Anasayfa » Makale » UV Laklar (Ultraviyole Işınla Kürlenen Laklar) – Makale

UV Laklar (Ultraviyole Işınla Kürlenen Laklar) – Makale

Ümit FALAY, hubergroup Türkiye, Teknik Destek Uzmanı

Üzerine UV lak uygulanacak mürekkeplerin Işık haslık değerinin en az 5 olması ayrıca alkali dayanımının artı (+) olması gerekir. 

UV laklar basılı malzemeyi korumak, parlaklık ve matlık kazandırmak amacıyla kullanıldığı gibi parlaklık ve matlığın aynı anda elde edilmek istendiği efekt uygulamalarında da kullanılır. UV lambalar ile anında kuruma sağlaması, diğer kaplama ürünlerine göre metrekareye daha fazla uygulama imkanı sağlar. Su bazlı dispersiyon laklar, yağ bazlı vernikler metrekareye maksimum 3-4 gram uygulanabilirken, UV laklar metrekareye 4-6 gram arasında uygulama yapılabilir.  Böylelikle daha fazla parlaklık taleplerine cevap verebilir. UV laklar UV mürekkeplerle birlikte in-line olarak uygulanabilir. Konvansiyonel mürekkeplerle baskı yapıldığında mürekkebin çok iyi kurutularak UV laklar off-line olarak uygulanabilir. Konvansiyonel mürekkeplerle baskı işlemi tamamlanmış kurumuş işlere UV lak tatbik edildiği durumlarda trapping sorunu ortaya çıkabilir. Bunun neticesinde baskı malzemesi üzerinde yetersiz tutunma ve malzeme tarafından reddedilme sonuçlarına bağlı olarak portakal kabuğu gibi gamzeli bir yüzey ortaya çıkar. Bu sorunun kaynağı, konvansiyonel mürekkeplerin oksitlenme ile kuruması esnasında küçük ya da büyük miktarda ortadan bölünen maddelerdir.

Konvansiyonel mürekkeplerde baskı sonrasında UV lak uygulanacak ise öncesinde primer lak uygulanarak yeni bir baskı yüzeyi oluşturulmalıdır. Özellikle yaldızlı renklerde UV laklarda kazınma ve dökülme problemi yaşanabilir. UV lak öncesi basılan konvansiyonel mürekkeplerde kuruma özelliğinin nüfuz ederek kuruyan mürekkeplerden seçilmelidir. Oksidasyon ile veya buharlaşarak kuruyan mürekkepler tercih edilmemesi gerekmektedir.

UV laklar su ya da neme karşı bariyer özelliğine sahip değildir. Film ve metal yüzey üzerinde tutunma derecelerine bağlı olarak nemin etkilerine karşı değişken direnç özellikleri göstermektedir. Yüzey üzerine tutunma gücü ne kadar zayıfsa nem direnci özellikleri de o kadar zayıftır. Yüzeye doğru nüfuz eden su mekanik yüklenme durumlarında UV mürekkep ve lak filminin yüzeyden kalkmasına ya da tamamen ayrılmasına sebebiyet verebilir. Korona işleminin yapılması, serigrafi primeri ile evvelde laklama yapılması ya da UV primer lak kullanımı gibi önlemler nem direncini artırabilir. Şayet hava şartlarına karşı direnç özelliği isteniyorsa gerçek koşullar altında uygunluk testi yapılması tavsiye edilir.

Üzerine UV lak uygulanacak mürekkeplerin Işık haslık değerinin en az 5 olması ayrıca alkali dayanımının artı (+) olması gerekir.  Aksi halde UV lak uygulaması sonrasında renk değişiklikleri yaşanabilir. Baskısı gerçekleşen mürekkeplerin UV olması bu durumu değiştirmez, kullanılan mürekkepler UV mürekkepler de olsa ışık haslığı ve alkali dayanımlarının olması gereklidir.

Ofset baskı lak ünitesinden uygulanan, flekso ve letterpress makinelerde kullanılan UV laklar genel olarak 45-50 saniye viskoziteye sahiptir. Ofset baskıda hazneden kullanılan UV laklar ise 400 saniye viskoziteye sahiptir. UV lakların sıcaklığı arttıkça viskozitesi düşer,  yani akışkanlığı artar. Bu nedenle UV lak makinelerinde stabil laklama yapılabilmesi için UV lak 27°C dereceye ısıtılarak, sıcaklığı sabitlenir. Baskı ünitesi ile kurutma ünitesi arasındaki mesafe ne kadar fazla olursa UV lakı malzeme üzerinde yayılarak, oluşturduğu yüzeyinin pürüzsüzlüğü artar.  Bütün lak gruplarında olduğu gibi UV laklarda da kullanmadan önce karıştırılması çok önemlidir.  UV laklar beklediklerinde katı maddeleri ambalajın dibine çöker. Karıştırmadan kullanılması kuruma, yüzeye tutunamama, istenen parlaklığın elde edilememesi gibi problemlere neden olur.

UV lakların çok parlak olması twin lack gibi mat-parlak efektin aynı anda alınması istenen baskılı işlerde iyi neticeler verir. Ayrıca UV twin lack uygulamasıyla kumlama efekti elde edilir. Gıda ambalajı için kullanılmak üzere düşük kokulu, düşük migrasyon özelliğine uygun UV laklar mevcuttur.

UV lakların cilde temasından kaçınılmalıdır. Bütil kauçuktan imal edilen eldivenler kullanılmalıdır. Cilde temas olması durumunda sabun ve bol su ile yıkanmalıdır. UV lakların raf ömrü 20°C sıcaklıkta 6 aydır. Serin ve kuru yerde, direk güneş ışığına maruz kalmadan depolanmalıdır.

#UV #Lak #Kaplamalar #UVcuring #Murekkep #hubergroup #UmitFalay