yüksek kapasitede kolay kullanıma sahip sistemler tercih nedeni olmaktadır.

Elektroser ’in Türkiye Temsilcisi olduğu ve Türkiye matbaa üreticileri arasında baskı öncesi ürünler geçmişi ve CtP ürünleri sebebiyle çok iyi tanıdığı Japon makine üreticisi Dainippon SCREEN firması, bobin etiket dijital baskı makineleri alanında 2013 yılından beri faaliyet göstermektedir. Etiket makine serisini TruepressJet L350UV+ inkjet dijital baskı makinesi ile devam ettirmektedir.

SCREEN, baskı öncesi ürünlerden imagesetter-film pozlama, scanner- tarayıcı, CtP –bilgisayardan kalıp pozlama gibi görüntüleme sistemlerinde lider olarak yıllardır sahip olduğu tecrübesini ve kalitesini, UV inkjet dijital bobin etiket baskı makinesi baskısında da sürdürmekte ve yüksek kaliteli baskılar elde etmektedir. Bunu sağlamaya yönelik olarak EQUIOS isimli kendi yazılımını kullanmaktadır. Yazılımın kaliteyi sağlaması yanında diğer güzel bir özelliği, spot renk simülasyonu olması ve CMYK 4 renkten spot renk üretebilmesidir.

TruepressJet L350UV+ inkjet dijital baskı makinesi 60metre/dakika hızdadır ve aynı hızda gıda etiket ve ambalajına yönelik düşük migrasyonlu özel bir mürekkebin kullanıldığı L350UV+LM isimli (Low Migration) versiyonu bulunmaktadır.

TruepressJet L350UV+ modeli, CMYK+Beyaz+Turuncu olarak yapılandırılabilen bir makinedir ve özel kurutma sisteminin soğutma ünitesi (chiller) sayesinde 0,04mm ile 0,35mm aralığındaki kalınlıklarda malzemelere baskı yapabilmektedir. %90 üzerinde uptime-kayıplardan arındırılmış üretim kapasite oranı ile dijital baskı sistemleri içerisinde yüksek verimliliğe sahiptir. Malzeme değişimleri ayrı düşünüldüğünde günde 24 saatin 22 saati herhangi bir üretim parçası değişimine gerek duymadan baskı yapabilmektedir. Makinenin ömürlü parçalarının neredeyse olmaması ve dur-kalklarının az olması sebebiyle toplamda %90 gibi yüksek bir kullanım oranına sahip olmaktadır. Kullanım oranının hız ile birleşimi olan toplam kapasite ifadesi, her iki oranın yüksek olması sebebiyle yüksek bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında gerçekten yüksek örtücü(%80 opacity) beyazı tek geçişte baskı yapabilmesi de beyaz kullanımında kapasitenin yüksek seviyede korunmasını sağlamaktadır. Yeni makine serisi için geliştirdiği turuncu mürekkep ile renk gamutu artırılmıştır. UV mürekkeplerin ve yazılımın avantajı ile vivid mode kullanılarak daha canlı renklerde baskılar yapılabilir. Mürekkeplerin tutunmasının yüksek olmasının yanında, kimyasal dayanımı, sürtünme dayanımı ve ışık haslığı yüksektir. SCREEN firmasının geçmişten günümüze baskı öncesi bilgi birikimi ile elde ettiği yüksek kaliteli baskı sonuçları da baskı üreticileri tarafından takdir edilmektedir. Bunu sağlamaya yönelik olarak EQUIOS isimli kendi yazılımını kullanmaktadır. Yazılımın kaliteyi sağlaması yanında diğer güzel bir özelliği, spot renk simülasyonu olması ve CMYK 4 renkten spot renk üretebilmesidir. Ayrıca kendi yazılımlarını kullanıyor olmaları, iş üzerinde çalışırken çeşitli ‘hünerli’ değişimlere imkan sağlamaktadır.

Makinenin soğutma ünitesi kullanması ile hassasiyet gerektiren çok ince malzeme baskıları, malzeme için yüksek olabilecek sıcaklıklara maruz kalıp hasar görmeden gerçekleştirilir. Yeni opsiyonlar sebebiyle bu hassasiyet resmi değer olarak 0,040mm ve bazı malzemelerde daha da düşük kalınlık değerleri ile kendini gösterebilmektedir. Tekrarlanabilme uzunluğu herhangi bir çerçevede kısıtlanmamakta ve 24m olabilmektedir.

TruepressJet L350UV+LM modeli ise L350UV+ modeline ek olarak sadece bu makinede kullanılabilen ‘Low Migration’ yani gıdaya uygun düşük migrasyon mürekkeple çalışmaktadır. Yeni mürekkep ve nitrojen değerlemesi sayesinde örneğin ikincil ambalaj malzemesi olarak sleeve kullanan ürünlerin etiket üretimlerinde, doğrudan dijital baskı ile bariyer sıvamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Elbette bu örneğin yanı sıra uzmanlaşma isteyen başka pazarlar da oluşacaktır.

SCREEN’in geçmişten gelen kalite birikimi ile sahip olduğu EQUIOS yazılımı ile birleştiğinde yüksek kaliteyi sağlamak ve bu kaliteyi inkjet yapısı ile sürdürmek kolaylaşmaktadır. Dijital ya da konvansiyonel olsun malzemeye temasla yapılan baskılara göre çok daha yüksek bir istikrar sağlamaktadır. Temasla yapılan baskılarda yaşanan etek-makas farklılıkları, 1.baskı ile 5000 veya 10.000.baskılardaki farklılıklar ile dönemsel olarak gelen işlerin baskı farklılıklarını ortadan kaldırmaktadır. Baskı sürecinin diğer sistemlere göre yedek parçaları sarf malzemesi olarak kullanmaması da bu istikrara katkı sağlamaktadır. Kalitenin sağlanması ve korunmasına yönelik anlattığımız bu kısmın etkisi ise üretim kapasitesine de yansımakta ve makineyi çalıştırma oranı yükselip üretim kapasite miktarını artırmaktadır. Parça değişimleri olmaması, makinenin kapaklarının gün içerisinde açık kalmaması kapasitesinin yüksekte kalmasına olanak sağlamaktadır. Dakikada 60metre hız ve %95 yüksek üretim kapasitesi oranı nedeniyle yatırım maliyetinin birim maliyete yansıması SCREEN UV inkjet makinede çok düşük olmaktadır. Beyaz baskı üretiminde de yine bu özellik desteklenmektedir. Bu sayede terminli işlerin üretimi ve teslim süresi de tam zamanında ve gecikmeye uğramadan gerçekleşmektedir.

Diğer bir avantaj ise operatörün makineyi kullanma yeteneği üzerinedir. Kolay kullanımı sebebiyle yüksek bir operatör yeteneği gerektirmemesi ve işlerin daha çok grafik tarafında desteklenmesi, makineyi çalıştırmada kullanılacak işgücünün bulunurluğunu artırmaktadır.

Bir başka avantaj ise stok yönetimidir. Basılacak ürünün UV inkjet mürekkep sistemi sebebiyle herhangi bir ön işleme gerek duymaması hem maliyet hem de operasyon yönetimi açısından kolaylık sağlar. Makinenin inkjet olmasının stoklar üzerindeki bir avantajı da hazırda bulunan 10cm ile 35cm aralığındaki herhangi bir malzemeye baskı yapabilmesidir. Örneğin 148mm enindeki bir işin 150mm ya da 300mm malzeme kullanımı arasında, üretim süresi dışında üretim baskı maliyetinde bir farklılığı bulunmamaktadır. Bu durum, stokta oluşabilecek dar enlerin de üretim baskı maliyeti farkı olmaksızın işlenmesine olanak tanımaktadır.

Temassız baskı esnasında sıcaklıktan bağımsız çalışması ve chiller-soğutucu merdane ile çalışması, üretimde kullanılabilecek malzeme çeşitliliğini artırarak toplam üretim kapasitesine fayda sağlamaktadır. Buna ek olarak işaret sensörleri sayesinde, taşıyıcısız malzemeye ön arka baskıda register sorunu yaşatmamaktadır. Sistemin inkjet olması, konvansiyonel baskılı veya konvansiyonel baskısız işlerin üzerine yapılacak düşük doluluktaki baskıların önemsiz üretim baskı maliyetlerine sahip olması anlamına gelir. Küçük bir alanı kapsayacak değişken barkod baskıları veya versiyon baskıları bu duruma güzel örneklerdir.

Etiket üreticilerinin beklentileri bazında değerlendirmek gerekirse, ‘Kabul edilen – satılan yüksek bir kalite seviyesinde, uygun maliyetlerle üretim yapabilen ve yüksek kapasitede kolay kullanıma sahip sistemler tercih nedeni olması’nın tek sebebi ‘kar’ elde etmektir. Etiket üreticileri orta tiraj işlerin üretimini de konvansiyonel sistemler yerine SCREEN TruepressJet L350UV+ UV inkjet dijital baskı makinesi ile gerçekleştirerek kar elde etmektedir.

Makinenin üretkenliği, düşük baskı maliyeti ve operasyonel faydaları sebebiyle sunduğu düşük toplam sahip olma maliyeti, etiket üreticileri tarafından tercih edilmesine sebep olmaktadır.

 

#Elektroser #Screen #Turgutkarci #Etiket #DijitalEtiketBaski #DijitalBaski #UVdijital #TruepressJetl350UV