Anasayfa » Manset » Verimlilik ve daha az atık Buket Ofset, Baskı Öncesinde Fujifilm’e Güveniyor
Buket Ofset

Verimlilik ve daha az atık Buket Ofset, Baskı Öncesinde Fujifilm’e Güveniyor

 

Buket Ofset’te üretimden sorumlu şirket ortağı Osman Demirbaş, Fujifilm Luxel T 6500S CtP cihazı ile birlikte Fujifilm XMF RIP, Fujifilm ZAC sistem banyo makinesi yatırımı yaptığından bu yana hem üretimde verimliliği artırdıklarını hem de çevre dostu Fujifilm ürünleri kullanmak suretiyle  daha az sarfiyat ve daha az atık ile ekonomi sağladıklarını anlatıyor.

Yüzyıl Matbaacılar sitesinde karton kutu imalatı yapan Buket Ofset, geçtiğimiz yıl drupa’dan hemen sonra mevcut CtP cihazını Fujifilm’in az kimyasallı Luxel T 6500 S ile değiştirdi. RIP ve banyo makinesini de yenileyen şirket kalıp üretimi için de Fujifilm’in az kimyasallı kalıplarını kullanmaya başladı. Demirbaş, “İlk kez tanıştığımız bir şirket olmasına rağmen Fujifilm ve satış ekibinden  gördüğümüz ilgi  ve derinlikli bilgileri alma konusundaki rahatlığımız bizim için kolay bir karar verme etkeni oldu”, diyor:

Buket Ofset

Buket Ofset’te üretimden sorumlu şirket ortağı Osman Demirbaş

“Geçtiğimiz drupa öncesi bir ön görüşme için Fujifilm Türkiye’ye ulaştım. Çok seri bir şekilde hatta drupa fuarına gitmeme gerek dahi kalmadan tüm avantajları ile Luxel T 6500S CtP satın alma kararı verdim. Bunda Fujifilm teknolojisinin sağladığı avantajların yanı sıra şirketin satış ve teknik servis yaklaşımı önemli bir etken oldu. Bu CTP ve iş akış sistemini aldıktan sonra  seri bir üretimimiz var, sarfiyatımız dolayısıyla maliyetlerimiz düştü ve kullanıcı dostu bu teknoloji sayesinde tüm işlemlerimizi kolaylıkla yapabiliyoruz.” Demirbaş, matbaa içindeki kazanımları da şöyle özetliyor:

Önce ekonomi

“Hızlı ve sorunsuz çalışan bir RIP sistemi  ile zaman problemimiz ortadan kalktı. Kalıp banyo sarfiyatımız aylık 80 litreden 10 litreye kadar geriledi. Atık su ve elektrik sarfiyatımız da minimum seviyede. Fujifilm’in kalıpları ile RPT baskılarımızı sorunsuz yapabiliyoruz. Baskı kalitemizi stabil hale getirdik.CTP de bulunan  dahili kompresör sayesinde daha önceki CTP için dışarıya kurduğumuz kompresör sistemini de kaldırdık. Yeni CTP ile beraber en önemli  kazanımımız  sistemin yazılım , CTP ,  ZAC  banyo makinesi ve kalıp olarak  kullanıcı dostu olması. Tam otomatik olması CtP başında bir çalışanın bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Banyo makinesi  temizliği çok kısa bir sürede hızlı bir şekilde yapılabiliyor. İlk banyo değişimimizi kurulumdan 6 ay sonra yaptık. Banyo makinesi temizliği çok kolay ve kısa sürede yapılabiliyor. Banyo sarfiyatımızın azalması ile atık uzaklaştırma maliyetlerimizde de ciddi bir fayda sağladık. Özetle toplam satın alma maliyetine bakıldığında bizim için çok ekonomik bir yatırım oldu.”

Ve ardından gelenler

“CtP ile elde ettiğimiz tüm olumlu sonuçlar Fujifilm ile işbirliğimizi geliştirmekte bizim için itici etken oldu.  Fujifilm’den tedarik etmeye başladığımız az kimyasallı baskı  kalıpları  dört kereye kadar tekrar kullanabilir hale geldik. Bu da önemli bir tasarruf kalemi. Ve tabii teknik servis de çok önemliydi bizim için. Geçen bir yılı aşkın sürede neredeyse hiç teknik desteğe ihtiyaç duymadık. Güncellemeler sebebiyle gelişen bilgisayarlarla eş zamanlı çalışabilmek için RIP güncellemeleri bizim açımızdan en önemli konulardan biri idi. Garanti süresi içinde güncellemeleri ücretsiz almak ve garanti sonrasında da bakım sözleşmeleri ile çok düşük bedellerle sahip olacak olmak Fujifilm’e dönüş hikayemizin çıkış noktasıdır.”

Pressmax ile daha verimliyiz

Baskı kimyasalları için de Fujifilm’in Pressmax markasını tercih eden Demirbaş, özellikle Rejuvenator R73 testinden çok etkilendiğini anlatıyor. Demirbaş , blanket temizliğinde  speragum yerine kullandıkları Rejuvenator R73 adlı ürün ile üzerinde kurumuş mürekkep bulunan blanketi bile kolaylıkla temizlerken kalıba teması halinde hiçbir probleme yol açmamasını etkileyici buluyor,  Su merdanelerinin temizliğinde kullanılan Damp Wash F10 ürünü ile de merdaneleri zahmetsiz ve kolayca temizlediğini vurguluyor: “Fujifilm Pressmax baskı kimyasalları Fogra onaylı ,çevre ve insan sağlığına kesinlikle olumsuz etkileri yok. Baskı öncesi ürünler ile de %100 uyumlu.”

Fujifilm toplam çözüm sunuyor

Fujifilm Türkiye Grafik Sistemler Grup Müdürü Ahmet Kocaman, şirketin toplam çözüm sunarak toplam sahip olma maliyetlerinde matbaacılara önemli avantajlar sunduğunu, söylüyor. İlk satın alma fiyatlarının caydırıcı etken olarak algılanmasının hata olacağını anlatan Kocaman, üretim maliyetlerindeki düşüşün yanı sıra matbaanın kazanacağı verimlilik ve üretim kalitesinin amortisman hesabında büyük bir fayda rakamı olarak yazılması gerektiğini, söylüyor. Kocaman “Kaçırılan müşterinin maliyetini kimse hesaplayamıyor, o yüzden matbaaların müşteri memnuniyeti sağlaması en önemli hedefimiz”, diyor.

“Buket Ofset’e kurulan sistemde kullanılan ZAC Az Kimyasallı Banyo sistemi Intertech teknoloji ödülü almış bir sistem ve dünyada oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu sistemin sağladığı faydalar Osman Bey’in söylemlerinden de apaçık ortaya çıkıyor. Toplam çözüm sunarak matbaaların kazançlarını artırma konusundaki iddiamızı Buket Ofset örneği ile bir kez daha ortaya koyduk.”

 

#BuketOfset #OsmanDemirbaş #Fujifilm #AhmetKocaman #HakanSavaş #Pressmax #CTP #RIP