Anasayfa » Aktüel » Toyo Matbaa Mürekkepleri Kasad Üyeleri İle Buluştu

Toyo Matbaa Mürekkepleri Kasad Üyeleri İle Buluştu

Toyo Ink Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçi ürünleri ile ambalaj sektörünün hizmetinde

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) ve TOYO Matbaa Mürekkepleri düzenledikleri toplantıda sektördeki en son yenilikleri paylaştı. KASAD Üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği tanıtım toplantısında TOYO Matbaa Mürekkepleri uzmanları ambalaj sektörüne yönelik çözümleri ve Ar-Ge çalışmaları hakkında detaylı sunumlar gerçekleştirdiler.

Dünyanın en büyük mürekkep üreticilerinden Japonya merkezli Toyo Ink Group’a bağlı olan TOYO Matbaa Mürekkepleri, Swissotel The Bosphorus’ta düzenlenen toplantıda Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD)  üyesi firmaların temsilcileri ile bir araya geldi.

KASAD Yönetim Kurulu Başkanı Alican Duran’ın ambalaj sektöründeki büyümenin devam ettiğini vurguladığı açılış konuşmasının ardından TOYO Matbaa Mürekkepleri CEO’su Yakup Benli, Toyo Ink Group ve Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili bir sunum yaptı. 1896’da Japonya’da kurulan Toyo Ink Group’un Uzak Doğu’dan Amerika’ya yaklaşık 52 üretim üssü ile büyümesini sürdürdüğünü belirtti. 2016 yılında gerçekleşen hisse devri ile Türkiye’yi bölgesel üretim üssü olarak seçen Toyo Ink Group’un global ağının bir parçası haline geldiklerini vurgulayan Benli, “Toyo Matbaa Mürekkepleri olarak Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 bin metrekarelik kapalı alanda, yıllık 22 bin ton üretim kapasitesi bulunan fabrikamızda ve İstanbul’daki Renk Yapım Merkezimizde üretim yapıyoruz. Yine Manisa OSB’de 62 bin metrekarelik alanda yeni bir üretim tesisi kurmak için projelendirme çalışmalarımız da devam ediyor. 2019 yılı başında inşaat ruhsatını almayı hedefliyoruz. Şu an üretimini yapmadığımız ürün gruplarını üretmekle işe başlayacağımız yeni fabrika devreye girdiğinde kapasitemiz 2,5 kat artacak. Ar-Ge yatırımlarımızla yenilikçi ürünler geliştirme noktasında iyi bir konumdayız. Toyo Ink Group’un global ölçekteki gücü ve sinerjisi ile ambalaj sektörünün ihtiyaç duyduğu çözümlere yanıt veren geniş bir ürün yelpazesine sahibiz” dedi.

TOYO Matbaa Mürekkepleri Ofset Satış Müdürü Levent Ünal ise Türkiye ve dünya mürekkep sektörü ile Toyo Ink’in satış grafiği hakkında bilgiler verdiği sunumunda Toyo Matbaa Mürekkepleri’nin yıllar bazında mürekkep satışlarının arttığını vurguladı. Levent Ünal, basım yayın sektörlerindeki gerilemeye rağmen ambalajın büyümeye devam ettiğine dikkat çekti ve Türkiye’nin Avrupa’da yıllık mürekkep kullanımı azalmayan ülkeler arasında İtalya’nın ardından ikinci sırada olduğunu söyledi. Türkiye’de ofset mürekkeplerini üreten tek şirket olduklarını ifade eden Ünal, ofsette yeni bir yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Toplantının ikinci oturumunda; TOYO Matbaa Mürekkepleri Ofset Ar-Ge Müdürü Rukiye Kıter ve Ofset Ar-Ge Ekip Lideri Mehmet Hakan Ülüş; Türkiye’nin ilk mürekkep Ar-Ge Merkezi unvanına sahip olan şirketin ofset ürün paleti, yeni ürünler ve teknolojileri hakkında bilgileri katılımcılarla paylaştılar.

TOYO Matbaa Mürekkepleri Ofset Ar-Ge Müdürü Rukiye Kıter ve Ofset Ar-Ge Ekip Lideri Mehmet Hakan Ülüş, yaptıkları sunumda Ar-Ge Merkezi’nde çalıştıkları yeni teknolojiler, projeler ve Ar-Ge işbirliklerinin yanında pazara sundukları yenilikçi ürünler konusunda detaylı bilgiler verdiler. TOYO LIFE, TOYO SMART BIO, TOYO SMART, TOYO UNIVERSE ve CMYK ürün serileri başta olmak üzere Japonya’nın geliştirdiği ve üstün özelliklere sahip TK HU NEO ERP Process MZ ve TK MX EU M TR ürün serilerinin yanı sıra ML-TOYO LIFE MIX ve bitkisel yağ bazlı, Co tip kurutucu içermeyen MB-TOYO SMART MIX pasta sistemleri ile yardımcı ürünler tanıtıldı. Ambalaj sektörünü de yakından ilgilendiren gelişmeler katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Dünya genelinde çevre ve insan sağlığına dost ürünlere olan talebin ambalaj sektörü ve dolayısıyla bu ambalajlarda kullanılacak mürekkep seçimini de etkilediği dile getirilirken geri dönüştürülebilir ürünlerin öne çıktığından söz edildi. TOYO SMART BIO serisinde geri dönüştürülebilir hammaddeler kullanıldığı ve uçucu organik bileşenlerin yüzde 1’in altında olduğu belirtildi. TOYO Matbaa Mürekkepleri’nin oyuncak ambalajları ve çocuk kitapları gibi hassasiyetin yüksek olduğu alanlarda çözümler sunduğu da eklendi.

TOYO Matbaa Mürekkepleri Ofset Ar-Ge Müdürü Rukiye Kıter, toplantıda dünya çapında talep edilen tüm gıda regülasyonlarına uygun yeni bir gıda mürekkep serisi üzerine TÜBİTAK Ar-Ge Projesi çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi. Ayrıca TOYO Matbaa Mürekkepleri Ar-Ge Merkezi olarak KASAD Üyesi firmalarla ürün denemeleri ve testler konusunda işbirliklerine hazır olduklarını dile getirdi.

TOYO Matbaa Mürekkepleri Ofset Ar-Ge Ekip Lideri Mehmet Hakan Ülüş, Toyo Ink Japonya ve Toyo Ink Europa tarafından geliştirilen UV ve LED kürlenmeli ürünler ve teknolojiler ile ilgili bilgi paylaşımında bulunarak UV kürlenmeli EXC2000, EXC2000M, EXC40000, EXC50000 ve düşük enerji LED kürlenmeli FD LED EU2 ürünlerin uygulama alanlarını açıkladı. Ayrıca Toyo Ink Japonya tarafından geliştirilen, REXWIN Coat Varnish HC (ultra çizilme direncine sahip UV vernik), REXWIN SOFT FEEL VARNISH (soft touch UV vernik) ve FD CLEAR COAT FR (anti-finger/parmak izi bırakmayan) UV vernik gibi özel ürünlerin bilgileri ve kullanım alanları paylaşıldı.

 

#TOYO #ToyoMatbaaMurekkepleri #Murekkep #YakupBenli #RukiyeKiter #KASAD #KartonAmbalaj #HakanUlus #LeventUnal #matbaa #Baski #BirMatbaaTeknikVar