Anasayfa » Aktüel » Technotrans ile Baskıda Maksimum Kalite

Technotrans ile Baskıda Maksimum Kalite

Türkiye’deki konvansiyonel ofset üzerine ilk LED UV uygulamasını yapan, baskı dünyasının yenilikçi yüzü Hat Baskı, Mürekkep Pompalama Sistemine yatırımla ivmeyi yükseltiyor.

Hat Baskı, Mürekkep Pompalama Sistemi’ne yaptığı yaptırım ile konuşuluyor. Bu sistemi kurdurmanın kaliteli baskı ve mürekkep tasarrufu alanında sağlayacağı avantajların bilinciyle hareket eden matbaa, Technotrans kurulumu için Bakon ile anlaştı. Matbaayı Bakon Mühendislik Satış ve Pazarlama Müdürü Tamer Yenibeken ile birlikte ziyaret ettik. Rekabetin çok fazla olduğu bir dönemde yapılan bu yatırım ile rekabette bir adım öne geçmeyi hedeflediklerini ifade eden Hasan Cömert, 64 x 90 Ryobi yatırımı ile yüzde 25 oranında maliyeti düşürerek ciddi bir tasarruf sağladıklarını Technotrans ile de bu tasarrufu artırdıklarını anlatıyor:

MATBAA&TEKNİK: Hat baskı’nın üretim alanını bize anlatır mısınız ve matbaanızda kaç baskı ünitesi mevcut?

Hasan Cömert: 1986 yılından beri matbaa sektörüne çözüm sunuyoruz. Matbaacılar Sitesi’ne 1997 yılında geldik. Yenilikçi bir vizyon benimseyerek, işin mutfak tarafına devamlı yatırım gerçekleştiriyoruz. Bünyemizde İki tane dört ve beş renk olmak üzere ofset baskı makinemiz bulunuyor. Bir tanesine LED UV kürleme ünitesi kuruldu. Toplam ofset baskı ünite sayımız 14. Kapak takma, dikiş vb. baskı sonlandırma makinelerimiz de bulunuyor. Baskısını yaptığımız işlerin sonlandırmasını da kendimiz yapıyoruz. Minimum risk, maksimum fayda sağlayan bünyemizdeki dördüncü CtP makineyi, bir buçuk yıl önce fuarda satın almıştık. Broşür, katalog ve dergi vb ticari baskılar üretiyoruz. Ağırlıklı olarak kuşe basan bir matbaayız. Kendi işlerimizle birlikte, başka matbaalara ve ajanslara da fason üretim gerçekleştiriyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Üretim kapasiteniz nedir?

Hasan Cömert: Adet bazında üretim yapılmadığı için kağıt tonajında sürekli değişiklik oluyor. Bu nedenle kalıp bazında hesaplama yapmak daha doğru. Aylık 8 bin kalıp tüketim gerçekleştiriyoruz. 30 bin tabaka kağıda 24 saat içerisinde ulaşabiliyoruz. Bu baskıda ciddi bir oran demektir. Aynı zamanda işleyişin çok fazla olduğu anlamına da gelir.

MATBAA&TEKNİK: İşlerin birbirine olan uyumu nasıldır?

Hasan Cömert: İşlerimiz ağırlıklı olarak 4 + 1 yani 4 + vernik veya 4 + lak şeklinde. Ekstra çok fazla işlere girmek vakit kaybı oluşturduğu için tercih etmiyoruz.

MATBAA&TEKNİK: Technotrans’a değinecek olursak, bünyesinde fazla ünite bulunan matbaalar için pompalama sistemi gereklilik oluşturabiliyor. Sadece 14 ünite için sizi böyle bir yatırım yapma kararı almaya yönlendiren ne oldu?

Hasan Cömert: Mürekkep satın almamızı yüksek tonajlarda yapıyorduk. Bu da yer açısından sıkıntısı yaşanmasına neden oluyordu. İlaveten hazneye mürekkep koyarken etrafa bulaşma ve hazne içerisinde mürekkep birikmesi sorunuyla da karşılaşıyorduk. Mürekkep pompalama sistemine geçmek bize yer açısından avantaj, mürekkep noktasında da tasarruf sağladı. Yılda 20 ila 25 ton civarında boya tüketiyoruz. Bu nedenle bu yatırımın 5, 6 yıl içerisinde kendini amorti edeceğini düşünüyorum.

MATBAA&TEKNİK: Technotrans’ı kuralı ne kadar oldu? Kullanım sonrasında neleri ölçümleyebildiniz?

Hasan Cömert: Mürekkep pompalama sistemini 6 aydır kullanmaktayız. Baskıda maksimum kalite yakalayabilmek adına taze boya kullanmak çok önemli. Haznede uzun süre kalan boya ile yapılan baskının kalitesi düşmektedir. Yarım saatte bir taze boya ile baskı yapıldığında ise daha yüksek kalitede işler ortaya çıkıyor. Bu sistemin en büyük avantajı aslında maksimum kalite sağlıyor olmasıdır.

MATBAA&TEKNİK: Peki, mürekkep tedariki noktasında bir fayda sağlıyor mu?

Hasan Cömert: Her kutunun içerisinde kullanılamayan ve atık olan mürekkepten dolayı israf meydana geliyordu. Bu mürekkep kaybının önüne geçilerek ciddi oranda bir tasarruf sağladık. Öte yandan bu sistemle mürekkebin ambalaj farkı gibi ekstra maliyet sorunu da ortadan kalktı ki bu da kilo başına 5 – 10 cent gibi bir tasarruf anlamına geliyor.

MATBAA&TEKNİK: Technotrans’ı kısa sürede amorti edebileceğinizi söylüyorsunuz? Yatırımın ana sebebi amorte edilebilir ve sadece maliyeti azaltabilir olması mı yoksa bu yatırımın altında daha farklı hedefler mi yatıyor?

Hasan Cömert: Mürekkep Pompalama Sistemini kurarken para hesabına girmedik. Bu noktada asıl önemli olan uzun vadede fayda sağlayabilmekti. Bu da kaliteli bir baskı ile mümkün. Bu anlamda sistem bize baskı sonrasında beklenilen kaliteyi sunuyor.

MATBAA&TEKNİK: Türkiye’de LED UV taktıran ilk firma olarak, konvansiyonel mürekkepten UV mürekkebe geçtiniz. Pompalama sisteminin konvansiyonel ya da UV mürekkep ile çalışması arasında ne gibi bir farklılıklar var?

Hasan Cömert: LED UV yatırımı yapmamızın ardından tamamen UV baskıya dönmedik. Çünkü özellikle mürekkep maliyetlerini ve LED UV’nin artı maliyetlerini her işe yansıtamayabiliyoruz. Özel renkler ile ilgili problem de söz konusu olabiliyor. Bu yüzden o makinemizi de konvansiyonel olarak kullanıyor ancak talep ile karşılaştığımızda çok kolay bir şekilde LED UV baskıya geçebiliyoruz. UV çalıştığı zaman tek bir tuş yardımıyla pompayı devre dışı bırakmak mümkün.

MATBAA&TEKNİK: Son olarak eklemek istediğiniz sistemin sağladığı başka avantajlar var mı?

Hasan Cömert: Yer anlamında sınırlı bir alanda çalışılıyor. Bu nedenle bu sistem ile stok yapılan alan azaldı, bu da hareket alanının kısıtlanmasını önlüyor. Daha önce kullandığımız alandan ve harcadığımız zamandan ciddi oranda tasarruf sağladık. Bir diğer avantaj ise, artık boya kutularının takibine zaman ayırmak zorunda kalmıyoruz. Bu sistem öncesinde neredeyse 320 tane boya kutusunun takibini yapmak gerekiyordu. O zaman bir depoya ve bu işle ilgilenen bir depo sorumlusuna ihtiyaç vardı, şimdiyse böyle bir sorun kalmadı.

Tamer Yenibeken: İlk başta bu kadar baskı ünitesi için ve özellikle Matbaacılar Sitesi’nde bir mürekkep pompalama sistemi kurulumu çok mantıklı gibi gelmeyebilir. Ancak Hasan Bey’in bu tecrübe edilmiş bilgisi aslında bu matbaalarımızdaki ihtiyacın daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle İkinci Matbaacılar Sitesi matbaalarımızın alan problemi ile karşılaştıkları bir alan. Depolamaya ilişkin sıkıntılar koridordaki paletlerden anlaşılabilir. Baskılı işlerinizi paletlerin üzerinde koridora çıkararak bir ara çözüm bulabilirsiniz ancak mürekkeplerinizi kapıda bekletemezsiniz. Technotrans Mürekkep pompalama sisteminin bu alanda sunduğu avantaj açık. Depolama yok. Mürekkep atığı yok. Mürekkep ambalajı taşıma yok ve tabii ki tertemiz matbaalar ve baskı makineleri de çalışma ortamınızı en iyi hale getiren en önemli etken. Hasan Bey’in matbaasında bu vak’a örneğine imza atması benzer yer problemleri yaşayan matbaalarımız için de önemli bir örnek oluşturmuştur.

 

#HatBaski #HasanComert #Ofset #Technotrans #MurekkepPompalama #TamerYenibeken #Bakon