Anasayfa » CtP » Soylu’nun Baskı Öncesi Tercihi: CRON UV 4664
Soylu’nun Baskı Öncesi Tercihi: CRON UV 4664

Soylu’nun Baskı Öncesi Tercihi: CRON UV 4664

 

Soylu’nun Baskı Öncesi Tercihi: CRON UV 4664

2’nci Matbaacılar Sitesi’nde faaliyet gösteren üç ayrı işletme mevcut kalıp ihtiyaçlarını çözmek için biraraya gelerek baskı öncesi yatırımı gerçekleştirdi. Günlük 400-450 kalıplık ihtiyaçlarına yönelik çözümü Mitra A.Ş. aracılığıyla CRON’da buldu. Yapılan yatırım hakkında bilgi veren Firma Sahibi Erol Menteş ve Mitra A.Ş Satış Yetkilisi Ziya Çağrıcı şunları aktardı:

 

matbaa&teknik: Baskı sektörüne yönelik çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

 

Erol Menteş: 22 yıldır baskı sektörü içindeyiz. Kökenden gelme matbaacı olmadığımızda sektörle ilgili birçok şeyi deneme yanılma yöntemiyle öğrendiğimizi söyleyebilirim. Ana işimiz katalog ve dergi basımıdır. Senenin belli dönemleri için yaklaşık 10 yıldır takvim baskısı konusunda çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. İlk dört renkli makine yatırımımızı 6-7 yıl önce gerçekleştirdik. Kaliteyi ve üretim verimliliğimizi yükseltme yönünde yatırımlarımız kuruluşumuzdan bu yana sürüyor.

 

Piyasada bilgisayarı iş sürecimize dâhil eden insanların başında geldiğimi düşünüyorum. Teknolojiye adapte olmak her zaman önceliklerimiz arasındaydı. Bu yönde yatırım yapmaktan hiç çekinmedik.

 

matbaa&teknik: İlk CtP yatırımınızdan bahseder misiniz? Hangi düşünceyle bu tür bir yatırıma yöneldiniz? Sizi yeniden bir CtP makinesi alımına yönelten etmenler nelerdi?

 

Erol Menteş: CtP teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece mevcut işlerimize çözüm sunması amacıyla bu yönde bir yatırıma karar verdik. Piyasadan farklı olarak üç firma biraraya gelerek ikinci el bir makine aldık. 24 saat aktif olarak kullandığımız makinemizden ortalama 200-220 kalıp iş alıyorduk. Başlangıçta bu rakam ihtiyaçlarımızı karşılıyordu. Zaman içinde artan talebimiz neticesinde makine yetersiz gelmeye başladı. Kalıp tüketimimiz 300-400’leri buldu.  Bu nedenle de piyasada çözüm üretebileceğimiz teknolojileri araştırmaya başladık. O esnada Mitra’dan Ziya Çağrıcı ile temaslarımız oldu. Mitra sektörde kendini kabul ettirmiş saygın firmalarından biri olmasına karşın bu alanda sunduğu çözümler Çin menşeili makinelerdi. İster istemez ilk etapta bir çekince ve ön yargı ile yaklaştık. Fakat Mitra’nın gerek bize sunduğu garantiler gerekse de duyduğumuz güven kafamızdaki kuşkuları aşmamızı sağladı.

 

Mitra sunduğu teknolojiye o kadar güveniyordu ki makineyi iki ay kullanmamızı geçerli nedeni olan bir sorunla karşılaştığımızda makineyi geri almayı dahi taahhüt etti.  Nitekim makinenin kurulumundan bu güne kadar sergilediği performans bize anlatılan doğrultusunda gerçekleşti. Hiçbir sürprizle karşılaşmadık. Çalışmasından da oldukça memnun kaldık. kullanımı oldukça rahat olan makine iş yükümüzü çok hafifletti.  Şuan makineden üç matbaanın beş ofset makinesi için kalıp çekiyoruz.  Makinenin kapasitesi günlük 600 kalıp düzeyinde olsa da ihtiyacımız 400-450 kalıp seviyelerindedir. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımla 5-6 yıllık CtP ihtiyacımızı çözdüğümüz kanaatindeyim.

 

CtP’ye ek olarak banyo kısmımızda da bir sorun vardı. Bunu da Mitra’nın tavsiyeleri doğrultusunda yeniledik. Şuan kalıp bölümündeki arkadaşlarımızla görüştüğümüzde durumdan son derece memnunlar. Baskı ustaları ile yaşadıkları sıkıntıların büyük çoğunluğu makineyle birlikte giderildi. Yeni banyo makinemiz Türk üretimidir. Girişimci Türk gençlerin üretimi olan bu sistem yabancı emsalleriyle rekabet edecek düzeyde. Su, enerji, kimyasal kullanımı ve personel emeği gibi birçok maliyetimiz bu yeni yatırımla azaldı.

 

Üreticilerin yatırımda temel amacı en düşük yatırımı gerçekleştirmek değildir. Önemli olan kurulan sistemin 24 saat sorunsuz çalışabilmesidir. Departmanlar arası koordinasyonun doğru sağlanmasında kullanılan ekipmanın yerinde seçimi son derece önemlidir. Sonuçta müşteri memnuniyetini sağlayabilmek ve para kazanmak için tüm unsurların sorunsuz olması gerekmektedir.

 

Şuan mevcut işlerimizi gerçekleştirmede en sorunsuz sistemi baskı öncesinde kurduğumuz düşüncesindeyim.  CtP yatırımımızla birlikte sırasıyla; verimliliğimiz arttı, personelimizin iş yükü hafifledi, toplam karlılığımız yükseldi ve maliyetlerimiz daha aşağı çekildi.

 

matbaa&teknik: Mitra ile kurduğunuz işbirliği konusunda neler paylaşmak istersiniz? Makinenin alımında kurulum aşamasına kadar geçen süreyle ilgili gözlemlerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Erol Menteş: Makinenin alımından kurulumuna kadar geçen sürede Mitra’dan yetkililerin ilgi ve alakaları bizi ziyadesiyle memnun etti. Sattıkları makinenin her şeyinin arkasında durdular. Mitra sektörümüzde önemli bir isimdir. Bu ismi orta koyarak sundukları teknolojide beklentilerimize fazlasıyla cevap verecek nitelikteydi.

 

Makine yatırımlarında koşulların uygunluğundan sonra en fazla dikkat edilen şey teknik servis hizmetidir. Bir sorun anında bu hizmetin eksiksiz ve zamanında verilmesi işletme açısından hayati önem taşır. Mitra bu açıdan da gerek personelinin teknik yeterliliği ve tecrübesi gerekse de yaklaşımıyla makinenin arkasında durduğunu çok iyi gösterdi. Gerçekleştirdiğimiz yatırımdan ve kurduğumuz sıcak ilişkiden son derece memnunuz. Hatta Mitra’nın sunduğu bu çözüme referans bile olmaya hazırız. Bu tip yatırım gerçekleştirmek isteyen müşterilerini tesisimize getirip demolarını yapabilirler.

 

matbaa&teknik: Ziya bey yatırım süreci ve Soylu Takvim ve Ajanda’ya kurulumu yapılan makinenin teknik özellikleri ilgili bilgileri aktarabilir misiniz?

 

Ziya Çağrıcı: Firmanın başlıca sıkıntısı kullandıkları makinenin hızıyla ilgiliydi. Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde modellerimiz arasından iş süreçlerine en uygun çözümü bulmaya çalıştık. Sonunda saatte 28 kalıp üretme yapısına sahip olan CRON UV 4664 konvansiyonel CtP makinemiz üzerinde karar kıldık. Modüler bir sistem olan sunduğumuz bu çözümde CtP’ye daha sonra çeşitli aplikasyonlar adapte edilebilir. Konvansiyonel olarak nitelendirilen makinemiz Çin’de üretiliyor olsa da üzerindeki enkoder motoru, dram motoru Fuji’dir. Yine diyotları Japonya üretimidir. Makinenin birçok parçası dünyada kabul görmüş markalarına aittir. Teknik özellik açısından rakiplerinden fazlası var eksiği yoktur.

 

Makinenin geldikten sonra kurulumu mevcut yapının hazır olması koşuluyla bir gün içerisinde tüm ayarları yapılarak tamamlanıyor. Kurulumda yaşanan ufak tefek sıkıntıların nedeni ise genelde tesisin bilgisayar sistemleriyle ilgili oluyor. Kurulum sonrası makinemiz müşterilerin beklentilerine sorunsuz şekilde uzun yıllar cevap veriyor.

 

CRON’un her bütçeye ve her yapıya uygun makine çözümü bulunmaktadır. Sektöre sunacağımız makine çeşitliliğimiz çok fazladır. Çok az kalıp tüketimi olan matbaalara çözüm niteliğinde ürünlerimiz olduğu gibi kapsamlı işler için sunulan teknolojilerde mevcut.

 

matbaa&teknik: CRON’un pazarda ilgi duyulup talep edilen bir teknoloji olacağını düşünüyor musunuz?

 

Erol Menteş: CtP teknolojisinin pazara girmesiyle birlikte birçok firma bu teknolojiye yatırım yaptı. Öne çıkan birkaç markaya ait teknolojiler pazarda hızla yayıldı. Zaman içinde yeni ve farklı alternatifler çıkmasına karşın yatırımcılar paralarını yüksek maliyetlerle sunulsa da denenmiş teknolojilere yatırdı. İmalattan kazancı olan bizim gibi firmalarda makine alımlarında pazara hakim birkaç üreticinin yanlış bilgilendirmelerine kapılarak yeni marka ve farklı ülke üretimi teknolojilere her zaman mesafeli durdu. Firmalar önemli sistem yatırımlarını riske etmeme gayesiyle daha fazla maliyetle denenmiş teknolojilere yöneldi. Böylece birkaç üreticinin bu alandaki pazar hakimiyeti sürdü.

 

Artan rekabet firmaları başka alternatifleri de dikkate almaya yönlendirdi. Böylece diğer seçeneklerde incelenmeye başladı. Sunduğu çözümlerle CRON hem maliyet hem de özellik açısından matbaaların ihtiyaçlarına çok rahat cevap verebiliyor. Zaman içinde pazarda daha da yaygınlaşarak birçok matbaanın baskı öncesindeki tercihi olacağı kanaatindeyim.

 

Fakat önünde aşması gereken iki temel konu var. Birincisi Çin malı önyargısını yıkmak ikincisi ise CRON alan bazı işletmelerin yatırım yapmayı düşünenleri rakip olarak görüp makineyi karalaması.

 

Ziya Çağrıcı: CRON geçen yıl dünyada 500’ün üzerinde CtP sattı. 250’den fazlası ise Çin dışında satıldı. Bu hızlı yükselişin ivmeyle devam edeceği düşüncesindeyim. Ayrıca CRON Türkiye pazarına son derece uygun makine. Geniş ürün yelpazesi her yapıdaki müşteriye uygun çözümler sunabiliyor. Maliyetleri açısından da aynı işi yapan rakiplerine göre daha uygun.