Anasayfa » Ambalaj » UV Flekso Baskı Sistemleri
Flekso

UV Flekso Baskı Sistemleri

Son yıllarda ambalaj ve etiket sanayiinin gelişmesi ile artan iş hacmi, kaliteli ürün yapısı, kurumların logolarını ve ürünün albenisini ön plana çıkartan etiket ve ambalajlama uygulamalarının basım ve çoğaltım işleminde üretici firmaları farklı baskı sistemi arayışlarına yöneltmiştir.

Ali Can , hubergroup/ Teknik Destek Uzmanı

Özellikle kendinden yapışkanlı etiket ve emici olmayan yüzeylere sahip PP, PE, BOPP  baskı altı malzemelerinin basımı  etiket sektörünün en çok  tercih edilen baskıaltı malzemesi durumuna gelmiştir.

Bu tür yüzeylere optimum baskı imkanı veren maliyet ve uygulama kalitesi açısından UV Flekso baskı sistemi tercih edilmektedir.

Uv flekso;  anilox merdane yardımı ile mürekkebin baskıaltı  malzemesine direkt transferini sağlayarak doğrudan görüntü elde edebilme yeteneğine sahip direkt baskı sistemidir. Aslında bazı kaynaklarda basılacak iş olan yerlerin yüksekte olmasından, yüksek baskı çeşidi olarak da anılmaktadır.

Flekso

Bu yapıda çoğunlukla dar web kullanılmıştır çünkü makineler çok esnektir, birçok modül fonksiyonlarını  genişletmek ve değiştirmek  kısa sürede mümkündür. Etiketlerde Rotatif kalıp kesme, sıcak ve soğuk folyo basma modülleri, laminasyon, döner serigrafi baskı, kesme ünitesi, vb. gerekli tüm ürünler için uygun in-line modülleri mevcuttur, böylece ek işleme aşamaları genellikle modüller olarak kullanılabilir.

Hesaplama matematiği

Mürekkep aktarımı: Hacim (cm³ / m²): 3 = mürekkep filmi ağırlığı (g /m2)

Örnek: 6 cm³ / m²: 3 = 2 g / m2

Flekso

Uv flekso baskı sistemlerinde en önemli etkenler anilox ve sıyırıcı  (doctor blade ) olarak tabir ettiğimiz sistemlerdir.  3 farklı sıyırıcı sistem kullanılmaktadır:

Flekso
Sıyırıcı bıçağının amacı, gravürlü bir rulonun yüzeyinden akışkan mürekkebi veya kaplamayı kesmektir. Böylelikle; bir baskı/kaplama uygulama plakasının daha kontrollü mürekkeplenmesi veya kaplanması sağlanır. İdeal olarak, bir doktor bıçağı, kazınmış rulo yüzeyinden mürekkebi veya kaplamayı temiz bir şekilde kesip rulo hücrelerinde mürekkep veya kaplama bırakır. Mürekkep veya kaplama hacmi, kazınmış hücre boyutu geometriyle kontrol edilir.

Çoğunlukla çelik olan metal bıçak ağları, yüksek ekranlı ve kaliteli baskı için tercih edilen bıçak olmaya devam eder, ancak çoğu kez metal bıçaklar kullanımda daha zordur ve daha kısa bir kullanım ömrüne sahip olabilirler.

Metalik olmayan bıçaklar alt uç grafik üretim ve kaplama uygulamaları için popüler hale gelmiştir. Özellikle kullanımı kolaydır ve metal bıçaklardan daha uzun bir kullanım ömrü sunar.

Flekso

Viskozite;

UV Flexo Mürekkepleri, solvent bazlı veya su bazlı mürekkeplere kıyasla daha yüksek bir viskoziteye sahiptir. Bu nokta kazancının azaltılmasına ve baskı kalitesinin artırılmasına yardımcı olacaktır. Viskozite sıcaklık dalgalanmalarına karşı çok hassastır. Sabit bir sıcaklık, tutarlı mürekkep aktarımı, baskı yoğunluğu ve nihai baskı kalitesini sürdürecektir.

Normal olarak her anilox silindiri bir testform ile kontrol edilmeli, bir nokta kazanç eğrisi değerlendirilmeli ve baskının analizi densitometre ile yapılmalıdır.
Müşterinin anilox silindirlerinin bir listesi olmalıdır:

Flekso

Baskı Sonucuna Montaj Bandı Etkisi; 

Flekso

Anilox gravür çeşitleri mikroskobik görüntüsü

Flekso

NewV Flex UF 4000 serisi  etiketler ve ambalajlar için geliştirilmiştir. Bu mürekkepler, geleneksel cıva lambası kürü ile flekso baskı uygulamaları için uygundur.

  • Hızlı polimerizasyon
  • İyi sağlamlık özellikleri
  • İyi akış özellikleri
  • İyi yapışma
  • ITX içermeyen formül
  • VOC içermez
  • Kauçuk ve fotopolimer plakalar için uygundur

UV ışınlara bir takım termal kağıtlar tepki verir. Baskı işleminden önce bu tür problemlerden kaçınmak için, bir corona testi  gerçekleştirilmesi gerekir. Basılacak geniş alanlar ve yüzeylerdeki  kalite farklılıkları nedeniyle, baskı işlemine başlamadan önce yapışma testi yapılmalıdır.

Flekso

#UVFleksoBaskıSistemleri #Etiket #Ambalaj #AliCan #hubergroup #Viskozite