Anasayfa » Ambalaj » Siegwerk Gıda Ambalajlarında Migrasyon Riskini Minimize Ediyor

Siegwerk Gıda Ambalajlarında Migrasyon Riskini Minimize Ediyor

Mustafa Güler: “Siegwerk’de migrasyon riskini minimize edecek ham maddeleri kullanarak mürekkepleri formüle etmekteyiz.”

Mevcut gıdayla temas yasaları, yalnızca insan sağlığı için güvenli gıdaların piyasaya sürülmesine izin veriyor. Bu nedenle gıda güvenliği ve güvenli gıda ambalajına ilişkin maksimum standartları sağlayan yeni ve sürdürülebilir ambalaj çözümlerine olan ihtiyaç da artıyor. Henkel ve ambalaj mürekkepleri alanında lider kuruluşlardan Siegwerk, bu konuya dikkat çekmek üzere ortaklaşa önemli bir sempozyuma gerçekleştirmişlerdi. Gıda Güvenliği Sempozyumu sonrasında Siegwerk Türkiye Genel Müdürü, Mustafa Güler, gıda ambalajlarına uygun mürekkepler hakkındaki sorularımızı cevaplandırdı:

MATBAA&TEKNİK:  Mürekkebin migrasyon riski hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mustafa Güler: Migrantlar, kimyasal yapıları ve moleküler büyüklüklerine göre baskılı materyalden gıdaya geçebilirler. Polimerik materyaller, genelde migrasyon potansiyeli yüksek olmayan büyük moleküllerdir ve bu nedenle migrant olarak değerlendirilmezler. İnorganik maddeler (titanyum dioksit pigmenti, silika mat ajanlar gibi) de kristal yapılı olup migrant değillerdir. Geçmişte renklendirici olarak kullanılan çözünür boyar maddelerin bugünün organik pigmentlerinin aksine migrasyon eğilimi yüksektir. Mürekkep formüle edilirken kullanılan ham maddeler, migrayon riskini minimize edecek şekilde seçilir.

MATBAA&TEKNİK:  Ambalajın içerdiği gıdanın ağırlığına ve birincil ambalajın kimyasal yapısına göre sağlamlık ve sızdırmazlık açısından kullanılması gereken mürekkebin türü ve özellikleri konusunda bilgi verebilir misiniz?

Mustafa Güler: Uygun mürekkep seçimi, ambalaj malzemesine göre olduğu kadar ambalaj içindeki maddeye göre de olacaktır. Örneğin SW makarna ambalajı için NC-PU bazlı bir mürekkep serisi önerirken, esanslar içeren ıslak mendil ambalajı ya da mayonez, ketçap ambalajları için PVC bazlı ya da PU bazlı mürekkep serilerini önerir.

MATBAA&TEKNİK:  Siegwerk’in gıda güvenliğine dair regülasyonlara ilişkin politikalarından bahseder misiniz?

Mustafa Güler: Ülkeden ülkeye küçük farklılıklar gösteren mevzuatlar vardır. Günümüzde geçerli tek mürekkep odaklı mevzuat İsviçre Tüzüğü’dür. AB’deki Siegwerk mürekkepleri İsviçre Tüzüğü pozitif listelerine tamamen uygundur. AB haricinde ise ortak anlaşmaya tabidir. Hindistan’da Siegwerk mürekkepleri varsayılan olarak tam uyumludur ancak uluslararası BO şartlarına uygunluk özel olarak talep edilmelidir. Almanya’da Siegwerk mürekkeplerinin tam uyumlu olması çalışmaları devam etmektedir, şu an pozitif listelere dahil edilecek maddelere odaklanılmaktadır. Örneğin Nestle, mürekkep materyalleri konusunda kendi yönergesine sahip olan önemli örneklerden biridir. Genellikle kamuya açık olan Nestle listesi, diğer marka sahiplerince referans olarak kullanılmaktadır. Siegwerk, küresel marka şartlarına uyumludur.

MATBAA&TEKNİK:  Siegwerk’in sunduğu ürünlere ilişkin bilgi verir misiniz?

Mustafa Güler: Siegwerk’de migrasyon riskini minimize edecek ham maddeleri kullanarak mürekkepleri formüle etmekteyiz. Örneğin, ofset baskı uygulamaları için konvansiyonel TempoNutripack-2 ve UV kurumalı SicuraPlast LM serili mürekkeplerimiz, gıda ile temas eden ambalajlar için gerekli tüm uygunluklara sahiptir. UV Flekso baskılar için düşük migrasyona sahip  Sicura Nutriflex 10 ve Sicura Nutriflex 20 serilerimiz bulunmaktadır.

#Siegwerk #Migrasyon #ambalaj #GidaAmbalaji #MustafaGuler #SicuraNutriflex #murekkep #ink