Anasayfa » CtP » SPGPrint CtP Çözümü ile Pazara Avantaj Getiriyor
SPGPrint

SPGPrint CtP Çözümü ile Pazara Avantaj Getiriyor

SPGPrints çok uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 2000 yılından bu yana da Türkiye ofisi ile çalışmalarını sürdüren şirket, deposu ve teknik servisi ile eksiksiz bir baskı sonrası hizmeti de taahhüt ediyor. Şirketin Türkiye Genel Müdürü Hakan Uzman, “Hem Labelexpoda hem de Türkiye’de ofisimizin faaliyetlerinde ana konsantrasyonumuz CtP olacak”, diyor.
SPGPrints Labelexpo Europe 2017’de, 4. Salonda  etiketler ve ambalajlar için %100 nikel tekrar görüntülenebilir RotaMesh® ve tekrar kullanılabilir RotaPlate® serigrafi programları etrafında yoğunlaşan, rotary serigrafi baskının her adımını kapsayan yüksek performanslı çözümlerini sergiledi. Şirket yeni otomatik RotaPlate Screen Cleaner’ının yanı sıra, rotary serigrafi, fleko, letterpress ve kuru ofset için lazer görüntüleme baskı öncesi sistemlerini (CtP) de sergiliyordu. SPGPrints tüm bunlara ilave olarak, PIKE 700 endüstriyel hibrit UV-inkjet baskı makinesi hakkında da bilgi verdi. Şirketin Türkiye Genel Müdürü Hakan Uzman ile standda bir araya geldik.

Uzman, şirketin serigrafi alanındaki dünya liderleğinin altını çiziyor. Bu konudaki geliştirmelerinin de devam ettiğini ve Labelexpo’da da bu gelişmeleri gösterebildiklerini, anlatıyor. SPGPrints çok uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. 2000 yılından bu yana da Türkiye ofisi ile çalışmalarını sürdüren şirket, deposu ve teknik servisi ile eksiksiz bir baskı sonrası hizmeti de taahhüt ediyor. Uzman, “Hem Labelexpo’da hem de Türkiye’de ofisimizin faaliyetlerinde ana konsantrasyonumuz CtP olacak”, diyor.

MATBAA&TEKNİK: Hakan Bey, Labelexpo fuarında sizin açınızdan ön plana çıkan çözüm veya çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Uzman: Özellikle serigrafi kalıpları için RotaPlate ve RokaMesh kalıpları ön plana çıkıyor. SPGPrints zaten bu konuda dünya lideri bir şirket. Bunlarla birlikte CtP cihazlarımızdan bahsedebilirim. Bu arada Labelexpo’da ilk kez yeni bir developer sunuyoruz. Hazırlanan RotaPlate serigrafi kalıbının yıkama ve kurutma işlemlerini tamamlıyor ve tamamen baskıya hazır olarak alıyorsunuz. Böylelikle işçilik hatalarını minimuma indiriyorsunuz ve tabii işçiliği de minimuma indiriyorsunuz. Sadece RotaPlate serigrafi kalıpları için sunduğumuz tamamen yeni bir çözüm.

CtP cihazımızla kuru ofset, flekso, dijital filmler ve letterpress kalıplarını işleyebiliriz. Sleeve işleyen makinelerimiz esnek ambalaj için kullanılabilen.

MATBAA&TEKNİK: Serigragi tarafında ve tekstil tarafında çok iyi bilinen bir firmasınız siz. Matbaa tarafında ön plana çıkarmak istediğiniz ürünler konusunda bilgi verir misiniz?

Hakan Uzman: RotaPlate ve RotaMesh konusunda zaten uzun yıllardır bilinen ve lider firmayız. Burada asıl odaklandığımız konu CtP. Çünkü CtP çözümümüz gerçekten çok iddialı. Avrupa’da, dünyada bir çok noktada var ama Türkiye’de bulunması gereken noktada değil. Onun için bizim hem Labelexpo’da hem de Türkiye’de ofisimizin faaliyetlerinde ana konsantrasyonumuz CtP olacak.

MATBAA&TEKNİK: Türkiye’de CtP pazarında taşların oturmuş olduğunu söyleyebiliriz. Karşınızda çok ciddi rakipleriniz var. Ve hibrid bir CtP’den bahsediyorsunuz. Bu açıdan SPGPrints adına hareket noktanız ne olacaktır?

Hakan Uzman: Hibrit CtP konusu opsiyonel bir durum. Biz bu konuda müşterilerimize bazı artılar getirmek istiyoruz. Bizim bestIMAGE dediğimiz özel bir programımız var ve bu yazılımı makine ile birlikte ücretsiz veriyoruz. Bu yazılım sayesinde dosyayı pdf verip fly on RIP olarak makineye aktarıyorsunuz. Böylelikle tramları, yarım tonları almak için ekstra bir müdahaleye ihtiyacınız yok. Program bunu otomatik olarak yapıyor. BU rakiplerimizde ücretli sunulan bir opsiyon iken biz de programın içinde ve biz bu konuda çok iddialıyız. Rekabet her zaman vardır olacak bizim de çok iddialı olduğumuz ve lider olduğumuz konular var. Bizim buradaki eksiğimiz etiket pazarında. Özellikle etiket pazarında CtP’den giriş yapmak istiyoruz. Amacımız bu. Pazarda iddiamız var özellikle kuru ofsette ama pazar lideri olacağız demiyorum. Elbette o pazarlarda da büyüyerek yolumuza devam edeceğiz. Bu yıl içinde etiket pazarındaki ilk kurulumumuz yaptıktan sonra artan bir ivme yakalayacağımızdan eminim ve tabii SPGPrints’in dolduracağı bir alan olduğundan da.

MATBAA&TEKNİK: PIKE ile ilgili bir açıklama yapar mısınız?

Hakan Uzman: PIKE Inkjet yazıcı etiketle ilgili olmamakla beraber bizim her platformda öne çıkardığımız bir yeniliğimiz. Tekstille başlayan bir platform ancak burda görülebilen örneklere baktığınızda yer kaplamaları gibi endüstriyel baskı uygulamaları için de inanılmaz bir platform. 1200 x 1200 dpi çözünürlükle baskı yapıyor. Fuji Dimatix Samba kafalar kullanılıyor.

#SPGPrints #CtP #HakanUzman #Labelexpo #PIKE #Etiket #HibritCtP