Anasayfa » Aktüel » Şehir Efsanesi Olmaya Doğru 3. Matbaacılar Sitesi
Matbaa

Şehir Efsanesi Olmaya Doğru 3. Matbaacılar Sitesi

Şehir Efsanesi Olmaya Doğru 3. Matbaacılar Sitesi

14 yıl önce attığı imzanın arkasında duracak ve bu özel binayı şehre ve sektöre kazandıracak 208 üyenin anlaşması bekleniyor.

Mubay

Mubay Ambalaj Sahibi Işın Kaan İşçi

3.Matbaacılar Sitesi, Haramidere Kavşağında uzun yıllardır tamamlanmış ama bir türlü hayatiyet kazanamamış bir yapı olarak; E5 karayolunu kullanan herkesin dikkatini çekmekte. Haliyle üzerine bir çok spekülatif efsaneler yazılan İstanbul’un aslında en iyi planlanmış ve inşa edilmiş matbaacılar sitesi olan bu yapı hakkında konuşulanların doğruluğunu anlayabilmek ve Sitenin geleceğine ilişkin okuyucularımıza bilgi verebilmek için sitenin yapımını üstlenen S.S. İstanbul Matbaacılar ve Serbest Meslek Mensupları Toplu İşyeri Yapı Kooperatif üyesi ve sitenin az sayıdaki sakinlerinden biri olan Mubay Ambalaj’ın sahibi Işın Kaan İşçi ile konuştuk.

Öncelikle site ile ilgili şu bilgileri paylaşalım. 3. Matbaacılar Sitesi 238 bin metrekare bir üretim alanı sağlıyor. Toplamda 513 dükkanı bulunan sitenin %95’i tamamlanmış durumda. İşçi, 2013’den bu yana sitede faaliyet gösteriyor. Sitede faaliyet gösteren firma sayısı 80. Yani aslında site şu anda çalışır vaziyette. Güvenliği, alt yapısı vb. imkanları mevcut ve aslında en önemli problem de bu gibi görünüyor. Çünkü sitenin her geçen gün için bir işletme gideri var. Haliyle üyelerin de taşınmasalar dahi ödemeleri gereken bir bedel söz konusu. İşçi, “en kısa sürede toprak sahibi ve üyelerimizle aslında çok küçük bir iki sorunu çözüp siteyi ülke ekonomisine ve endüstrimize kazandırmak istiyoruz”, diyor:

İki önemli eksiğimiz var

“Artık çok yorulduk. Hem maddi hem de manevi olarak. Küçük ayrıntılara takılmadan üyelerin tamamını bir araya toplayarak bir bütün olup tek vücut halinde alınan en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir mantığıyla hareket etmemiz gerekiyor. Bu bağlamda çok hızlı bir şekilde eksiklerimizi tamamlayıp ülke ekonomisine kazandırmamız lazım. Şu an iki önemli eksiğimiz bulunuyor. Asansörlerimiz ve kat trafolarından dükkanlara elektrik dağıtımı. Toprak sahibi ile yapılmış bir anlaşma var. Bu anlaşmaya göre dükkanlar anahtar teslimi yapılmak zorunda. Böyle olunca lavaboların seçimine kadar uzanan yorucu bir mesai ve söz birliğine ihtiyaç var. Aslında ne kadar basit ve aslında ne kadar zor bir karar süreci.”

Genel Kurul altıncı alda yapılacak

“Altıncı ayda bir genel kurul daha yapacağız. Yeni bir bütçelendirme yapacağız ve bu son bütçeyle binayı bitireceğimizi tahmin ediyoruz. Tabii bir aksilik ve yine bir kararsızlık çıkmazsa. Alt yapımızın her şeyi tamam. İSKİ bağlantımız şu an yapılmış durumda. Elektrikle ilgili sadece bir imza gerekiyor. 4 tane kat ana trafomuz var. 7 km toprak altından Tedaş’tan kablolarımızı getirdik. 5 km Ambarlı’dan geliyor 2 km de Birlik Sanayi Sitesine ring hat yaptık. Elektriğimiz kesilse dahi Ambarlı’dan veya Birlik Sanayi Sitesi’nden kullanabilmek suretiyle binayı kesintisiz elektrik sistemiyle beslemiş durumdayız ve elektrik şu an trafoların üstünde sadece Tedaş’a yer teslimini yapabilmemiz için kat maliklerinin ve toprak sahiplerinin feragati ve imzası gerekiyor. Aslında tek eksiğimiz, ortak uzlaşı, ortak güven, tek vücut olabilmek.”

20 bin kişiye ekmek kapısı olacak

“İşçi, sitenin tamamen faaliyete geçmesinin ardından 20 bin kişilik bir istihdamın oluşacağını, anlatıyor. Halen sitenin şu anki haliyle çalışabilecek ve işleyebilecek konumda olduğunu tekrar eden İşçi “Son aşamaları geçiyoruz. Resmi imzalar ve insanların tapularını alabilmesi için iskânın kurulabilmesi aşamasındayız. Tek problem elektrik. Dediğim gibi asansörler ve elektrikte yapılacak ufak tefek işler bittikten sonra üyelere dükkanlar teslim edilebilir.”

Eleştiri yapılmalı ama doğru bağlamda yapılmalı

“Haksızlığa yapı gereği dur! diyen insanlardanız fakat meyve veren ağacı da taşlamamalı” diyen İşçi’nin üyelere de bir mesajı var: “Eğer burası bir yapı kooperatifiyse esnaf ve sanatkarlar olarak bizim verdiğimiz ödemelerle işler yapılacaksa ve siz ödemenizi yapmazsanız yönetimi eleştirmeye hakkınız yok. Şu anki başkanımız Yaşar Okdemir kasasındaki mevcut duruma göre hareket ediyor. Keşke kasamızda şu an 30 milyonumuz olsa da altı ay içerisinde biz bu binayı bitirsek. Üyelerin de elini vicdanına ve taşın altına koyması gerekiyor. İlk önce üyenin kendisini sorgulaması gerekiyor. Üyeler gelip -arkadaşlar neden yavaş ilerliyoruz, neden yetiştirmiyoruz biz bu binayı? Demeli. Hak sahibi imzayı atmıyor, bina da bu yüzden bitmiyor, deniliyor. Ama biz toprak sahibinin eksik işlerini bitirdik mi? Soruyor muyuz kendimize. Anahtar teslim bir taahhüt altında almışız inşaatımızı ama bunu yapmamışız. Ödememizi yapmıyoruz ve neden bu inşaat bitmiyor? Diye soruyoruz. İlk başta söylediğim gibi bütün üyelerin taraflı tarafsız herkesin kol kola girip tek vücut içerisinde bu binanın bitirilmesi için çaba harcaması gerekiyor yoksa biz ne kadar bölünürsek ne kadar parçalanırsak içimizden ne kadar çatlak ses çıkarsa o kadar bu binanın bitmesini istemeyen insanların kemiğine yağ sürmüş oluruz.”

130 aylık gecikme ve esas tehlike için son beş yıl

İşçi, binanın şimdiden 130 aylık gecikmesi ve bundan doğan tazminatı olduğunu, söylüyor. Bununla birlikte esas tehlike ise 20 sene içinde iskânı kurulamayan binalar üzerindeki hakkın kaybolması ihtimali. 14 senelik bir geçmişe sahip 3. Matbaacılar sitesi için bugün itibariyle ihtiyacın 30 milyonu eksikler 10 milyonu tazminat olarak 40 milyon olduğunu söyleyen İşçi, 50 ödeme yapmayan muhalif üyenin her geçen gün bu borcu artırdığını da ilave ediyor.

208 üyeli kooperatifin üye başına düşen takribi 195 bin TL’lik ödemeyi üstlenmesinin ve hızlı bir karar alma mekanizmasını harekete geçirebilmesinin 3. Matbaacılar Sitesi’nin hayatiyet kazanması için yeterli olacağını düşününce İşçi’ye hak vermemek elde değil.

Hele hele 2. Matbaacılar Sitesi üzerindeki baskıyı ve sitenin de artık ömrünü tamamlamak üzere olduğunu düşününce.

#Matbaa #Matbaacilarsitesi #BirMatbaaTeknikVar #MubayAmbalaj #İsinKaanİsci