Anasayfa » Aktüel » Tam mı Zamanı?

Tam mı Zamanı?

Absürt dizilerin kültü haline gelmiş Leyla ile Mecnun’un Mecnun’u (Ali Atay) okusaydı bu yazıyı; böyle derdi, soru ekini sondan öne çeken uslübuyla…

Ama bence öyle, Şimdi Tam Zamanı!

Bayrama girmeden dergiyi bitirme ve aybaşında size sunma telaşı ile henüz bayrama girmeden yazıyorum. Hatta trump’ın brunson için verdiği mühlet dahi bitmemiş ama hafta başından beri döviz çıldırmış, bugün ateşi henüz sönmüş.

Siyaseten ya da ekonomik olarak bir açıklama yazmayacağım için çok da önemi yok bunların. Ben sadece bittiği gün dahi bu çılgın gündemin getireceği avantajlara kafa yoracağım daha doğrusu kafanızı yoracağım… Kızmayın e mi ya da sormayın tam mı zamanı, diye…

 

İki taraflı bir kurtuluşa çeyrek var. Tedarikçi ve matbaacı açısından. Bakalım:

 

Ticari küçük ve orta ölçekli matbaalar sıkışıp kalmışlardı bir sarmalın içinde. Sitede fiyatlar 50 TL ve altına kadar inmişti. Mişli geçmiş zaman kullandığıma bakmayın öyle olduğunu siz de biliyorsunuz. Kâğıt altın kıymetinde, Endonezya’dan da gelse Çin’den de Finlandiya’dan da; farketmez kral kâğıt. Önce onu ödeyeceksin. Ancak kalıbı 50 TL’den iş bastığın için ancak kâğıdı ödeyebiliyorsun zaten. Sırada işçi var ki ödemezsen olmaz. O yüzden ustalar kalfalar sosyal medyada ücretlerin düşüklüğünden değer verilmemelerinden muzdarip çırpınıp durmaktalar. Geriye kaldı elektrik, kira, su vs… Ha bir de kalıp, mürekkep, hazne suyu vs. var ki nasıl olsa tedarikçilerin hepsi çok zengin. Ödemesi bir başka bahara. Sonra gelsin vade sıkıntıları, zamanında ödenmeyen çekler, fiyatları düşüren baskı satın almacıları, çantacılar ha bir de organize matbaalar, ah o organize matbaalar.

Tavsiyem şu: Tamamen dövize bağlı tedariğimiz var madem

BİR – Baskı kalıp fiyatlarını minimum 120 TL’ye çekin. Matbaalar arası baskı hariç orada da minimum 80 TL

İKİ – Bugün itibariyle borcunuzu alacağınızı toplayıp çıkarın, iflas ettiyseniz kurtarırım ben bunu demeyin, birileri makinelerinizi söküp götürmeden siz onurunuzla satın bildiğiniz bir başka işe girin.

ÜÇ – Tedarikçiler özellikle malzeme tedarikçileri (yılda en az iki üç ton malzeme bıraktıkları endüstriyel matbaaları hariç bırakıyorum) vadeleri derhal geri çekin. Ehven 30, vasati 60, ehveni şer 90 gün.

Görelim hele bir kim iş yapabiliyor kim yapamıyor? Hangi matbaacı iflas etti, kim işini düzgün yapıyor? Kim biran evvel kopyalama merkezi olsun kim orta ölçekli matbaa olsun kim endüstriyel matbaa olmaya yürüsün?

Oturduğum yerden yazmak kolay biliyorum. O kadar basit mi arkadaşım, ya bu dergi de zıvanadan çıktı mı diyorsunuz? %100 haklısınız. Ben de bir o kadar haksız. Ama bu aralar zaten düşünmek yaptığımız tek şey değil mi neredeyse. İşler sıcaktan, trumptan kesildiğine göre. Azıcık da böyle bir düşünürsünüz belki diye yazdım. İşleriniz bol olsun, bir de kârlı olsun, herkes kazansın… Olabilir mi?

Saygılarımla

 

 

 

#Matbaa #baski #Ofset #Kriz #CaprazKur #BaskiMaliyeti #Tedarik #dolarkrizi