Anasayfa » Baskı Sonrası » Synergy Europe’dan Türkiye’ye Özel Üretim

Synergy Europe’dan Türkiye’ye Özel Üretim

Argemat Matbaa Makineleri ve Malzemeleri Ltd. tarafından temsil edilen laminasyon makinesi üreticisi Synergy Europe, Türkiye şartlarına özel bir makine tasarlıyor.

İtalyan Menşeeli Synergy Europe laminasyon makinelerinin Türkiye Temsilciliğini yürüten Argemat Matbaa Makineleri ve Malzemeleri Ltd. ortakları Sefa Tuğrul Burak ve Ümit Yeşilova’ya baskı sonrası dosyamız için hazırladığımız soruları yönelttik. Synergy Europe şirketinin laminasyon konusundaki iddiasına dikkat çeken Sefa Tuğrul Burak, şirketin Türkiye’ye olan ilgisine değiniyor. Synergy Europe şirketinin Türkiye şartlarına özel bir makine tasarlıyor olması bu durumu özetliyor, zaten. Compact L 1000 ismi verilen ve Türkiye için özel olarak üretilen makine Printtek 2013 fuarında sergilenecek:

matbaa&teknik: Nihai ürünün kalitesi ve artı değer ilave edilmiş baskılı ürünler bakımından baskı sonlandırmanın baskının önüne geçtiği fikrine yorumunuzu rica edebilir miyiz?

Sefa Tuğrul Burak: Baskı, bu sürecin en temel bileşeni, ancak ürünün tüketiciye kullanılabilir şekilde ulaşmasındaki en önemli faktör baskı sonrasıdır. Bu çerçeveden bakıldığında günümüz tüketiminin karşılanmasından en büyük pay baskı sonrasına düşüyor.

matbaa&teknik: Gelişen teknolojik imkanlar ışığında yeni bir sonlandırma tanımına ihtiyaç var mı?

Sefa Tuğrul Burak: Yeni bir sonlandırma tanımı yapmak zor ancak günümüzdeki baskı sonrası makinaları birçok sonlandırma işlemini bir tek makinada sonuçlandırmaktadır.

Bu durum üretim işçilik maliyetlerini düşürürken, verimliliği artırmakta ve baskı sonrasındaki istasyon sayısını minimize ederek  bir başlık altında toplamamıza yardımcı olur.

matbaa&teknik: Mücellitlerin baskı, baskıcıların mücellit işi ile ilgili yatırımlarını değerlendirir misiniz? Sizce bu iki işlem hangi ölçeklerde olduğunda bir çatı altında toplanmalı ya da sonlandırma fason bir uygulama olarak sürmeli?

Sefa Tuğrul Burak: Matbaaların üretim maliyetlerini düşürmek ve iş akışını kontrol etmek amacıyla baskı sürecinin tüm elemanlarını bünyesinde toplama istekleri özellikle baskı sonrasındaki makine sayıları sebebiyle yatırım maliyetlerini arttırmakta, bu durumda yatırımcılar ucuz ancak kalitesiz makine parkuruna yönelmelerine bunun sonucunda da düşük üretim kalitesine sebep olmaktadır. Baskı sonlandırmanın belirli bir ölçeğe kadar fason olarak devam etmesi baskı sürecinde branşlaşma ve kaliteyi getirecektir.

matbaa&teknik: Baskının ticari, ambalaj, geniş ebat vb. sınıflandırması gibi sonlandırma da sınıflandırılmalı mı? Peki, siz bu sınıflandırmayı nasıl yaparsınız?

Sefa Tuğrul Burak: Baskı sonrasının baskı kadar kolayca sınıflandırılması zor. Uygulama açısından sonuca yönelik bir değerlendirme yapılabilir elbette. Lak, selefon,  sıvama ya da

harman, katlama, tel dikiş gibi uygulamalar birleştirilebilir.

matbaa&teknik: drupa sonrasında ortaya çıkan sonlandırma trendleri sizce nelerdir?

Ümit Yeşilova: Bunu sadece sonlandırma olarak düşünmezsek basım sektörü için öne çıkanları iş güvenliği yüksek verimlilik ve yüksek hız olarak değerlendirebiliriz

matbaa&teknik: Ülkemizde Uzak Doğu ya da açıkca Çin etkisinin en çok görüldüğü alan baskı sonlandırma. Sizce Çin’in baskı sonlandırmadaki etkisi ve Çin’de üretilmiş makine yatırımı planlayanların özellikle üzerinde durması gereken başlıklar neler olmalı?

Ümit Yeşilova: Çin’in  basım sektörü üzerindeki etkileri inkar edilemez konumda. Baskı sonrası makinalarının baskı makinalarına nazaran düşük üretim maliyetleri, birçok üretici firmayı  cesaretlendirmektedir. Ne yazık ki üretilen makinaların kaliteleri görsel olarak tespit edilememekte.

Tercih edecek firmaların köklü bir geçmişi olması, makinaların ulaşılabilir tesislerde uzun zamandır kullanılıyor olması, dünya üzerinde yaygın yedek parça ve servis ağına sahip olması gibi konulara dikkat etmelidirler.

matbaa&teknik: Türk basım endüstrisinin makine üretimi konusunda en iddialı konu da sonlandırma. Sizce ülke olarak bu pazarda ne kadar önemli bir yere sahibiz.

Temsil ettiğiniz markalar, Türk rakiplerini ne kadar ciddi rakip olarak algılamaktadır?

Ümit Yeşilova: Basım sektöründeki makine üretimimiz dünyadaki rakiplerine oranla yeni sayılabilecek bir tarihe sahip. Buna rağmen dünyada adından söz ettiren ve daha gelişen bir konumda.

Temsilcisi olduğumuz Synergy Europe laminasyon firması Türk rakipleriyle arasındaki farkı kapatmak için ülkenin ihtiyaçlarına yönelik araştırma ve geliştirme yapmaktadır.

matbaa&teknik: Synergy Europe’dan biraz bahseder misiniz?

Sefa Tuğrul Burak: Synergy Europe firması baskı sonrasından kendine bir alan seçip selefon makinaları konusunda uzmanlaşmış, dünyadaki benzerlerinden farklı olarak geniş ebat ve yüksek hızlardaki profesyonel uygulamaları makine boyutu olarak minimize etmektedir. Ayrıca üretmiş olduğu makinalarda birçok baskı makinasının tercih ettiği becker pompaları, mabeg aparat (kağıt yürütme ünitesi) sistemleriyle İtalyan kalitesini desteklemektedir.

Bu konudaki çalışmalarını Türkiye pazarını göz önüne alarak devam ettirmektedir.

Ülkemizdeki matbaaların düşük tavan yüksekliği, ufak üretim alanları ve dar girişlerine yönelik profesyonel sıcak selefon makinasının üretim çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye için düşünülen bu yeni tasarımın ilk örneği olan Compact L100 modelini Printtek 2013 fuarında matbaa sektörüyle buluşturacağız