Anasayfa » Aktüel » SEKA hakkında

SEKA hakkında

Son bir ayın en çok konuşulan konusu şüphesiz kâğıt tedariği. Döviz kurlarındaki yükseliş matbaacıları kâğıt tedariğinde oldukça zorluyor. Kâğıt tüccarları ise haklı olarak satış ve kredibilite konularında yeni pozisyon alıyorlar. Tıpkı, dövize bağlı diğer sarf malzeme tedarikçileri gibi. Bu tabii bir gelişme ve matbaa sektöründe bir yenilenmenin ilk adımları olabilir. Bunu geçtiğimiz ay bu sayfada yazmıştık.

Kâğıt elde edilmesi güç fiyatı belirsiz bir malzeme haline gelince de sosyal medyada başlayan kağıda yönelik spekülatif söylemler basın açıklamaları ile de aldı başını gitti. Tartışılması güzel. Zaten konuşmadan problemlere çözüm bulmak da imkânsız. Tabii kâğıt fiyatına bir çözüm bulunabilecekse.

Ancak bu fikir bildirimleri kopyala yapıştır yöntemi de devreye girince epeyce bir bilgi kirliliğine yol açtı. Bu bilgi kirliliğinden istifade etmek isteyenler de olmadı değil. Eleştiriler ağırlıkla SEKA etrafında toplandı. SEKA’nın tekrar faaliyete geçirilmesi, bir millî kağıt fabrikamsının kurulması, SEKA’nın niçin ortadan kaybolduğuna ilişkin bir çok kaynaksız bilgi.

Açıkca fikrimi belirtmek açısından söyleyeyim, Türkiye’de bir kuşe kâğıt fabrikası kurmak çok mümkün değil. Ayrıca dünden bugüne yapılabilecek rantabl bir yatırım da değil. Bunu herhangi bir kuşe kâğıt üreten fabrikayı gezen herhangi biri de rahatlıkla dillendirebilir.

Hamur kâğıtlar ve karton konusunda da ülkemizde önemli sayıda fabrikamızın zaten var olduğunu da hatırlayalım. Eğer bir yatırım yapılacaksa bu fabrikalarımızın kapasite artırımına yatırım yapılabilir, belki.

SEKA’ya gelince: Editörümüz Aslıhan Yıldız, SEKA’nın kuruluşundan bugünkü konumuna uzanan bir araştırma yaptı. Yorumsuz ve kaynakları belirtilmiş bir araştırma. Bu araştırma ortadan dolaşan kirli bilgileri de doğru ve yanlışları ile realize edecektir.

Haberin tamamını 9 Ekim Salı sabahı Türkiye’nin ençok okunan matbaa dergisi olan web sitemizde de bulabilirsiniz.

İyi okumalar

 

#Kagit #seka #sekaHakkindaYazilanlar #BirMatbaaTeknikVar