Anasayfa » Aktüel » Sekamsan Kağıt Cemal Erdoğan: “Başarı Tesadüflerle Gelmiyor, Hiç Durmadan Çalışıyoruz.”

Sekamsan Kağıt Cemal Erdoğan: “Başarı Tesadüflerle Gelmiyor, Hiç Durmadan Çalışıyoruz.”

Sekamsan Kâğıt ve Karton Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Erdoğan: “2018 globalleşme yolunda attığımız ve atacağımız adımlar ile yalnızca tedarik tarafında değil, satış ve hizmet verdiğimiz pazarları da artırıp, genişleterek Sekamsan Kâğıt ve Karton olarak gücümüze güç katacağımız bir yıl olacaktır.”

1984 yılında Bursa’da kurulan Sekamsan kâğıt, gün itibariyle Bursa İstanbul, Konya ve Ankara’da kâğıt tedariği konusunda yaptığı çalışmalarla hızlı bir büyüme grafiği gösteriyor. İç pazarın dışında ihracatta da önemli adımlar atan şirket ikinci kuşak yöneticilerinin de katılımı ile hem kâğıt portföyünü geliştiriyor hem de hizmet kalitesini. Sekamsan Kâğıt & Karton’un pazara ve yeni yıla ilişkin değerlendirmelerini Cemal Erdoğan anlattı:

MATBAA&TEKNİK: 2017 hedef-isabet ve kazanımlar açısından nasıl geçti?

Cemal Erdoğan: Sekamsan Kâğıt & Karton olarak ekibimizle 2017 yılını da verimli, başarılı ve kârlı kapatmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Uzun yıllara dayanan; ürün, hizmet; sektörel bilgi, birikim ve tecrübemiz bizlerin başarısına altyapı oluşturmuştur. Sürekli güncellediğimiz, orta ve uzun vade planlarımız, önceki yıllarda olduğu gibi gelecek yıllarda da başarımıza pusula olacaktır. Bizler; Sekamsan Kâğıt & Karton olarak  öngörü, yüksek motivasyon, azimli ve kararlı çalışma anlayışımız ile başarının tesadüf olmadığını tecrübe ederek hedeflerimizi gerçekleştirdik.

Sekamsan olarak sektörün nabzını Ankara’da da tutacağız

Sekamsan Kâğıt & Karton olarak, 2017 yılında, Ankara Bölge Depo &Satış merkezimizin açılışı ile ulusal zincirimiz büyük ölçüde tamamlanmış oldu. Hali hazırda İstanbul, Bursa, Konya şehirlerinde yerleşik depo ve lojistik merkezler, market mağazalarımız ile sektöre 5 farklı noktadan hızlı ve verimli şekilde hizmet verebiliyorduk, Ankara Depo & Satış merkezimiz ile hizmet noktalarımızı altıya çıkarmış olduk. Ürün gamımızın yayın ayağının güçlü olması  nedeniyle Ankaralı iş ortaklarımızın ısrarı ile geldik ve sektöre yeni bir yüz ve nefes olarak sinerji katma mutluluğuna erdik. Ayrıca Ankara üzerinden Karadeniz ve diğer illere verdiğimiz hizmetlere de destek vererek, İstanbul’un iş yükünü azaltmaya yardımcı olmuştur.

Ürün çeşitliliğinde Sekamsan olarak lideriz

Sekamsan Kâğıt & Karton, ürün çeşitliliğini olabildiğince geniş tutmaktadır. Tüketimi olan  tüm ürün ve hizmetleri verebilecek tek bir nokta olarak müşterilerimize kolay, hızlı ve verimli bir hizmet vermekten ve bir kâğıt market olma iddiamızın gerçekleştiğini görmekten mutluyuz. En ince gramajlı kâğıttan, kalın karton ve mukavva aralığındaki tüm standart gramajları stoklarımızda bulundurmakta ayrıca kesim tesislerimiz de müşterilerimizin özel ebat ihtiyaçlarını da karşılayarak bizimle çalışan müşterilerimize ayrıcalıklı hizmet vererek onların işlerini kolaylaştırmaktan ve hizmette kalite getirmekten memnun ve gururluyuz. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda, piyasamızda kabul görmüş, ülkemiz ve dünyada ki önemli üreticilerin hemen hepsi ile iletişim içine girilerek karşılıklı kazan kazan ilkesi çerçevesinde önemli markaların Bayilik ve Distribütörlükleri almıştır. Başta yerli üreticilerimiz; Kartonsan, Alkim Kâğıt ve Mopak I. Hamur ve fotokopi kâğıtları,  ve konusunda lider olan, yabancı üreticiler ve markaları; Torraspapel grup; Condat kuşe, Adestor etiket, Eurocalco otocopy kâğıt, Portucel grup; Soporcel, Soporset I. hamur, Navigator A4 kâğıt; April; I. Hamur, Goricane Paper, Ivory Şamua, Sora Medico Opaque,  APP group; Hi-kote ve Nevia kuşe kâğıt, Ningbo Bristol kâğıt, Impression otocopy kâğıt; Holmen Paper; kitap kâğıdı, MM karton; Eska mukavva; Volga; gazete kâğıdı, Kraft kâğıt;  Chamex ve Copy laser A4 ile çalışmaktayız. Sekamsan kâğıt şemsiyesi altındaki bu markaları Bölge Lojistik merkezlerimiz ve Kâğıt marketlerimiz aracılığı ile çözüm ortağı olduğumuz yayıncılar, ofset ve matbaacılar, kırtasiyeciler, ambalajcılar, kopyalama merkezleri, dijital baskıcılar, gazete ve medya kuruluşları, ajanslar, etiketçiler, mücellithaneler ve birçok kurum ve kuruluşla buluşturmak üzere yeterli miktarda stoklarımızda kâğıt çeşitlerini bobin ve ebat olarak tutmaktayız.

İhracat taleplerinde artış motivasyonumuzu arttırıyor

Sekamsan Kâğıt ve Karton olarak Printtek 2017, 13. Uluslararası Baskı Teknolojileri ve Kâğıt Fuarı’na katılarak hem yurtiçi hem de yurtdışından sektör katılımcıları ile buluşup bir kısmı ile işbirliği imkanımız oldu. İhracat anlamında yeni adımlar atmamızı sağladı.

Mevcut gelişmeler ve durum ile Sekamsan Kâğıt ve Karton olarak tüm yurda rahatlıkla hızlı ve verimli şekilde hizmet verebiliyor ve başta komşu çevre ülkeler ve bazı Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Firma olarak sektörde odak olmanın heyecanı içindeyiz.

MATBAA&TEKNİK: 2018’ den genel ve özel beklentileriniz nelerdir?

Cemal Erdoğan: İşimizin de bizleri teşvik etmesi ve vizyonumuz ile globalleşme yolunda ki adımlarımızı kısa vadeli planlarımız içine almıştık. Bu plan ve hedef doğrultusunda, Çin, Şangay şehrinde son birkaç yıldır yerleşik bulunan şirket ortağımız aracılığı ile yeni bir üs kurarak, hali hazırda Asya Pasifik bölgesinden yaptığımız işleri daha verimli bir hale getirebildik ve ürün yelpazemize müşterilerimizin istekleri doğrultusunda yeni ürünler katarak portföyümüzü genişlettik. Bunların yanı sıra, bu bölgede kendimize yeni pazarlar bulmanın arayışı içindeyiz, potansiyelimiz ile bunun da kısa zamanda gerçekleşeceğini görebiliyoruz. Global bir firma ve oyuncu olabilmek adına yalnızca bu bölge de değil, Avrupa, Amerika gibi bölgeleri de kısa ve orta vadeli hedeflerimiz içine aldık. Buralarda da yapacağımız bir atılım ile de Sekamsan Kâğıt ve Karton olarak rüştümüzü bir kez daha ispat ederek, globalleşme adımlarını hızla tamamlayacağız.

Sekamsan olarak sektördeki değişim ve gelişmeler yakın takibimizde.

Gelişen teknoloji ile en azından yazı tabı kâğıt tüketiminde düşüş olduğu ve genel beklentinin bu olduğu bir gerçeklik. Bunu zaten yaşayarak görmekteyiz,

Bir diğer önemli gelişme dijital baskı teknolojilerinin öneminin giderek artmasıdır. Bu alanda yapılan ARGE ve yatırımlar dijital baskı teknolojilerinin gelecekte yerini daha da sağlamlaştıracağını göstermektedir. Sekamsan Kâğıt & Karton olarak, ar-ge’ye inanıyor, teknolojik gelişim ve değişimleri destekliyoruz. Kâğıt tüketimi istatistiklerine göre ambalaj sektöründe kâğıdın kullanım hızının kırtasiye ve matbaalara nazaran hızla artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Ürün çeşitliliğimizde bu alana daha fazla yer vereceğiz. Firma olarak da kendimizi, ürün yelpazemizi ve stoklarımızı bu bilgi ve beklentiler ışığında oluşturuyoruz.

Sekamsan Müşteri memnuniyetini doruğa çıkaracak.

Hedefimiz ülkemizde yaşanacak olan ekonomik ve sektörel gelişmelere paralel olarak büyümemizin devamını sağlayacak olan satış miktarına üretim, servis kalitemizden ödün vermeden ulaşmak ve 7/24 çalışma prensibi ile makine, personel, araç yatırımlarına devam etmektir. İletişim ve insan odaklı olmanın müşterilerimiz açısından önemini biliyoruz, bunun için çekirdek kadromuzla şirket içi ve dışı satış ve diğer eğitimlerine ağırlık vererek müşteri memnuniyetini doruğa çıkaracağız.

Üretim, hizmet ve servislerimizdeki kalitenin standartlara bağlanması amacıyla danışmanlık aldığımız firmalar ile birlikte daha hızlı, verimli olabileceğimiz sistem ve yöntemleri geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Böylece hizmet kalitemizi arttırıp, israf ve şikâyetlerini önüne geçmek istiyoruz.

2018 globalleşme yolunda attığımız ve atacağımız adımlar ile yalnızca tedarik tarafında değil, satış ve hizmet verdiğimiz pazarları da artırıp, genişleterek Sekamsan Kâğıt ve Karton olarak gücümüze güç katacağımız bir yıl olacaktır. Bu yıl ihracat için daha fazla çalışacağız.

MATBAA&TEKNİK: Ticari faaliyetleriniz haricinde neler yapmaktasınız?

Cemal Erdoğan: Sekamsan Kâğıt ve Karton sosyal sorumlulukları da misyonunda barındıran bir firmadır. Misyonumuz gelişmiş ülkelerdeki kâğıt tüketimine eşdeğer kâğıdın tüketiminin ülkemizde de sağlanması için çalışmalar yapmaktır.

Bunun  için her yıl geleneksel hale getirdiğimiz bir sosyal sorumluluk projemiz var. Bir ilköğretim okulu ile anlaşıp öğrencileri işletmemize alıyor ve onlara kâğıt ve kartonun eğitim, kültür, çevre ve hayatımızdaki yerini, ambalaj sektöründeki kullanımının plastiğe nazaran sağlık ve çevre açısından geri dönüşümünün önemi ve sonuçları üzerine onları da işin içine katarak ve örneklemeler yaparak öğretmenleri ile beraber ağırlayarak anlatmaktayız. Bu yılda bu projemiz verimli ve başarılı geçti, genç nesillerle birlikte olmak ve onların heyecanına paydaş olmak bizlerin de moral, motivasyonunu artırdı.

Sekamsan Sinerji yayarak pastayı büyütmek amacında.

2017 Sene başında Kasad ile ortak olarak gerçekleştirdiğimiz sektör yönetici ve çalışanlarına yönelik eğitim organizasyonu da sektörümüz ve bizim için önemli bir sosyal sorumluluk projesi olmuştur.

Sektör bileşenleri, yönetici ve çalışanlarını önemsiyoruz. 2018 yılında da Üyesi olduğumuz KASAD derneğimiz ile birlikte yıl içinde eğitim ve motivasyona yönelik çok önemsediğimiz bir seminer çalışmamız olacak. Sponsorluğunu yapacağımız seminerde sektöre ilişkin önemli sorunlar dillendirilecek ve çözümleri ortaya konulacak.

Sosyal sorumluluk anlayışımız gereği; bilgi, tecrübe ve gücümüzü sektör ve iş ortaklarımız için kazan kazan ilkesi çerçevesinde kaldıraç olarak kullanarak sektörde sinerji, yaratmaya devam edeceğiz.

 

#Sekamsan #SekamsanKagit #Kagit #CemalErdogan #Kasad