Anasayfa » Baskı Yönetimi » Türkiye’nin ugra ile Tescillenen İlk ve Tek Matbaası Flok Ambalaj Oldu

Türkiye’nin ugra ile Tescillenen İlk ve Tek Matbaası Flok Ambalaj Oldu

Ağustos ayında BRC-IoP Kalite Belgesini AA Grade ile yenileyen Flok Ambalaj, Türkiye’nin ilk ugra belgesini de elde etti. ugra Sertifikasyonu, Matbaanın toplam sekiz ISO standardına sahip olduğunu, tescil ediyor.

AKİF TATLISU – Karton Gıda Ambalajı konusunda Türkiye’nin en önemli ilk beş matbaasından biri olan Flok Ambalaj, ugra Belgesi ile ispatladığı baskı kalitesi sayesinde bu belgeye sahip ilk Türk matbaası oldu. Kişisel bir yorum olarak eklemek isterim ki Flok Ambalaj Türkiye’de gezdiğimiz çok sayıda matbaa içinde tüm hijyen, düzen ve laboratuvar titizliğindeki baskı odaları ile ön plana çıkan iki matbaadan biri. Öyle ki matbaayı gezen pek çok yabancı müşteri ve matbaacının da hayran kaldığı bir üretim tesisi.

Türkiye’de ilk ve tek

resim1_flokMatbaanın Üretim Müdürü Rıza Maden, Pantone matbaası olduklarını, anlatıyor. Bu sebeple ikinci adımın Pantone Belgelendirmesi olacağını, söyleyen Maden, ilk aşamada FOGRA yerine ugra standartlarını tercih sebeplerini de tüm standardizasyon çalışmalarını büyük titizlikle yürütmeleri ve çok detaylı olarak birçok farklı açıdan denetlenmek istemeleri, olarak özetliyor. FOGRA’nın önemine dikkat çekerek bugüne kadar 18 matbaada FOGRA PSO standardizasyon tescili yapıldığını ancak Flok Ambalaj olarak ugra’nın Türkiye’deki ilk ve tek belgelendirdiği matbaa olmayı seçtiklerini anlatan Maden, Odak Bilgi Teknolojileri’nin uzmanlığı ve ugra denetçisi Göksel Şen’in rehberliği ile sahip oldukları tescilin 8 kriter üzerinden yapıldığını, anlatıyor. Maden, İsviçre’den gelen denetçi tarafından toplam 8 kriterden 7’sinin Flok Ambalaj bünyesinde yapıldığı 8’inci kriter için baskı örneklerinin İsviçre’de ölçülerek belgenin çok yüksek bir skorla alındığını, sözlerine ekliyor.

ugra’nın farkı

ugra belgesi sadece ISO 12647-2 PSO standardını kapsamıyor. Belge tam olarak ISO 12647-2’nin yanı sıra ISO 9000, ISO 15930, ISO 15076, ISO 12646, ISO 12647-7 ve ISO 3664 standartlarını da denetliyor ve tescil ediyor. Bu haliyle bir bütün olarak Organizasyon ve Dokümantasyondan başlayıp Baskıya uzanan sürecin tamamının standardizasyonunu onaylayan belgenin, alınma süreci epeyce yorucu ve zahmetli bir dizi işlemleri kapsıyor. Flok Ambalaj ugra müracaatı öncesinde SGS’den aldığı BRC-IoP Belgesi ile zaten pek çok basamağı atlamış durumdaydı, diyor Maden ve ugra’nın en önemli kazanımlarından biri olarak da istenen organizasyon kitapçığını işaret ediyor. ugra,  standardizasyon için müracaat eden matbaadan üretimin tüm aşamalarını anlatan, detaylandıran bir kitapçık hazırlamasını istiyor. Aslında bu kitapçık böylelikle matbaanın da üretim manifestosu olarak ortaya çıkıyor. İki türlü avantaj sağladığını söyleyebiliriz; matbaa müşterilerine üretimin ispatlanması için bir referans ve matbaadaki herhangi bir aşamadaki işe başlayan herkesin üretimin hangi değerlerle nasıl gerçekleştirileceğine dair rehber olarak nitelenecek hazır bir üretim kitabı ile üretime hızlı intibakı. Maden, belgelendirme sürecini şöyle anlatıyor:

ugra Belgelendirme süreci

“Flok Ambalaj olarak ugra’ya müracaat eden ilk matbaa olmamız çok hızlı hareket etmemize rağmen bizim için 1,5 aya uzanan bir süreci beraberinde getirdi. Belgelendirmenin gerektirdiği yatırımların sonrasında tüm detayları içeren hazırlıklarımızı tamamlayarak başladık. CtP’den baskıya tüm iş akışlarını gerçekleştirdik ve denetime hazır hale geldik.

resim3_flokBelgeyi almaya hazır olduğumuzu taahhüt ettik. ugra belgesinde farklı olarak “yerinde denetim” söz konusu. Sabah 08:30’da başlayıp akşam 19:00’da sonlanan bir denetim geçirdik. Zorlu bir süreç olduğunu söylemeliyim. Çünkü sadece baskının kalitesine değil, baskı süresine, fire sayısına kadar denetlenen bir süreçti. Onaylı tabakaya geçişin çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Bizim için de Göksel Bey için de heyecanlı bir süreçti, başarıyla aştık. 8 inci kriter için onaylı tabakanın İsviçre’de onaylanması sonucunda yüksek bir skorla belgeyi almaya hak kazandık. Flok Ambalaj olarak önemli bir adım attığımızı söylemek gerek. Diğer ambalaj matbaaları için de örnek oluşturacağımızı umuyor ve diliyorum. Cihazların kalibre edilme şeklinden baskıya hazırlamaya uzanan tüm süreçleri içeren kitapçık hazırlama zorunluluğu da çok faydalı bir kazanç oldu. Flok Ambalaj olarak ugra’ya sahip olabilmemiz konusunda BRC-IoP sertifikasyonunun önemli bir katkısı oldu. Zaten en sıkı belgelendirme firması olarak bilinen SGS şirketinden özellikle aldığımız BRC-IoP Belgesine de bu sene Versiyon 5 ile girdik ve ancak beş minör ile verilebilen AA Grade ile bu belgeyi aldık. İki belgenin örtüşen noktalarının kazanımlarından da istifade ettik.”

Peki ya BRC-IoP nedir?

BRC-IoP Belgesi de kalitede ürün güvenliğinin ispatlandığı bir sertifikasyon. Bu belgelendirme ile ilgili olarak da şirketin Kalite Güvence ve Yasal İşler Müdürü Ümit Öztek, bilgi verdi: “BRC-IoP, kalitemizin sürdürülebilir olduğunu kanıtlayan bir belge. Üretime profesyonel bir bakış açısı getiren ve özgüvenimizi pekiştiren bir süreç olduğunu söylemeliyim. Bu belge bize ekibin künyelerini de içeren bir damga veriyor. Bu damga müşterilerimizin bizi tercih ettiklerinde en iyi matbaa ile karşı karşıya olduklarını gösteren bir belge olarak kalitemizi, tescilliyor. Hangi aşamada tescilliyor, buna da değinelim;

resim5_flokBRC IoP bütün çalışanları kalite güvence & kalite kontrol sistemine dahil eden bir bütün. Bu sistem ile güvenli gıda üretimini destekleyen insan sağlığına uygun güvenli ambalajların üretilmesini sağlıyoruz. Tüm çalışanları sistemin içine dahil eden -ki bahçıvandan üretim müdürüne kadar, binanın fiziki durum ve korumasından baskı alanında bulunacak kimyasal miktarlarına kadar ve tabii ki baskı aşamasını da dahil ederek detaylandıran bir belgelendirme.

Flok Ambalaj’da tüm süreçler dahilinde kalite kontrol ve üretimle tamamen bir entegrasyon içinde çalışıyoruz. Satın alma da buna dahildir. Üretimin talebini alan satın alma bizimle irtibata geçer. Satın almanın yapılacağı tedarikçiyi denetime gideriz. Bu denetim matbaanın ölçeklerine uygun bir tedarikçi olup olmadığını belirler. Üretim kaliteyi onaylar, biz kalite güvence olarak tedarikçinin denetimini gerçekleştiririz, fiyat en son aşamada gelir. Bu süreç BRC’nin küçük bir parçası. Kalite Güvence departmanının bir de kalite kontrol ekibi var ki bu matbaada kalite kontrol sadece son ürün üzerinden değil, her aşamada yapılan bir işlemdir.

 CtP, mürekkep laboratuvarı, baskı, kesim, yaldız, ayıklama her aşamanın kendi kalite kontrolcüsü bulunur ve en sonda bir kalite kontrol bulunur. Biz Kalite Güvence ekibi olarak 9 kişilik bir ekibiz. Her baskıyı, her ürünü kontrol eden ve kendiliğinden çalışan bir sistem oluşturduk ve bu sistemi bir sürece bağladık. Bizi bu konuda denetleyen ve onaylayan ise Global bir firma SGS Türkiye belgelendirme kuruluşudur.”

Flok Ambalaj’ın tam bir titizlik ile çalıştığını ve hatalı ya da yüksek kalite içermeyen bir üretim yapmasının neredeyse mümkün olmadığını gördükten sonra yapılan tüm bu yatırımların ticari karşılığını görüp görmediği en önemli soru haline geldi. Çünkü özellikle iç piyasadaki fiyat baskısı ve fiyat kırma depresyonu hep bu yatırımların önünde bir engel oluşturur. Maden, bu konuda bizi teyid ediyor: “Sadece cihazların yıllık kalibrasyonları bile önemli bir yatırım harcaması gerektiriyor ki biz mesela burada bir mürekkep laboratuvarı kurduk. Herhangi bir mürekkep üreticisinin sahip olduğu gerekli ekipmanları bünyemizde oluşturduk, Mürekkep karışım laboratuvarımızda  mürekkep tedarikçilerimizden aldığımız konsantre ürünlerle, tüm pantone kodlarını bünyemizde üretebiliyoruz. Dolayısıyla yaptığımız tüm yatırımlarla birlikte iş anlamında bir tatmin söz konusu ama ancak bunun elbette ticari bir yönü de var. Bu yatırımların karşılığını görebilmemiz için bu kaliteyi gerektirdiği fiyata satabilmemiz lazım. Ancak iç piyasada bu kaliteyi ölçen bir puantaj yok. Bu sebeple fiyat baskısı bizi ihracata yönlendiriyor. İç piyasada var olan tamamen bir satın alma odaklı, fiyat noktasından hareketle yürüyen işler bize uygun değil. Müşteri konusunda bizi anlayan yatırımları gören ve buna göre bize iş veren bir müşteri potansiyeli elde etmek istiyoruz.”

35 yıldır aynı çizgide

Flok Ambalaj kurucusu ve sahibi Bekir Yekeler de bu konuda Maden’i tasdik ediyor. Geçen 35 yıl içinde üretim konusundaki hassasiyetlerinden hiçbir zaman taviz vermediklerini anlatan Yekeler, global pazarda yarışan bir matbaayız, diyor: “Dünya ne yapıyorsa onu yapıyoruz. Son nokta nedir? Bu sorunun cevabının peşindeyiz. 35 yıl sonra geldiğimiz noktada iç pazar bizim için ilgilenmediğimiz bir alan. Kim, neyi, nasıl yapıyor bilmiyoruz. Kendi içinde çalışan bir firmayız. Bugüne kadar müşterilerimiz bizim için özel oldu. Müşteri odaklı olduk. Fiyat kırmadık. Çalıştığımız her müşteri 15 -20 yıldır çalıştığımız müşteri oldu bizim için. Avrupa’da bir plan ve program içinde çalışan uluslararası bir pazar var. Eğer baskı bittiyse matbaa durur. Türkiye’de ise 7 gün 24 saat çalışma gibi bir inat var ki bu da fiyat baskısını ortaya çıkarıyor. Makineleri sürekli dolu tutmak için ortaya çıkarılan bir fiyat kırma politikasından bahsediyorum. Mesela, Avrupa’da bire üç çalışılır. Karton 100 ise fiyat 300’dür. Biz de 140 hatta 125’e çalışan matbaalar var. Bunu yaptığınızda katma değer oluşturamazsınız, çalışanın sosyal haklarını karşılayamazsınız. Flok Ambalaj olarak bizim prensibimiz belirli saatlerde işimiz olduğu sürece çalışmaktır. Finansımızı çok iyi tutarız. Her ayın sonunda bu firmayı kapatırsam borcum nedir hesabımızı yaparız. Pek çok matbaa bu hesabı yılda bir bile yapmıyor.

Biz de çalışanların çalışma süresi en az 15 yıldır. 1984’den bu yana çalıştığım usta var. Emekli ettiğimiz çok sayıda usta var. Eğer çalışanın tüm haklarını zamanında verirseniz, eğitirseniz yatırım yaparsanız yani insan kalitesini yükseltirseniz tüm Avrupa matbaalarından öne geçersiniz. Böylelikle makine, malzeme tüm dünyada aynı olması eşiğinden insan kalitesi ile geçersiniz. Biz de öyle yapıyoruz.” Flok Ambalaj’ın üretimin %80’i ihraç ediliyor. Direkt ya da dolaylı olarak. Dolayısıyla fiyat baskısının ortadan kalktığı bir durumda gerçek fiyatlar ile en üst düzeyde kalite ile üretim yapma imkanı doğuyor. İç pazarda bunun başarılı olamamasının bir sebebini de “Satın alma neyi aldığını bilmiyor. Sadece kaça aldığını biliyor” diyerek açıklayan Yekeler’e göre “Türkiye’de satın almanın da eğitimden geçmesi lazım.  En ucuza nasıl alabilirim sorusu matbaacılığın sorunu olarak en önemli sebep.”

İşini doğru yapan bir matbaa

Söyleşimizi takip eden matbaa turu sonunda iyice emin olduk ki Flok Ambalaj, tüm piyasa baskılarından uzakta Hadımköy’deki üretim tesisinde yılın her günü 24 saat çalışmak gayesinden uzak sadece en iyi baskıyı ve gıdaya en uygun ambalajı üretmek gayesinde bir matbaa. Bu görüntüsü ile ülkemizin de yüz akı ambalajcılarından biri haline gelen Matbaayı Türkiye’nin ilk ugra belgesi ve tüm bu titiz çalışmalarından dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

#FlokAmbalaj #RizaMaden #ugra #GokselSen #OdakKimya #OdakBilgi #KartonAmbalaj #fogra