Anasayfa » Ambalaj » Ultra A.Ş. ile Brüksel’den İstanbul’a
Ultra

Ultra A.Ş. ile Brüksel’den İstanbul’a

Bobin beslemeli baskı ve kağıt işleme makineler üretimi ile Türk Basım Endüstrisinin önemli oyuncularından biri olan Ultra A.Ş Eylül sonunda dijital etiket baskı makinesi ile Labelexpo’da sergileme yaparken Ekim başında İstanbul’da dipsiz poşet ve flekso baskı makinesi ile matbaacıların karşısına çıktı.

Ultra A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erçin Mesçi, “1983’ten beri bu sektörde çalışan bir firmayız. Oturmuş çok iyi bir kadromuz var ve bu kadroyla birçok üretimin üstesinden gelebiliyoruz. Özellikle de özel üretimlerde çok başarılı olduğumuzu düşünüyoruz”, diyor ve bu sözlerini de son iki fuar katlımı ile kanıtlıyor aslında. Ultra A.Ş. uzun yıllar ürettiği sürekli form makineleri ile çok sayıda matbaacıya iş alanı açtı. Ancak gelişmeler sürekli form işini ortadan kaldırmaya doğru yönelince Mesçi, yeni açılardan bakarak fabrikası geliştirmeye ve pazarını da genişletmeye odaklanmış. Ultra A.Ş. aslında konvansiyonel etiket baskı makineleri üzerine inkjet baskı kafaları ile dijital baskıyı hibrit olarak konvansiyonelin içine dahil ediyor hatta bir makine üreticisi için baskı makinesinin mekanik kısmını Ankara’da üretip Hollanda’ya ihraç ediyordu. Labelexpo Europe fuarında ise şirket karşımıza dijital etiket baskı makinesi ile çıktı. Mesçi, makinenin imal sürecini şöyle özetliyor:

“Bu sene ilk defa Labelexpo fuarına katılıyoruz. Zaten inkjet sistemlerinin etiket makinalarına uygulamalarını yapıyorduk. Ama baskı makinesini de imal etmek konusunda bir ön çalışmamız oldu. Bu doğrultuda KOSGEB’e başvurduk KOSGEB desteği ile bu yeni makinamızı yaptık. Bu makinamız bobinden bobine çalışan üzerine tek renk ya da CMYK baskı kafaları konabilen bir dijital etiket baskı makinesi. Ayrıca manyetik etiket kesim ünitesi, manyetik kafası bulunan değişken ebatlı aynı zamanda da dilimleme yapabilen bir makine.”

Esnek bir makine, Ultra

Makine esnek. Çünkü üretim Ultra’nın işi. Farklı baskı kafaları kullanarak farklı işler ve baskı altı malzemeleri için ve tabii farklı enlerde de makine üretimi mümkün. Bu makine Türkiye’de çok iş yapar, gibi geldi bize. Mesçi şöyle özetliyor makinenin özelliklerini:

“Makineyi taleplere göre inşa üretme imkanımız var ve  matbaacıya farklı alternatifler sunabiliyorum. Gerek su gerek solvent bazlı baskı kafaları kullanabiliyoruz. Kartuşlu sistem yapabiliyoruz ya da Kyocera kafa kullanarak UV inkjet baskı yapabilir hale getirebiliyoruz. Bu inkjet sistemleri 10 cm, 20 cm veya 30 cm gibi farklı ebatlara çalışma enlerine kadar çıkabiliyor. Makinemizi saatte şu anda 150 metre/dakika olarak planladık. Alternatiflerimiz daha çok. Tamamen müşteri talebine uygun olarak üretilebiliyor. Daha geniş bobinler, daha dar bobinler, farklı ebatlarda kesim yapabilen makinalar gibi.

Etiket Makinası olarak üretmiş olmamıza rağmen neredeyse sınırsız malzemeyle çalışabilen bir makine. Özellikle UV inkjet baskı kafası kullandığımızda çok farklı malzemelerde çok kaliteli sonuçlar veriyor. Kartuşlu sistemimizi düşündüğünüzde ise özellikle solvent bazlı mürekkeplerle çok farklı baskılar yapabiliyoruz. Yani sadece etiket olarak düşünmeyin; bobinden bobine çalışacak bir çok malzemenin üzerine değişken data veya renkli baskı yapmamız mümkün.”

İhracatımız %70 oranında

Mesçi, üretimin %70’inin yurt dışına ihraç edildiğini anlatıyor. Bir çok farklı ülkeye bugüne kadar farklı makineler satan Mesçi, Labelexpo’da da bayiiler bulma ümidinde: “5 – 6 yıldır Hollanda’da bir firmaya üstlenici olarak imalat yapıyoruz. Tabaka manyetik kesim makinasının mekanik aksamlarını Türkiye’de imal ediyoruz. Onlar elektroniklerini ve diğer sistemlerini monte ederek bütün dünyaya satıyorlar. Bunun yanı sıra sattığımız makinalardan Kuzey Afrika, İran, Suudi Arabistan, Dubai, Azerbaycan ağırlıklı olmakla son satışımız Filipin’lere yapıldı. Biz son kullanıcıya direk hitap ettiğimiz için kiminle ilişkimiz olursa hangi ülkeden talep gelirse o ülkeye ulaşıyoruz ama şu anda Kuzey Afrika ülkelerine çok ciddi bir satış portföyü oluşturduk. Bizim için bütün dünya mevcut pazar. Dolayısıyla Ekvator’a kadar makine sattık. Bundan sonra gelecek taleplere bağlı olarak her ülkeye de açığız.”

Printtek 2017’de Ultra ve Sürpriz Dipsiz Poşet Makinesi

Ultra A.Ş Labelexpo’nun ardından İstanbul’da da bambaşka bir makine ile yer aldı ve dipsiz kağıt poşet makinesini sergiledi. Mesçi, “form sektöründeki daralmanın özellikle üretim bandımızdaki oluşturduğu boşluğu doldurmak için dipsiz poşet makinesi imalatına başladık”, diyor. Ultra,  Printtek 2017’de dipsiz kağıt poşet makinesinin yanında tabaka dijital kodlama makinesi sergiledi. Dipsiz kağıt poşet makinesi yeni bir ürün olmasına rağmen kısa zamanda yurtdışına yedi adet satılmış. Mesçi, hedef ülkelerden TÜYAP’ın katkıları ile önemli ölçüde yabancı ziyaretçi bulduklarını, anlatıyor: “Çok müşteri geldi ve ciddi görüşmeler yaptık. Bu makine bobinden çalışıyor, iki ya da dört renk baskı yapıyor istenirse pencere atarak katlıyor ve dipsiz poşet imal ediyor. Süretini saatte 24 bin adede kadar çıkarabiliyor. Dolayısıyla Türkiye’de de çok ciddi boşluk var. Eski dostlarımız da yeni tanıştıklarımız da bu sektörden ümitliler ve yatırım yapmayı planlıyorlar. Ağırlık olarak yurt dışı ancak yurt içine de ağırlık vermeyi düşünüyoruz.”

Bir sonraki makine saplı ve dipli poşet makinası olacak

“Flekso baskı olduğu için bir silindir değiştirerek ebat değişimini yapabilirsiniz. Katlama ve kesim ebatlarında da farklı ebatlarda kesim yapabilir. 7 x 32 cm’ye kadar çalışma eni 15 cm’den 60 cm’e kadar baskı boyu var. Çok geniş iş ebadına sahip. Neredeyse piyasadaki tüm dipsiz poşetleri yapabilir. Bundan sonra saplı poşet, dipli poşet, plastik poşetlerin yasaklanması ile kağıt poşet konusunda da üretime başlayacağız.”

“Ultra A.Ş. 35 kişilik bir şirket. İki kişi sadece ar –ge ve çizim işinde çalışıyor”, diyor Mesçi ve ekliyor: “Ben de yurtdışı fuarlarda ya da benzer makineler üzerinde incelemeler yaparak eksiklerimizi anlamaya ve en ideal makineyi çıkarmaya çalışıyorum. Ultra’nın geçmişi özel makinelerden oluşmaktadır. Çok fazla standart makine yapmadık. Özellikle bobin çalışan makinelerde hep özel çözümler bulduk. Bu makineye de zaten yurtdışından gelen talepler ile girdik. Ve iyi bir pazar olduğunu düşünüyoruz.” Şirketin bölge satış müdürü Mustafa Yazıcı da Ultra A.Ş.’nin ileriye yönelik planlarını şöyle özetliyor: Bu makine ile ilgili olarak bir bayii ağı da oluşturmaya başladık. Ambalaj önemli ve ambalaj devam edecek. Bu makinelere her zaman ihtiyaç vardır olmaya devam edecek. Fuardaki bu makine satıldı. Bir tane dört renkli yapıyoruz o da satıldı. Ayrıca iki tane daha dört renkli siparişi var üretime geçecek. Bunları gönderdikten sonra da aynı anda altı makinenin üretimine başlayacağız. 2018’de Paris Ambalaj Fuarına 2019’da GPP’ye 2020’de de drupa’ya katılarak hem dijital makinelerimizle hem de bu makinelerimizle pazarı zorlayacağız.”

#UltraAŞ #Brüksel #Labelexpo #Etiket #ErçinMesçi #Inkjet