Anasayfa » Aktüel » Seferberlik Zamanı

Seferberlik Zamanı

Hem fikiriz. Hem de top yekûn bir fikir birlikteliği. 15 Temmuz gecesi, arkasında uçurum ile düzlüğün yan yana olduğu bir eşikten geçtik. Şükür ki düzlüğe adım atabildik. Yazmak gerekir mi bilmem düzlüğün alternatifi bizi nereye götürürdü?

Bugün bir işimiz var. Herkes kaldığı yerden devam ediyor. Aslında kaldığı yer ifadesi biraz müphem ama onu müphem yapan da biz değil miyiz?

Düzlüğe çıkmak için kim neler yaptı, mesela…

Askerimizden, polisimize, sivilimizden politikacımıza top yekûn bir seferberlik.

Şükür ki Vatan teslim alınamadı.

Normalleşme ya da adını ne koyarsanız koyun, seferberlik halinde olan bunun için varını yoğunu hatta canını ortaya koyanları mahcup etmemek için sıra bize, size yani ticaret ve ekonominin içinde olanlara gelmiştir, çoktan…

Sonuçlara bakalım…

Havada uçan bir kitapçık ile yıkıldığına şahit olduğumuz ekonomi hala ayakta. Devalüasyon, enflasyon şu bu yok. Döviz kontrol altında. Büyümeye devam. Hedef revize edilmiş olsa bile. Darbeye hazırlık olarak yapılan yıldırma ve sinir savaşı içinde biriktirilmiş suni vergi borçları af ediliyor ya da daha doğrusu yeniden yapılandırılıyor.

Batan bankamız yok. Üst paragrafta bahsedilen uçuş sonrası kaç tanesi batmıştı, hatırlayamadım.

Bilerek ya da bilmeyerek hainlere para pompalayanlar içeride (umarım hepsi oradadır) onların dışında herkes yine piyasada.

AVM’ler kıpır kıpır vatandaş alışverişe devam etmekte. Kimse 2017 kış gardrobundan vazgeçmiş değil.

Önümüz Kurban Bayramı, 9 gün tatil, MahmutPaşa’dan Mall’lara ve dahi hayvan pazarlarına kadar her yerde bir hareketlilik.

Bunu hazmedemeyen ülke düşmanları başka cepheler açmaya devam ediyorlar, ancak…

O cephelerde Türk polisi ve askeri her daim hazır zaten…

Öyleyse sıra size, bize geldi derken, kastımız nedir?

Bankalar: Vergisini düzenli ödeyen, dolap çevirmeden işini düzgün yapan şirketleri konutta yaptığınız gibi hatta daha fazlası bir indirimle kredi vermelisiniz. Hatta bu sefer parayı satmayın, karz-ı hasen yapın mesela biz bu dönemden geçip kısırdöngüye düşmeden.

Satınalmacılar: Neredeyse 100 – 200 seviyelerine düşürdüğünüz ihtiyaçlarınızı bu sefere mahsus milyon adet yaptırın. Elinizde kalmayacağından emin olduğunuz poşetlerinizi, etiketlerinizi, kutularınızı mesela. Bir de indirim de indirim diye gereksiz yere gırtlağını sıktığınız tedarikçinizi bir kez rahat bırakın. Gerçek fiyatından alın, vaktinde ödeyin.

Borçlular: Vaktinde ödeyin demişken, ön sayfadan bu sayfadan bu sayfaya bir de laubali bir teklif uzatalım. Kasanızdan para ve evrakı çevirin lütfen. Sakladıklarınız ve erteledikleriniz değil, ödedikleriniz sizindir. Şöyle oldu, böyle oldu, uf oldum şaçmalıklarını bir kenara bırakın borçlarınızı ertelemek yerine ödemeye bakın.

Zaten yapanları tenzih ederek yazıyoruz:

Aslında bunları her zaman yapmak zorundasınız ancak, bu sefer seferberliğiniz olsun. Tatlı canınızı, kıyamadığınız tatlı paranızı biraz acıtacaktır ancak herkesin ciğeri yanarken sizin de biraz canınız yanmasın mı?

Saygılarımla

akif_tatlısu

 

 

 

#matbaa #baski #AkifTatlisu #darbe #basım