Anasayfa » Baskı Sonrası » Sınır Tanımayan Omega

Sınır Tanımayan Omega

IMG_5168Dünya üzerinde 62 noktada çalışan çok sayıda Omega Kutu Katlama Yapıştırma Makinaları, sınırlarını Okyanusya’ya kadar genişletti. Omega üreticisi Duran Makina Türkiye’ye en uzak noktalarına Fiji adalarını da ekledi.

322 ada ve 522 adacıktan oluşan Fiji Adaları Cumhuriyeti’nin başkent’i Suva’da bulunan Fiji – Golden Manufacturers fabrikası Omega Allpro 110 yatırımı yaparak markanın sınırlarını genişletti.

fiji_water_kutuBugüne kadar kadar oluklu kutu üretimi yapan bir fabrika olmalarına rağmen Omega Allpro 110 yatırımı  ile karton ambalaj ve özellikle hazır gıda pazarını da hedefleyen şirket, Fiji’nin tanınmış ürünü olan Fiji Water kutularını üretiyor. Şirket Fiji Water kutularını Omega Allpro 110’da üretmeye devam ediyor. Şirketin makinaları 4 ve 6 nokta kutu üretimi kapasitesinin yanı sıra opsiyonel  Z-katlama, separatörlü kutu, kızarmış patates kutusu,  konik dip kilit kutu (patlamış mısır kutusu) katlama fonksiyonlarına sahip.

CCE, Münih fuarında başlayan işbirliği

Duran Makina Satış ve Pazarlama Müdürü Pınar Küçükaras, “Golden Manufacturers fabrikası Müdürü Mr. Russell Gibson ile CCE, Münih fuarında tanıştık” diyor. Gibson, CCE Münih fuarında en çok ilgi toplayan Duran Makina standında tanıştığı Omega teknolojisinden çok etkilenmiş. Küçükaras, “Gibson, bizden hem karton hem oluklu kutu üretimi yapabilecek, bunun yanısıra mümkün olan en fazla çeşitlilikte karton tasarımı için yüksek verimlilikle kullanacakları bir makina istedi. Biz de hem Türkiye’de hem de yurtdışında en popüler modelimiz olan Omega Allpro 110’u teklif ettik. Fuar sırasında hemen ertesi gün anlaşmamızı yaptık” diye anlatıyor ve ekliyor.

Fiji – İstanbul hattı

“Fiji’deki kurulumu ABD servis müdürümüz Walter Nickerson yaptı. Saat farkına rağmen biz de gerektiğinde gayet verimli bir biçimde İstanbul’dan desteğimizi sürdürdük.  9 saat ilerde oldukları için bizim saatimizle gece ve sabah olmak üzere sadece  birkaç saatlik kısa bir görüşme penceremiz oluyor. Buna rağmen, gerektiğinde hem müşterimiz hem de ekip arkadaşımız ile görüşmelerimizi geciktirmeden yürüttük. Gayet başarılı bir kurulum oldu. Müşterimiz de memnuniyetini teşekkür ederek bildirdi.”

Dünya haritasında uçtan uca Omega

7804_dunyaharitasiTRsonFiji, Duran Makina’nın ihracat listesine 63’üncü ülke olarak eklendi. Enlemsel olarak Kanada’nın karşısına en uç nokta olarak eklenen Fiji’nin yanı sıra boylamsal olarak Duran Makina’nın en uç noktalarından biri de Arjantin. Şirketin Arjantin’de halen çalışan iki makinası bulunuyor. Bununla birlikte Küçükaras’ın “Yerleşik bir temsilci olmaması sebebiyle yeterince ilgi gösteremediğimiz bir ülke idi” dediği Arjantin’den büyükçe bir gurup Haziran ayında Duran Makina’yı İstanbul Hadımköy’deki fabrikasını ziyaret etti. Küçükaras, “Arjantin pazarında şimdi işlerini gayet iyi bilen ve kendi pazarlarında saygı gören bir firma ile birlikte çalışıyoruz” diyor. Haziran ayındaki ziyaretin ardından Arjantin’deki iki şirket ile daha anlaşma imzalanmış. Duran Makina’nın Güneydeki bu uç noktasına satılan iki Omega, Aralık ayında kurulacak.

fiji_south_pacific_holidayMuhteşem Doğal Zenginlikleri ile Fiji ve Candanlığı ile Fijililer

Küçükaras, “Nickerson, iki hafta boyunca Fiji’deydi; Fiji’nin doğal güzellikleri içindeki bu kurulum süresince her çalışma gününün sonunda bize deniz kıyısından müthiş fotoğraflar gönderdi” diyor. Bir adalar topluluğu olan Fiji gerçekten de turizm açısından mükemmel bir nokta.

Fiji, 322 ada ve 522 küçük adacıktan oluşuyor. En önemli adaları, Viti Levu ve Vanua Levu. Adalar, tropikal ormanlarla çevrili. Rakım bin 300 metreye kadar ulaşıyor. Viti Levu, başkent Suva’nın da bulunduğu bir ada. Diğer önemli şehirler, uluslararası havaalanının bulunduğu Nadi ve büyük bir şeker değirmenine sahip bir liman kenti olan Lautoka’dır. En yakın komşusu Tonga olan Fiji, tropikal iklime sahip; ormanlar, mineral ve balık kaynakları açısından zengin bir ülke. Ayrıca Pasifik adaları arasında ekonomisi en çok gelişmiş adalardan biri. Şeker ihracatı ve turizm endüstrisi ülkeye döviz getiren başlıca sektörler. Şeker üretimi sanayi etkinliğinin 3’te 1’ini kapsıyor. Her yıl içlerinde Amerikalıların da bulunduğu yaklaşık 300 bin turist ülkeyi ziyaret ediyor.

Fiji’deki sualtı yaşantısı, dünyanın dört bir yanındaki dalgıçları kendine çekiyor. Fiji, renkli ve zengin çeşitlilikte deniz altı yaşamına sahip. Resifler yüzlerce mercan çeşidini barındırıyor. Güney Pasifik Denizi’nin renkli dünyasını keşfetmek için dalış, şnorkelle yüzme gibi aktiviteler mutlaka yapılması gereken aktivitelerin başında geliyor.
150113135830_fiji_2_624x351

“Bunlarla birlikte Fiji’nin arkadaş canlısı ve samimi kültürü de göz ardı edilecek gibi değildir” diyor Küçükaras: “Golden Manufacturers fabrikası başkent Suva’da. Fabrika yetkilileri Servis Müdürümüz Wally ile Amerika’dan Nadi’ye indiği andan itibaren ilgilendiler. Hatta boş günlerini değerlendirmesi için Suva’nın başka bir bölgesindeki bir tatil yerine yolculuğunu dahi organize ettiler” diye anlatıyor.