Anasayfa » Baskı Yönetimi » Üretimde En Büyük Zaafımız, Zaman Kaybı

Üretimde En Büyük Zaafımız, Zaman Kaybı

Uzmanlığımız gereği en çok bulunduğumuz üretim yeri ofset baskı tesisleridir. Ülkemizde çok fazla ofset baskı makinası olmasına rağmen maksimum fayda ve kazanç etkisi ile kullanılamamaktadır.

Ogün Yıldırım, Sermes Matbaa Makinaları Elektronik Sis. Tic. Ltd. Şti

Ülkemiz ve sektörümüz zor zamanlardan geçmesine rağmen üretim ve yatırım adına çok güzel işlerde başarılmaktadır. Gerek baskı hazırlık ve baskı gerekse baskı sonrası için modern ve teknolojik makine yatırımları hem yeni makine hem de ikinci el olarak yapılmakta ve sektörümüz diriliğini ve dinamizmini sürekli tazelemektedir.

İşletme sahiplerimizi bu zor zaman ve şartlarda bile yatırım yapmalarından dolayı kutluyorum. Ancak yaptıkları yatırımlara hız ve değer kazandıracak yan aksesuar ve ekipmanlara ehemmiyet vermekte yavaş kaldıklarını belirtmek isterim.

28 senesini bitirmiş olduğum servis işletmeciliğinin vermiş olduğu deneyimlerle tüm matbaalarımızda gözlemlediğim ortak eksiklik zaman kaybı ve bu kayıbın önüne geçmek için çok fazla çaba harcanmamasıdır.

Uzmanlığımız gereği en çok bulunduğumuz üretim yeri ofset baskı tesisleridir. Ülkemizde çok fazla ofset baskı makinası olmasına rağmen maksimum fayda ve kazanç etkisi ile kullanılamamaktadır.

Üretimdeki ustalarımızı, operatörlerimizi en çok yavaşlatan ve zaman kaybettiren konular aşağıdadır.

1-Baskı ön hazırlık (Prepress) iş ve işlem bilgileri ile renk bilgilerinin makinaya iletilmesi adaptasyonu.

2-Baskı makinası üretime girdikten sonra renk ve kalite kontrol sistemlerinin adaptasyonu.

3-Baskının (finishing) üretim sonlandırma bölümüne bekletilmeden gönderilmesi için uygun kurutma sistemi adaptasyonu.

Bahsetmiş olduğum bu 3 maddelik aksesuar ve ekipmanlar, ortalama 10 yaşındaki ikinci el ofset baskı makinası yatırımının 1/4 veya 1/5’i gibi küçük maliyetlere yaptırılabilmekte ve makinalara adaptasyonu başarılı bir şekilde sağlanmaktadır. Bu ekipmanların kullanılması ile hem zaman hem de kalite olarak çok büyük kazançlar elde etmek mümkündür.

Bizim ekip olarak uzmanlık alanımız ve servis hizmetlerinden arta kalan tüm zaman ve enerjimizi harcadığımız konu kurutma sistemlerinin iyileştirilmesi ve yenilenmesi üzerine araştırmalar yapmak olmuştur.

Kısaca bu konuda edindiğimiz kazanımlardan bahsetmek isterim.

Geliştirmiş olduğumuz LEDDRY Led UV kurutma sistemi 2 ayrı ofset baskı makinasına kurulmuştur. Sonuç olarak;

* Baskının tam olarak kuruduğu ve arka verme diye tabir edilen kirletmenin tamamen ortadan kalktığı görülmüştür.

*Mürekkep kağıt tarafından emilmeden kuruma sağlandığı için mürekkep yoğunluğu (densite) değeri tam olarak kontrol edilebilmiştir.

*Daha yoğun boyalı işler kolayca ve korkmadan basılabilmiş kuruma sonrası renk çekilmesi gibi sorunlar ortadan kalkmıştır.

*Emici ve emici olmayan farklı yüzeyler üzerine baskı yapılmasına imkan sağlanmıştır.

*Toz püskürtme kullanılmadığı için baskı sonrası lak ve selofan işlemindeki risk ortadan kalkmıştır.

*Kuruması için en az iki gün bekletilmesi ve matbaanın her yerine yayılması gereken işler bile makinadan çıkar çıkmaz bir sonraki işleme hazır olduğu görülmüştür.

Sadece kurutma sistemi ilavesi ile yukarıda bir kısmını saymış olduğumuz, çevre sağlık ve enerji tasarrufundan bahsetmeye gerek bile duymadığımız artı değerlere ulaşılması mümkündür.

 

#SermesElektronik #Sermes #OgunYildirim #UVBaski #LEDUV #Ofset #Matbaa #Baski #LEDdry #LEDuv