Anasayfa » Aktüel » Sonlandırmada Sanata Ulaşan Uygulamalar

Sonlandırmada Sanata Ulaşan Uygulamalar

Baskı alanında sınırları aşan Sappi’nin Algro Design® yeni fotoğraflı 2018 takviminin temelini oluşturuyor

ACTEGA Terra, Koenig & Bauer ve Sappi’nin son bir kaç yıldır sürdürdüğü başarılı ortak takvim projesini gerçekleştirdiği çalışmanın ana teması: “Move X-treme. Discover your possibilities” olarak belirlendi. Sappi’nin 2018 takviminde, sürat pateni,  akarsu kanoculuğu veya motokros gibi sporlarda sınırları zorlayan sporcular yer alıyor. Çelik gibi azim ve mükemmel hazırlanma sporda üstün başarı getirir. Bunun ödülü de güçlü duygular, halktan yoğun ilgi ve olağanüstü bir şey başarmanın tatmini olur. Bunlar, yıllık takvimlerini hazırlarken yüksek kaliteli sonlandırma için özelleştirilmiş kâğıtlar, kaliteli baskı ve baskı lâklar dünyalarından üç şirketin deneyimlediğine benzer tepkiler.

Uygulama

Bir takvim planlaması yaparken ilk adım genellikle bir tema seçmek olur. Önceki temalar arasında egzotik manzaralar, uzak şehirler, su altı dünyaları, hayvanlar ve dokular vardı. 2018 takvimi için ekip aktivitelerini yansıtan ve duygulara hitap eden görüntüler arandı. Bu görüntülerin aynı zamanda, lâk kullanılan yüksek kaliteli sonlandırma için de uygun olması gerekiyordu. Önceki yıllarda olduğu gibi,  baskı altı malzeme olarak Sappi’nin parlak beyaz kartonu Algro Design’ı seçildi. Bu seçim takvimin, takvim üretimi için genellikle kullanılan baskı kâğıtlarından ayrı tutulmasını sağladı.

‘Move X-treme’ ‘in 12 ay boyunca görenleri performans sporcuları ve ekstrem sporlar dünyasına götürdüğünü belirten ACTEGA Terra GmbH Pazarlama Müdürü Timo Kondziela sözlerine şöyle devam etti: “Takvim kısmını yine oldukça küçük tuttuk çünkü, bu ürünün aslında bir takvimden çok yüksek kaliteli bir duvar dekorasyonu ve bir tanıtım aracı olarak kullanılması amaçlanıyor.” Takvim, şirketlerin aynı inline sonlandırma proseslerini kendi projelerine uygulamaları için onlara ilham veren yüksek kaliteli baskıların yer aldığı ve çeşitli lâk efektleri ile teknolojilerinin bir araya geldiği bir katalog.

ACTEGA Terra birinci sınıf takvimine, öne çıkmasını sağlayan bir görünüm kazandırmak istiyor ve bu nedenle, son teknoloji uygulamalar için ideal bir baskı altı malzeme olarak taze liflerden yapılmış Sappi Algro Design selüloz karton seçildi. Böylece maksimum hassasiyet ile sürekli yüksek kalite elde edilmesi garantilendi. Ürünün parlak beyaz sonlandırmaya uyumlu yüzeyi daha belirgin, daha canlı basılmışı görüntüler ortaya çıkmasına imkân sağlıyor. Bu da daha fazla alan izlenimi verirken aynı zamanda kontrastı da arttırıyor.

Üretim

KBA-Sheetfed Proses Müdürü ve Finishing Uzmanı Sven Kretzschmar, ACTEGA takviminin üretiminin, tüm tarafların ortaklaşa yenilikçi inline sonlandırma prosesleri geliştirmesi, bunları test etmesi ve uygulaması için büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Algro Design, sonlandırma efektlerinin en iyi avantajlarını sergileyen yüksek kaliteli bir malzeme. Karton kaplaması ne kadar iyi olursa, etkisi de o kadar çarpıcı olur. Algro Design de tüm ihtiyaçları karşılıyor.”

82 x 58.5 cm boyutundaki takvim, çift lâk üniteli altı renkli Rapida 105 PRO tabaka ofset kullanılarak Radebeul’daki Koenig & Bauer’de üretildi. Bu modern orta format baskı makinesi, offline eklenen serigrafi haricinde neredeyse tüm sonlandırma proseslerini gerçekleştirebiliyor. Takvim için, pek çok tabaka istenen lâk efektini gerçekleştirmek için çok sayıda prosese ihtiyaç duyuyor.

  • Haziran ayı için, aynı görüntüye iki drip-off efekti uygulandı. UV bazlı bir kaplama, geleneksel bir primer ile birleştirilerek mat / parlak kontrastların yanı sıra dokulu efektler oluşturuldu.
  • Tabaka offset baskıda kum efektli bir serigrafi lâk kullanılarak yol yüzeyini anımsatan somut yapılar oluşturuldu. İki serigrafi uygulaması ile görünen ve görünmeyen rölyef efektleri ortaya çıkarıldı.
  • Mat MotionCoat primer ile MotionCoat baskı üstü lâk vektör bazlı grafikler ile birleştirilerek, farklı açılardan bakıldığında hareket ediyor hissi oluşturuldu. Takvimin iki sayfasına (ön sayfaya elmas deseni ve Kasım ayına parlama efekti) MotionCoat sistemi uygulandı.
  • Takvimde kullanılan diğer efektler: UV mat, LED-UV parlak, sedefsi altın, görüntü baskısı öncesinde ve sonrasında Mirafoil UV gümüş, inline kabartma ve köpük benzeri bir his oluşturan yeni sürtünme lâkı.

‘Move X-treme’ sınırlı sayıda basılan bir takvim ve satış amacıyla hazırlanmadı. 5 bin adedin üzerinde üretilen ve yüksek kaliteli bir hediye olarak müşteriler ile işletme ortaklarına dağıtılan takvim bir koleksiyon parçası olarak görülüyor.

Öndeki yıllarda olduğu gibi, kullanılan mürekkepler konusunda ilave bilgi ile üretim ve sonlandırma ayrıntılarının yanı sıra görüntülerin hikâyeleri www.calendar-insights.com adresinde mevcut.

#Sappi #Actega #KBA #Takvim #Sonlandırma #LakUygulamalari #MoveXtreme