Anasayfa » Ambalaj » Verimlilikte %20’lik Artış
ColorTrack baskı operatörlerine renk ölçümlerini toplama ve işleme imkanı sağlar ve mürekkep formülasyonlarının makinede hızlıca düzeltilmesini kolaylaştırır.

Verimlilikte %20’lik Artış

“QuadTech sistemi kısa bir zamanda hızlı sonuçlar elde etmemizi sağladı. Bu sayede maliyetleri düşürebildik, verimliliğimizi artırdık ve daha fazla rekabet avantajı elde ettik.”

İtalya merkezli uzman bir baskı firması olan Carpad S.p.A, giderek daha da rekabetçi olan global pazarda verimliliği, kaliteyi ve karlılığını artırmak amacıyla bir dizi QuadTech kontrol sistemlerini kullanmaya başlamıştır. Firma, çok kısa sürede, daha kısa bir zamanda daha kaliteli sonuçlar sunma kapasitesinin olumlu etkilendiğini bildirmiştir.

Carpad, üretimde in-line-spektral renk ölçümünü bir Central Impression (CI) Flekso grafik baskıda baskı tarafı renk formülü düzeltme ile birleştiren dünya çapındaki ilk firmadır. Kurulumdan itibaren şirket, baskıda kesinti sürelerinde, atık miktarında ve baskıya hazırlama nedeniyle oluşan başlat-durdur döngüsünde bir düşüş gerçekleştiğini belirtmiştir. Bu, çok kısa sürede, baskı verimliliğinde yüzde 20’den fazla bir genel artışa yol açmıştır.

1983 yılında bir kağıt dönüştürme şirketi olarak kurulan Carpad, 1987 yılında kağıt çanta ve torba üretiminde uzmanlaşmaya başlamıştır. Genel merkezi kuzeydoğu İtalya’daki Padua Eyaletininin Fontaniva bölgesinde bulunan Carpad, Avrupa kıtasındaki perakende ticaret, giyim mağazaları ve büyük süpermarketler için endüstriyel kağıt torba ve toptan kağıt torba sağlamak konusunda Avrupa’nın önde gelen tedarikçilerinden biridir.

Carpad’ın baskı tesisi şunları kapsar:

  • Dört renk iç ve sekiz renge kadar dış baskı kapasitesine sahip yeni nesil flekso grafik baskı makineleri
  • Sudan koruyan vernikle bitirme
  • Gravür ve flekso preslerden yapılmış UV bitirme. Ayrıca oldukça çeşitli kaplama, laminasyon, dilimleme, bitirme ve kalıptan birlikte çekme ekipmanları kullanılmaktadır.

Şirket, günde 1.200.000’ün üzerinde popüler düz, bükülmüş ve J şeklinde sapı olanlar gibi bir dizi bitirişe sahip kağıt torba üretme kapasitesine sahiptir.

 

Carpad Tesis Müdürü Andrea Benetti, şöyle açıklıyor: “Giderek daha fazla agresifleşen küresel rekabet nedeniyle maliyette kesintiler yapmanın yollarını arıyoruz, bu nedenle baskı departmanında uygulayabileceğimiz yeni çözümler üzerinde yoğunlaşmak istedik. Bu sorunlar, pazardaki rekabet gücümüzü koruyabilmek için bizi sürekli olarak üretim maliyetlerini düşürmeye zorladı.” Firma, SpectralCam™ ile birlikte QuadTech’in Renk Ölçüm Sistemini ve yine QuadTech’in InkControl™ ürünü ile birlikte ColorTrack™ çözümünün ilk versiyonlarından birini uygulamayı tercih etmiştir.

 

Benetti, QuadTech’in yerel acentesi olan ColorConsulting s.r.l ile geliştirilen güçlü ilişkilerin, sağlam ve etkili bir çözümün tercih edilebilmesinde önemli bir faktör olduğunu açıklıyor: “ColorConsulting ile uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bu nedenle, bizim iş ihtiyaçlarımızı biliyor ve stratejik ve teknik gereksinimlerimizi anlıyorlar. Böylelikle bize en zarif çözümü önermek, kurulumu tamamlamak ve mümkün olan en kısa sürede yüksek seviyede personel eğitimi sağlamak konusunda oldukça başarılı olmuşlardır.”

QuadTech-Stabilizer-Bar

 

Genel merkezi Saronno’da bulunan renk testi ve eğitim uzmanı ColorConsulting s.r.l Genel Müdürü Carlo Carnelli, şunları eklemiştir: “QuadTech ile olan ortaklığımızı resmi olarak duyurduğumuz 2015 yılının Mayıs ayından itibaren, atıkları azaltmak ve verimliliği teşvik etmek amacıyla renk kalitesi ve kontrolü alanındaki ortak uzmanlığımızı bir araya getirmemiz mümkün olmuştur. Bu ortaklık, baskı öncesi ve baskı odasındaki iş akışlarını geliştirmenin yanı sıra baskı şirketlerinin iş akışlarının tamamı boyunca renk verisi alışverişi yapmalarını sağlayan otomasyon sayesinde verimliliği artırmamıza olanak vermiştir.”

 

“Birçok üreticiyle iletişime geçtik, değerlendirmelerde bulunduk ve en sonunda QuadTech’in en iyi teknolojiye ve en yüksek yetkinlik seviyesine sahip olduğunu gördük. Bu, döner uca bağlı ürünler ve gerçekten entegre çözümler üreten imalat şirketlerine garanti sağlayan mükemmel bir ilişki, çünkü bu şirketler çözüm, hizmet ve uzmanlık konusunda her zamankinden daha fazla arayış içinde. ”

QuadTech SpectralCam™ görüntüde, kağıtta ve film yüzeylerde hassas ve maliyet açısından etkin renk yönetimi sağlayan L*a*b*’ı sunar.

QuadTech SpectralCam™ görüntüde, kağıtta ve film yüzeylerde hassas ve maliyet açısından etkin renk yönetimi sağlayan L*a*b*’ı sunar.

 

SpectralCam’a sahip QuadTech Renk Ölçüm Sistemi, spektrum tepkisini doğru bir şekilde ölçmek ve tam hız baskı hızlarında L*a*b*, ΔE, Density ve ΔDensity’i hesaplamak amacıyla üretimde yenilikçi spektral teknolojisini kullanır. Patentli tomar sabitleyicisi, ölçüm sırasında tomarı sabitleyerek ve şeffaf materyaller için ISO standartlarına uygun siyah ve beyaz destekleme levhaları kullanarak çok sayıda farklı substrat üzerinde yapılan renk ölçüm işleminin doğruluğunu artırır.

 

ColorTrack’in paketleme baskı makineleri için dünyanın ilk üretimde renk ve mürekkep kontrolü olan Ink Control’e sahip ilk versiyonlarından biri ile donatılmış olan çözümleri ile Benetti, Carpad’ın artık daha sıkı kalite gereksinimlerini karşılayacak daha yüksek seviyede sonuçlar talep eden üst düzey müşterileri hedefleyebileceğine inanıyor:

“Bu teknoloji çözümü, üretimde renk kontrolü ve üretim dışı renk ölçüm sistemleri arasındaki renk verilerinin otomatik paylaşımı ve işlenmesini sağlamaktadır. Renk kalitesinin belirlenen hedefler içinde kaldığını ve kesinti süreleri ve atık miktarları büyük oranda azalırken sürekli yüksek kalitede sonuçlar üretildiğini gördük.”

Carpad’ın Baskı Bölümü Müdürü Giuseppe Milani, bir dizi kritik iş akışı alanında çok kısa sürede iyileşmeler olduğunu bildirdi: “Baskıya hazırlama sürecimizde dramatik iyileşmeler gerçekleşirken, iş dönüş sürelerinde ve kağıt atıklarında da bir azalma olduğunu gördük. En başından itibaren gerçekleşen önemli iyileşmeler sayesinde, makinenin verimliliğini yüzde 20-25 oranında artırmış olduk. Teknisyen ve operatörlerimizin, artık nihai ürün renk üretimi açısından sahip olduğu kontrol ve kesinlik derecesi şirketimize ve müşteri tabanımıza muazzam bir fayda sağlıyor.”

 

Carpad Ink-kitchen Müdürü Aldo Campagnaro ekliyor: “QuadTech’in çığır açan üretimde renk ölçüm teknolojisini, baskıya hazırlama aşamasından itibaren üretim iş akışımızın tamamında kullanıyoruz. Her şeyden önce bu çözüm, tolerans dışı renkleri üretim sırasında düzeltmek için kullanılıyor. Bu da bize, baskıya hazırlama sürecinde, herhangi bir renk düzeltme sorunu yaşamadan, neler olduğu konusunda yüksek seviyede bir netlik sağlar.”

#QuadTech #Carpad #AldoCampagnaro #GiuseppeMilani #ColorTrack #BaskiYonetimi #InlineSpektrofotometre #AndreaBenetti #RenkYonetimi #OdakKimya