Anasayfa » Aktüel » Türk Matbaacılığının Yurtdışındaki Yüzü: İmak Ofset

Türk Matbaacılığının Yurtdışındaki Yüzü: İmak Ofset

resim2_imakİlyas Karademir: “Fogra belgesine de sahip bir matbaayız, dolayısıyla Fogra standartlarına uygun üretim yapıyoruz. Şu anda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Orta Asya’nın tamamı dahil 15 ülkeye ihracat yapıyoruz.”

İmak Ofset, Türk basım endüstrisini yurtdışında başarıyla temsil eden az sayıdaki ticari ve yayın matbaalarımızdan biri. Türkiye dışındaki ülkelere kitaptan dergiye ve çok özel baskılı ürünlere kadar farklı türlerde bir çok baskılı ürün ihraç eden şirketin makine parkı da oldukça geniş. İstanbul’da üç aynı lokasyondaki üretim tesislerini şimdilik iki alanda toplayan şirket, Kırgızistan’da da bir matbaaya sahip. Şirket ortaklarından İlyas Karademir ile Güneşli’deki baskı tesislerinde bir araya geldik. Son olarak yatırımını gerçekleştirdikleri 8 renkli Komori tabaka ofset baskı makinesini vesile kılarak yaptığımız bu ziyarette, matbaanın tüm yatırımları ve hedeflerini de konuşma imkanı bulduk.

İmak Ofset, üretiminin %50’sini ihraç ediyor. Bu sebeple yurtdışındaki tüm önemli fuarlara katılan matbaanın lokal dili kullanma avantajı da var. Şirketin İngiltere’deki ofisi bu amaçla kurulmuş. Ayrıca pazarlama departmanında yer alan çalışanları, üç dil konuşabilenler arasından seçilmiş.

Karademir’in sohbetimizin sonunda dile getirdiği bir problemi haberimizin en başında dile getirerek bu konuda da bir bilinç oluşmasını sağlamak isteriz. Karademir, yüzden fazla ülkenin imzaladığı ve Florence Anlaşması olarak bilinen Unesco’nun Agreement on the Importation of Educational, Scientific and Cultural Materials anlaşması Türkiye tarafından imzalanmadığı için basılı kültür materyallerinin ihracatı konusunda bir vergi dezavantajı yaşadıklarını, anlatıyor. Bu anlaşmanın sağlayacağı vergi muafiyetlerinden istifade edememek Türk matbaacılarının maliyetlerini ve bağlı olarak satış fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Bu da ihracat yapan matbaalarımızı uluslar arası kültür baskısı ihracında rekabetçi olamamak gibi bir olumsuz içine itiyor. Şimdi Karademir ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiye geçelim:

matbaa&teknik: Firmanızdan ve yeni taşındığınız yerden ve taşınma amacınızdan bahseder misiniz?

İlyas Karademir: İmak Ofset, birisi bulunduğumuz bu bina, birisi Doğu Sanayi sitesi ve ESKOOP sanayi sitesi olman üzere üç farklı üretim alanı kullanıyor. Bu binada 5 renkli Komori ofset baskı makinelerimiz var, Doğu Sanayi’de 3 tane çift renkli makine ve katlama makinesi vardı, ESKOOP sanayi sitesinde de lüks deri atölyesi, kapak taslama, kapak yapma ve lüks kutulara yönelik butik çalışan atölyemiz vardı. Tüm birimlerimizi tek çatı altında toplamak için uğraştık ama bunu henüz tamamlayamadık. Şu anda da bir arsa arayışımız var. Daha önceden almış olduğumuz üç binayı çeşitli problemlerden dolayı geri vermek durumunda kaldık. Sonuç olarak şu anda mecburen İkitelli Simpaş’taki yerimize, Doğu Sanayii ve ESKOOP sanayideki makinelerimizi topladık. Bu arada 8 renkli bir 70×100 Komori baskı makinesini de bu yeni yerimize kurduk. Temmuz ayının ilk haftasında 18 harmanlı kapak takma makinesi de gelecek ve kurulacak. Şu anda da bir tane yeni gelmiş olan MBO katlama makinesi çalışıyor, bir tane yine MBO katlama makinesi de spariş ettik, o da bir ay içinde sanıyorum gelecek ve çalışmaya başlayacak. Bunların yanında yine CtP olarak da bir tane saatte 42 kalıp üreten konvansiyonel bir makine oraya kurulacak. Sonuç olarak orası buradan bağımsız olarak kendi içinde çalışan, kalıbını üreten, cildini yapıp teslim eden bir kuruluş hâline gelmiş olacak.

Genelde lüks işlerimiz Güneşli’deki tesisimizde basılmaya devam edecek, diğer dergi, kitap gibi tirajlı işlerimiz İkitelli Simpaş’taki yerimizde üretilecek. Bu bakımdan kutu atölyemizin orada daha derli toplu bir şekilde bir araya gelme imkânı oldu, öyle ümit ediyorum ki yakın bir zamanda da iki binayı yeniden toparlayıp tekrar aynı çatı altında toplayabiliriz. Hedefimiz de düzayak olarak 4000 m2’nin üzerinde, tüm üretimi  tek çatı altında toplayacak bir binaya taşınmak. Şu anda Hadımköy bölgesinde yaklaşık 7 bin 500m2 üzerinde bir sanayi arsası üzerinde konuşuyoruz, ilk görüşmemizi yaptık, sonucu bekliyoruz.

matbaa&teknik: Belirttiğiniz makineler büyük bir baskı kapasitesi anlamına geliyor. Neler yapıyorsunuz ve kimlerle çalışıyorsunuz?

İlyas Karademir: İmak Ofset şu anda iç piyasada kurumsal firmalarla çalıştığı gibi 15 ülkeye de ihracat yapıyor. Üretimimizin %50’si ihracata yönelik… Fogra belgesine de sahip bir matbaayız, dolayısıyla Fogra standartlarına uygun üretim yapıyoruz. Şu anda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Orta Asya’nın tamamı dahil 15 ülkeye ihracat yapıyoruz. Cumhurbaşkanı albümleri, şehir tanıtım kitapları, prestij kitapları gibi ürünlerin özellikle Orta Asya’da başta Rusya, Azerbaycan, Kazakistan olmak üzere ihracatını gerçekleştiriyoruz. Kutulu, deri kaplı prestijli kitaplar yapıyoruz. Orta Asya’da okul kitapları potansiyelimiz var. Ayrıca İngiltere piyasasında da yine kitaba yönelik ciddi bir piyasaya sahibiz. Bunların yanında da Almanya, Hollanda ve Belçika’ya da sürekli iş yapıyoruz. Afrika’da da 4-5 ülkeyle iş yapıyoruz.

matbaa&teknik: İkinci el tercih etmenizin sebebi nedir?

İlyas Karademir: Kırgızistan’a da bir matbaa kurduk. Oraya çift renkli iki baskı makinesi, bir tane 22 harmanlı kapak takma makinesi, bir tane  CtP, katlama makinesi ve burada daha önce kullanmış olduğumuz bir takım makinelerimizi gönderdik. Oradaki matbaada çalışma devam ediyor, 4 renkli sıfır almış olduğumuz 2007 model Komori makineyi de yılsonunda oraya göndereceğiz. Bunun yanı sıra mevcut matbaamıza da  gelişmiş ve katma değeri yüksek makineleri tesisimize ekleyeceğiz.

İkitelli’deki tesisimize ikinci el makine almamızın sebebi, malum rekabet piyasası. Üretim  siyah beyaz kitap olduğunda sıfır ve ileri teknoloji içeren bir makine bize çok fazla bir artı değer sağlamıyor. 8 renkli Komori makineyi de ikinci el almamızın sebebi, bize kaliteli ve bakımlı olarak tavsiyesi edilmiş olması ve bizim usta arkadaşımızın gidip makineyi görmesi neticesinde baskı kalitesini kontrol ederek sıfır makine almaktansa böyle bir yatırımı yapmamızın uygun olduğunu belirtmesidir. Aras Grup’un referansı bizim için değerlidir. Kendi arkadaşımız tarafından teyid edilince ikinci el almayı tercih ettik. Biz de bugüne kadar büyük bir makinede ikinci el hiç düşünmemiştik. Ancak siyah beyaz makinelerde almıştık ve kullanıyorduk. Şu anda elimizde bulunan 3 adet çift renkli makineyi de 2000 model üzeri iki adet daha kapasiteli çift renkli perfektör makineyle değiştirmek istiyoruz. Bununla ilgili olarak görüşmelerimiz devam ediyor.

resim3_imakmatbaa&teknik: Komori tercihinizin sebebi nedir?

İlyas Karademir: Biz Komori’den bugüne kadar çok verim aldık ve memnun kaldık. 1995’ten beri Komori kullanıyoruz, hem daha önce ortak olduğum firmada hem de kendi firmamızda. Komori çok nadir arıza yapan bir makine, üretim verimliliği çok iyi, kullanım kolaylığı var ve bu konuda yetişmiş bir ekibimiz var. Servis hizmeti de memnun edici, aradığımız zaman hemen gelip ilgileniyorlar. Bizi asla yarı yolda bırakmadılar. Bizim açımızdan birçok avantajı var.

Teknolojiyi yakından takip etmeye çalışıyoruz. Buradaki 4 renkli 70-100 Komori’yi Kırgızistan’daki matbaamıza gönderiyoruz. Komori’nin yüksek verimliliğine Aras Grup’un profesyonelliği ve dostluğunu da ekleyerek baskı işinde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Hem Türkiye’de hem de Yurtdışında.

2 yorum

 1. Sayin yetkili,

  Sirketinizin hakkinda bilgi edinmek icin yaziyorum. Yurtdisi calisiyormusunuz? Matbaa i kac gunde gönderebiliyorsunuz?
  Rica etsem bana sirketiniz hakinda ve fiyatlariniz hakinda bilgi verebilirmisiniz?

  Yaklasik en az 50.000 euro ile 100.000 euro arasi alisveris yapabiliriz sizden.

  En kısa zamanda sizden haber almak dileğiyle.

  Saygılarımla,

  Kaan Kirtil
  Hollanda

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*