Anasayfa » Baskı Yönetimi » X-Rite Pantone Innovation Day Yapıldı

X-Rite Pantone Innovation Day Yapıldı

odak_07_05_2014-(11)

X-Rite Pantone şirketi ve Türkiye Temsilcisi Odak Kimya işbirliği ile 7 Mayıs günü Holiday Inn İstanbul Airport’da gerçekleştirilen Innovation Day etkinliği başarıyla tamamlandı.

X-Rite Pantone şirketi Türkiye Temsilcisi Odak Kimya işbirliği ile baskının kalitesini artıracak çözümlerini anlattıkları Innovation Day etkinliklerinin birincisi yaptılar. Alışılmışın dışında ciddi bir katılımcı sayısı ile gerçekleşen etkinliğe bölge müdürü Simone Viscomi, uygulama uzmanı Wolfgang Renner ve pazarlama uzmanı Clizia Capecchi konuşmacı olarak katıldılar. İki oturum olarak gerçekleşen etkinliğin öğleden önceki bölümünde ürün tanıtımları yapılırken öğleden sonraki eğitimde ise canlı demoların gerçekleştirildiği bir workshop yapıldı.

Sunumlar, Pantone Live platformu, eXact renk ölçüm çözümünün yeni özellikleri ve eXact Manager yazılımı, Pantone renk çalışmaları ve Colorcert yazılımından oluştu. Toplantının başında söz alan Simone Viscomi, şirketin sunumlara konu olan ürün ve çözümlerle ilgili olarak kısa bir giriş sunumu yaptı. Wolfgang Renner’in sunumu ile Pantone Live platformu, renk ölçümleme ve eXact renk ölçüm çözümü üzerinden bilgi aktarımı başladı.

Pantone Live Platformu

Renner’in Pantone Live Platformu hakkında verdiği bilgiler ışığında iki önemli nokta ortaya çıktı. Bunlardan birincisi platformun marka sahibinden baskı sonlandırıcıya uzanan tüm iş akışlarının gözlemlenebileceği bir bulut uygulaması olması. Böylelikle basılacak ürün üzerinde onay yetkisine sahip herkes tüm bilgileri takip edebiliyor ve tüm aşamalarda renk ile ilgili onay yetkilerine sahip olabiliyor. İkinci ve en önemli nokta ise bu platformu TetraPak’ın halen kullanıyor olması ile birlikte P&G ve Pepsico gibi şirketlerinden bu uygulamaya geçmek üzere olması. Toplantıda söylenmeyen ama bizim anladığımız meali ise şu: Bu uygulamaya geçen marka sahiplerinin işlerini basmak isteyen matbaacılar da aynı platform üzerinde yer almak zorunda kalacaklar.

odak_07_05_2014-(7)eXact renk ölçüm çözümü

Global tedarik zincirinin dinamiklerini ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan yeni nesil portatif renk ölçüm çözümleri olan eXact, en üst düzey doğruluğu ile matbaacıların ve esnek ambalaj üreticilerinin renkleri tam olarak anlamalarını, kontrol etmelerini ve tüm renk ağında yönetmeyi mümkün kılıyor. Çözümün ön plana çıkan bölümleri ise tamamen kişiselleştirilebilmesi, aynı kurum içinde farklı kullanıcıların farklı yetkilerle kullanımına izin verilmesi, BestMacth özelliğinin olması, kullanıcı dostu dokunmatik ekranı ile kolay kumanda edilebiliyor olması, ISO, JPMA, G7 ve PSO standartlarını desteklemesi, dahili Pantone kütüphanesi ve dahili hafıza ile renklerinizi saklama olarak özetlenebilir.Ofset, flekso, gravür ve dijital gibi tüm baskı türleri için en iyi sonucu veren eXact, uzaktan kullanıma uygun. Tüm mahalli dillerde 7/24 teknik destek verilebilen çözüm için Türkiye’de Odak Kimya tek çözüm noktası.

2015’in rengi…

Clizia Capecchi, Pantone ile ilgili bilgileri paylaştığı sunumda 2013 yılı Aralık ayında yılın rengini Radiant Orchid olarak ilan ettiklerini söyledi. Bu renkle ilgili olarak 1 milyar civarında geri dönüş aldıklarını söyleyen Capecchi, bunun da Pantone’un ne kadar yakından takip edildiğini gösterdiğini, anlattı. Pantone’un 2015 rengi ise Turkuaz. Pantone’un tüm tasarımcıları desteklediğini söyleyen Capecchi, bu amaçla Pantone tarafından sunulan araçları, anlattı. PantoneView Web Platform, Pantone Color Institute gibi araçların yanı sıra bu sunumdan akılda kalan en çekici araç ise Pantone Capsure oldu. Tasarımcılar için harika bir renk esinlenme! aracı olan Capsure, cepte taşınabilen bir renk ölçüm cihazı. Aynı zamanda bir ses kayıt cihazı. Herhangi bir yerde her hangi bir zamanda gördüğünüz bir rengi kısaca Capsure ile okutmanız ve bu renk ile ilgili olarak hatırlamak istediklerinizi mikrofona söylemeniz, yeterli. Cihaz okuttuğunuz alandaki tüm renkleri ayırıyor, sınıflandırıyor, Pantone kütüphanesi ile eşleştiriyor.

X-Rite Pantone Innovation Day yıl içinde devam edecek ve iki kez daha tekrarlanacak. Ayrıca şirketin Türkçe olarak yapılacak webinarları da olacak. Bu seminerler ve webinarlarla ilgili olarak temasa geçmeniz gereken yer ise Odak Kimya.