Anasayfa » Baskı Sonrası » Weilburger – matkim Baskı Lakları Kataloğu İlgi Topladı

Weilburger – matkim Baskı Lakları Kataloğu İlgi Topladı

matkim_weilburgerWeilburger baskı lakları için Türkiye Temsilcisi ve iş ortağı matkim’in katkısı ile hazırlanan baskı lakları uygulama kataloğu Avrasya Ambalaj Fuarı’nda görücüye çıktı. Fuarın PrintPack bölümünde göz alıcı bir stand kuran matkim şirketinin yöneticileri Şafak Yılmaz ve Tan Yılmaz, şirketin iş ortağı olduğu Alman Weilburger şirketinin baskı üstü laklarını tanıttı. Fuarda bulunan Weilburger satış direktörü ArnoDürr, “Şu anda hali hazırda 2 bin adetten fazla lak formülümüz var. Bunları kombine edersek uygulama sayısı milyonları bulur. Çok büyük ve ilginç bir pazar denebilir. Bu katalog için uygulama seçerken Türkiye’de kabul görecek ve pazarda en çok ilgi çekeceğine inandığımız uygulamaları ele aldık. ” diyor.

Katalogda 28 farklı lak ile herbirinden 8 farklı aplikasyon yapılarak oluşturulan sayısız örnek yer alıyor. Tan Yılmaz katalogta yer alan uygulamalarla ilgili olarak “Bunlar arasında mesela 3D, pazar için iyi bir efekt. Ayrıca UV hibrit efekti ise hala revaçta. Son 1,5 yıldır da soft touch efekti müşterilerin beğenisini kazandı. Bu uygulamada da birçok yenilik de yaptık ve en iyi efektler arasında yer alıyor”, diyor:

matkim_arno_şafak_tan“Sadece görsel efektler yapmıyoruz, aynı zamanda dokunsal efektler de yapıp bir arada uyguluyoruz. Örneğin, soft touch yapıyoruz üzerine de iriodinli bir parlak lak ile parsiyel baskılar yapıyoruz. Ofset matbaadan alabileceğiniz en mat görüntüyü de, en parlak görüntüyü de alıyoruz içerisine de iriodinle üçüncü bir boyut katabiliyoruz. Veya soft touch üzerinde 3D baskı yapabiliyoruz. Bunlar aslında yeni uygulamalar ve bu uygulamaları yapabilmek için de Omaks Ambalaj’ın yaptığı gibi ciddi yatırımlar yapmak gerekiyor. Tabii ki bunun dışında tek lak üniteli makineler ile de bir çok efekti yapabilmek mümkün.”

Omaks Matbaacılık tesislerinde üretilen kataloğun baskı altı malzemeleri için de Bozboğa Kağıtçılık MetsaBoard ile sponsor olmuştu. FachPak fuarında Omaks tarafından müşterilerine sunulan katalog, drupa 2016 fuarında da Weilburger standında görülebilecek.