Anasayfa » Aktüel » Siyah Beyaz Baskı, İvmesini Hâlâ Koruyor

Siyah Beyaz Baskı, İvmesini Hâlâ Koruyor

Duygu Sanaç Keçeci

Canon Eurasia Profesyonel Baskı Grubu Ürün ve İş Geliştirme Müdürü

Siyah beyaz üretimin gelecekte de kârlı olmasını sağlamak

Günümüzde artan sayıda baskı hizmeti sağlayıcısı (BHS) renkli baskı becerilerine yatırım yapıyor olsa da, siyah beyaz baskının sunduğu fırsatlar göz ardı edilmemelidir. Birçok kişinin dikkate almadığı gerçek, dijital olarak basılan her üç sayfadan ikisinin hâlâ siyah beyaz olduğudur. Siyah beyaz baskı, bu nedenle, BHS’lerin kapsamlı yatırım stratejilerine kesinlikle dahil edilmelidir.  Siyah beyaz üretimin birçok uygulama için en doğrusu olduğunu bilincinde olan baskı üreticileri çoğaldıkça, siyah beyaz dijital baskı hacmi, öngörülebilen gelecekte önemli olmayı sürdürecektir.

Siyah beyaz baskının avantajlarından yararlanmak için BHS’lerin ve şirket içi baskı departmanlarının, uygulamalara ve hacimlere uygun üretim donanımına yatırım yapmaları gerekmektedir.

Siyah beyaz belge müşterilerinin gereksinimlerini karşılamak ve işin büyümesini sağlayacak yeni fırsatlar yakalamak isteyen baskı üretim tesisleri, yatırım planlarını yaparken aşağıdaki öğeleri dikkate almalıdırlar:

Üretkenlik: Baskı cihazlarının çıktı hacimleri, beklenen baskı hacimlerini karşılayabilmelidir. Hızlı geri dönüş gerektiren belgeler veya yoğun üretim programları olan işletmeler için yüksek hız çok önemlidir ve siyah beyaz uygulamalarının birçoğu bu iki kategorinin birine girer. Bir yaprağın her iki yüzüne aynı anda basabilme özelliği, kağıt sıkışması olasılığını düşürerek teslimat süresinin kısalması anlamına gelmektedir. İş akışı yazılımları veya hat içi sonlandırma donanımı ile oluşturulan otomasyon da oldukça etkilidir. Tek bir operatör, belge üretimini, baskı öncesi işlemlerden sonlandırmaya kadar götürerek ve birden fazla cihazla çalışarak en tepe üretim anlarını atlatabilir. Geçici hız lisansları ise, talepteki dramatik dalgalanmaları yönetebilmek için ek esneklik sağlayabilir. Ancak, üretkenlik sadece verimlilik sağlamak değildir. Yüksek hacimlerde siyah beyaz üretim yapan işletmeler için aralıksız ve sorunsuz çalışma süreleri de önemlidir. Bu nedenle, işi yüksek kalite ve hızda tamamlayacağına güvenebileceğiniz bir makineye sahip olmanız önemlidir.  Günümüzde, tabaka dijital teknolojisi, eskiden sadece ofset veya sürekli form dijital üretim cihazlarının altından kalkabildiği baskı hacimlerini karşılamaya yeterlidir.

Ortam çok yönlülüğü: Birçok farklı kağıt tepsisi ve bunların iş akışı esneklikleri sayesinde, tabaka dijital baskı makinelerinin ana özelliklerinden biri, farklı formatlar veya kağıtlar gerektiren birçok uygulamada kullanılabilmeleridir. Hizmet sağlayıcılar, promosyon baskısı veya işlemsel uygulamalar için, belgelerin istendiği biçimde kişiselleştirilebilmeleri için değişken veri yazılımları kullanabilirler. Birlikte çalışabilen bir baskı makinesi ve ön uç birimine sahip olmak, değişken verili belgelerin doğru ve verimli olarak üretilebilmelerini sağlar. Hafif kağıtlara baskı yapabilme özelliği de birçok avantaj sunan yararlı bir özelliktir. Örneğin, doğrudan posta, faturalar ve hesap özetleri gibi posta ile gönderilen belgelerde, hafif bir ortam kullanımı hatırı sayılır tasarruflar sağlar. Kitaplarda, kılavuzlarda ve çok sayfalı raporlarda ise, daha hafif kağıt kullanımı, özellikler çok sayılı gönderilerde nakliyat giderlerini düşürecektir. Bunlara ek olarak, B3 gibi daha büyük formatlara baskı yapabilme özelliği sayesinde, BHS’ler, tek yaprağa dört sayfa basma gibi esnekliklerle verimliliği en üst düzeye çıkartabilir ve fireleri düşürebilirler. Canon’un yeni Océ VarioPrint 6000 TITAN serisi gibi dijital tabaka baskı makineleri, 350x500mm (B3) boyutuna kadar olan ortamlara baskı yapabilme esnekliğini sunarak kitap basımı için daha verimli bir iş akışı yapılandırılması sağlarlar. Özellikle sadece siyah beyaz basılan ve küçük paketlerin içine sığabilmesi gereken ilaç bilgi yaprakları hafif kağıda basıldıklarında çok kez katlanabilirler. Hafif ortamlara baskı yapabilme seçenekleri, BHS’lerin, 45 g/m2 kadar hafif kağıtlarla çalışmalarına olanak vererek yeni uygulama alanlarına girebilmelerini sağlamaktadır.

Son yıllarda birçok BHS ve kurumsal baskı departmanı, yatırımlarını renkli baskı sistemlerine haklı olarak odaklamış olsalar da, siyah beyaz uygulamaların öngörülen kalıcılığı, siyah beyaz kabiliyetlerini maksimize etmeye de yatırım yapmanın ticari avantajları olduğunu göstermektedir.

Hâlâ eski siyah beyaz baskı donanımları kullanan BHS’ler, üretim kapasitelerini karşılayamıyor olabilirler. Ayrıca, enerji maliyetleri ve fireleri de içeren toplam operasyon giderlerini düşürme fırsatını kesinlikle kaçırıyorlardır. Canon’un yeni VarioPrint 6000 TITAN serisi baskı makineleri, örneğin, aynı kategorideki diğer cihazlara kıyasla %30 daha düşük enerji tüketmelerinin yanısıra, ozon emisyonları neredeyse sıfırdır. BHS’lerin kendilerine sormaları gerek soru şudur: benim siyah beyaz baskı teknolojim olabileceği kadar modern, üretken ve enerji tasarruflu mu?

Sürekli devinmekte olan bir dünyada, en yüksek düzeyde üretkenliğe ve aralıksız çalışabilme süresine sahip olmak çok önemlidir. Dijital baskı teknolojisinde süregelen gelişmeler, birçok üretim verimlilikleri sunmaktadır. Océ Gemini Anında Çift Taraflı baskı teknolojisi gibi sürekli yenilenen inovasyonlar, çok hassas çift taraflı baskı yapabilme özelliği sunuyorlar. Bu özellik, baskıyı durdurup kağıdı çevirme ihtiyacını gidererek aralıksız baskı süresini artırmakta ve yanlış hizalanmış metini tekrardan basma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.

Kullandığı teknoloji ile alanında rakipsiz bir ürün olan Oce VarioPrint 6000 Titan, siyah beyaz üretimde sınırları bir adım öteye taşıyor. Bu sayede, kullanıcılarına en üst düzey üretkenlik ile farklı medya türlerine baskıda yaratıcılık sağlıyor. Titan’ın en büyük dezavantajı ise yüksek hassasiyetli hizalama sayesinde son kullanıcılara mükemmeli arama alışkanlığı kazandıracak olmasıdır. Bu, farklı teknolojilerle basılmış, aynı hassasiyeti sunmayan baskılardaki hataların göze batması olarak da yorumlanabilir.

BHS’ler, siyah beyaz baskı becerilerini nasıl optimize edebileceklerini tanımlayarak, değerli gelir büyütme fırsatları yakalayabilirler ve siyah beyaz baskının tüm potansiyelini açığa çıkarabilirler.

 

#DuyguKececi #CanonEurasia #Matbaa #Baski #DijitalBaski #Oce #VarioPrint #SiyahBeyaz #MonoBaski