Anasayfa » Baskı Yönetimi » X-Rite Renk Formülasyonu Eğitim ve Atelyesi Yapıldı

X-Rite Renk Formülasyonu Eğitim ve Atelyesi Yapıldı

X-Rite Akademi’nin eğitim programı olan how to print eXpected geçtiğimiz ay Odak Kimya Merkez binasında “Renk Formülasyonu” konusu ile yapıldı. İki günlük programın ilk günü eğitim, ikinci günü ise atelye çalışmasına ayrılmıştı.

Lider ambalaj şirketlerinin çalışanlarının katıldığı eğitim ve atelye X-Rite Uygulama Uzmanı Maxim Siniak tarafından gerçekleştirildi. Katılımın ücretli olduğu eğitim ve atelyeye katılan şirketler ve temsilcileri:

Bak Ambalaj : Aylin Mumcu ve Emel Kaplan

Biriz Ambalaj: Muhammed Ali Çelik

Duran Doğan: Gamze Çam

Şimşek Ege: Davut Karalı

CCL Label: Gülay Çınar

Flok Ambalaj: Ersin Gök idi.

X-Rite Akademi başlığı altında üst düzey bilgilerini paylaşıyoruz diyen Odak Kimya Yöneticisi Ayla Çuhadaroğlu, daha önce de how to print eXpected başlığı altında bu tip çalışmalar yaptıklarını bu kez renk formülasyonuna yönelik bir program hazırladıklarını, söyledi ve dergimize şu açıklamaya yaptı.

Reçeteyi makine ile konuşturabilmek

“Bu yıl ki uygulamamız renk formülasyonu atelyesi olarak gerçekleşiyor. Amacımız, X-Rite’ın ink formulation software dediğimiz mürekkep mutfağında farklı parametrelere göre reçete hesaplayan yazılımına ilişkin ileri seviye bilgi vermek. Bu yazılım aslında unik bir program. Yani pazarda bu konuda bir ikinci yazılım yok. Buradaki uygulamada “Bu program nasıl kullanılır, nasıl formül alınır, nasıl düzeltme alınır” şeklinde değil de daha çok bunu standardizasyona nasıl adapte ederiz, prosesimizde nasıl bir iyileştirme sağlayabiliriz, mürekkep mutfağı ile baskı makinesini konuşturarak baskı makinesinin işe girişlerini nasıl hızlandırabiliriz? Sorularına cevap vermeyi hedefliyoruz. İlk gün teorik eğitim veriyoruz. Teorinin içerisinde yine renkten bahsediyoruz. Standartlara göre ölçüm koşullarından reçete programını kullanırken hangi ölçüm koşullarını kullanılması gerektiğinden doğru bilinen yanlışlardan, malzemeye göre uygulanması gereken farklı detaylardan bahsediyoruz. İkinci günde de gerçek bir mürekkep mutfağının uygulamalarını göstereceğiz. Bu mürekkep mutfağı, terazileri, karıştırıcıları, uygulama prova cihazları ile tam bir mutfak ve amacımız standardizasyona katkısı görebilmek. Biz reçeteyi mutfakta yapıyoruz ama bu aldığımız reçeteyi makine ile konuşturamıyoruz. Eğer biz reçeteyi mürekkep mutfağında makineyi taklit ederek alabilirsek işte o zaman makine başındaki duruşlardan tasarruf etmeye başlıyoruz.”

2018’de devam edecek

Eğitimin ticari bir amaç taşımadığını sadece masraflar için belirli bir miktar ücret alındığını anlatan Çuhadaroğlu, 2018’de how to print eXpected toplantılarını dijital, flekso ve tedarikçi başlıkları altında sürdüreceklerini, sözlerine ekliyor. X-Rite’ın bu bilgileri paylaşma konusunda hevesli, Odak Kimya’nın da heyecanlı olduğunu söyleyen Çuhadaroğlu, etkinliği “Bizim için tamamen bilgi paylaşımı yönünde ve farkındalık oluşturmak yönünde bir aktivite” olarak tanımlıyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Şu andaki katılımcıların hepsi matbaalarında mürekkep mutfağı olan şirketlerin uzmanları. Ofset, flekso ve gravür olmak üzere farklı matbaalar var ve her biri aktif olarak mürekkep mutfağını kullanıyorlar. Bu etkinlik için SunChemical bizi veri tabanı ve mürekkep konusunda destekledi. Onun dışında bir firma yine ekipman için destek oldu. Aslında bu mürekkep tedarikçileri için de yapılabilecek bir şeydi ama bu aşamayı en azından etkinliğin ilkini matbaalarla yapmayı tercih ettik. Mürekkep formülasyon programı, aslında çok kıymetli bir program ve sadece ofsette veya fleksoda değil serigrafı mürekkeplerinde de kullanılabiliyor. UV etikette de kullanılabiliyor. Tabi günlük hayatın içerisinde kullanıcılar iş trafiklerinin yoğunluğundan bazı detayları görme şansı bulamayabiliyorlar. Bu tür eğitimlerde bazen bir eğitimden bir tane bir şey öğrenmek ama o çok önemli şeyi öğrenmek benim için çok kıymetli. Her bir eğitim bittiğinde ben böyle hissediyorum. Amacımız  her şeyi yeni baştan öğrenmek değil ama çok anahtar noktaları öğrenebildiğimizde bence gerçek verim ortaya çıkıyor.”

Farkındalığı artırmak istiyoruz

“X-Rite bu projeyi çok önemsiyor ve yaygınlaştırmak istiyor. Biz de how to print eXpected’i uygulamaya geçiren ilk ülkelerden biriyiz. Bu konuda üst yönetim ayrı bir ekibi çok destekliyor. Aslında baktığımızda zahmetli bir iş. Ama önümüzdeki yıl, çok daha sıklıkla yapılacak. İleri düzey bilgilerini bu şekilde paylaşıp aslında sektörün farkındalığını arttırmaya çalışıyorlar; bizim amacımız da bu. Çünkü sektörün farkındalığı arttırmadığımız takdirde yol alamıyoruz. İşte bu yüzden X-Rrite, bu programı çok önemsiyor.”

Eğitim ve atelyeyi yöneten X-Rite Uygulama Uzmanı Maxim Siniak ise etkinlik ile ilgili olarak “X-Rite Akademi fikri iki yıl önce doğdu ve X-Rite’nin tecrübesini ve farklı konularda eğitimlerini sektörde yer alan firmalarla, müşterilerimizle paylaşılması üzerine düzenlendi”, diyor ve şu bilgileri veriyor:

Eğitimlerin tamamı standardizasyon temeline inşa ediliyor

“Eğitimler birçok ülkede X-Rite’nin partnerleriyle gerçekleşiyor. Çok üst seviye bir programla gelişmiş bilgi ve birikim aktarılıyor. Bu bilgi paylaşımından hem müşterilerimiz hem de X-Rite ekibi olarak büyük avantajlar elde ediyoruz. Eğitimlerimiz için ofset, flekso, gravür, karton ambalaj, dijital baskı, serigrafi, etiket ve endüstriyel alanlar gibi birçok baskı standartlarının tamamını kapsayacak bir içerik hazırladık. Boya, plastik, gıda, cam, tekstil, kâğıt ve kozmetik gibi birçok alanları da kapsıyor. Kısaca baskının olduğu her ülkede ve baskının her alanında eğitime duyulan ihtiyacı karşılıyoruz. Eğitimlerimizin tamamı standardizasyon temeline inşa ediliyor. Dolayısıyla eğitime katılan firmaların üretim kalite kontrolünü ve tekrarlanabilirliği sağlayabilmek için bu standardizasyonun alt yapısı hazırlamış oluyoruz. Katılımcılarımızın zaman kısıtlamalarının etkisiyle eğitimimiz 2 gün sürüyor ancak çok özlü ve konsantre bir eğitim içeriğine sahibiz. Teorik bilgilerin yanında uygulamalarla da teorik bilgileri destekliyoruz. Mürekkep formülasyonu normal şartlarda spesifik bir konuyken birçok alandan katılımcılarımıza kısa bir sürede yüksek bilgi aktararak eksik bilgileri tamamlıyoruz. Her ülkenin bilgi düzeyi farklı olduğu için talep üzerine ülkelerin eğitim içeriğini hazırlıyoruz. Türkiye’de de how to print eXpected eğitimini 3. kez düzenliyoruz. Dünyanın her yerinde yaşanan sorunlar birbirleriyle benzerlik gösterdiği için ortak noktada buluşup çözümler üretebiliyoruz.

Katılımcıların yorumları

Eğitim ve atelyeye katılan uzmanların yorumları ise şöyle:

Şimşek Etiket Üretim Koordinatörü Davut Karalı: 25 yıllık bir firma olarak tekstil firmalarına etiket ve baskı kumaş imalatı yapıyoruz. Şimşek Etiket’de %50 oranında ihracatımız bulunuyor ve 250 kişiye istihdam sağlanıyor. Uluslararası firmalarla çalıştığımız için standardizasyon, firmamız için çok önemli. İmalat kısmımızda gelişmeler yapıyoruz. Şu an aldığımız eğitime konu olan firmamızda yaklaşık 6 yıl önce kurulmuş bir sistem. Laboratuvar sistemlerimiz hazır. Bütün imalatımız belli formatlar çerçevesinde yapılmak zorunda. Uluslararası çalıştığımız için bu değerleri yakalayarak imalatlarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Eğitimden beklentimiz ise laboratuvarımızda kullandığımız sistemleri doğru ve efektif olarak kullanabilirlik oranımızı görmek. Eksiklerimizi tamamlamak ve yapmamız gereken teknik yatırımlar hakkında bilgi alarak değerlendirmek de bir diğer amacımız. Eksik kullanımlarımızın olduğunu bu eğitim sayesinde görmüş oldum. Hem kendimiz hem de çalıştığımız firma açısından oldukça yararlı bir eğitim. İlerleyen zamanlarda birçok firma personel eğitimini yenilemek için bu eğitime müracaat edecek, diye düşünüyorum. Çünkü Formulation 6’yı yeni aldık ve daha önceki kullandığımız programlara göre oldukça farklı. Eksik kullanımlarımızın olduğunu gördüğüm bu eğitimin firmamıza birçok getirisi olacak.

Flok Ambalaj Mürekkep Ambalaj Sorumlusu Ersin Gök: Matbaa sektöründe 15 yıllık matbaa tecrübem var. 7 yıldır da Flok Ambalaj’da görev alıyorum. Karton ambalajda özel spot renkler çalışıyoruz. Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda mürekkep ve Pantone’yi en üst seviyede çalışmaya özen gösteriyoruz. Flok Ambalaj adına eğitimdeki ekibe teşekkür ediyorum. İnce detayları öğrenmemizde katkıları büyük. Eğitimin laboratuvarımıza katkısı çok fazla olacak. Aynı zamanda müşteri memnuniyetimiz açısından da daha iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum.

Biriz Ambalaj Dispensing Sorumlusu Muhammed Ali Çelik: Dispensing sorumlusu olmamın yanında renk laboratuvarının sorumluluğunu da yürütüyorum. Biriz Ambalaj’da rotogravür ile baskılar gerçekleştiriyoruz. Gelecek adına iyi yatırımlar yapma vizyonuna sahip olan firmamız için bu eğitim gerekliydi. Eğitim sonrasında renk yönetimi ile ilgili algımızın daha da genişleyeceğini ve firmamıza faydalı olacağını düşünüyoruz. Firmamız için en önemli şey makinede bastığımız renklerin, laboratuvardaki renklere uyuşmasıdır.  Korelasyonu iyi anlayarak yaptığınız rengi makinede müdahale yapılmadan hızlı üretim geçişlerini sağlamak olarak hedeflerimizden bir tanesi. Eğitimde yaptığımız işlemleri işletmemizde uygulayacağız.

Bak Ambalaj Aylin Mumcu: Son gelişmeleri öğrenmek, eksik bilgilerimi tamamlamak kısaca öğrenmek amacıyla how to print eXpected eğitiminde yer alıyorum. Sektörümüzde işi uzmanlıkla yapandan dinlemek oldukça önemli olduğu için eğitim de bizim için verimli. Teknik kısımdaki eksikliklerimiz ile bu eğitimle tamamlıyoruz. Öğrendiğimiz yeni bilgileri pratiğe döktüğümüzde daha etkili bir şekilde bilgileri kullanabileceğiz. Numune gelmeden Pantone’den üretim yapmak şuan ki hedefimiz. Çalışmalarımız bunun üzerine. Pantone’yi yönetebilmek zor, herkesin bilgi seviyesi aynı değil. Bir de müşterimiz gözüne hoş gelen renk üzerinde yoğunlaştığı için bu çalışmamız zaman alıcı olabiliyor. Ancak biz bu yaklaşımı kaldırarak ambalajda Pantone uygulamasına odaklıyız. Pantone’yi kullanmak bizim için zor değil, çünkü esnek ambalaj hizmeti veriyoruz. Tabi ki zorlandığımız alanlar da oluyor ama bu zorlukları minimize etmeye çalışıyoruz. Bazı renk sapmaları ile karşılaşsak da kartona kıyasla zorluğu yaşamıyoruz. Standart ile Pantone’yi yakalayabildiğimiz zaman her açıdan çok iyi bir sisteme ulaşıyoruz. Standartsız mürekkep mutfağında Pantone’yi kullanmak oldukça güç.

Bak Ambalaj Emel Kaplan: Aylin Hanım’ın 22 yıllık deneyimi ile renk konusunda çok ilerde olduğumuza inanıyorum. Ancak bilgilerimize ne ekleyebiliriz ya da nasıl geliştirebiliriz sorularına cevap bulmak amacıyla eğitime katılma gereksinimi duyduk. Bilgi dolu ve keyifli bir eğitim süreci geçiriyoruz. Renk referansı olarak verilen Pantone ile müşterilerimizin beklentilerine ya da referanslarına uyumumuz %80 civarında. Bunu daha da arttırmaya çalışıyoruz. Firmamızda renk bölümlerimiz olduğu için bu zorluğu atlatabiliriz. Eğitimde de aslında müşterilerimize hangi konuda ne söylememiz gerektiği hususunda bilgi birikimine de sahip oluyoruz. Müşteri ile iletişimiz de gelişmiş oluyor.

Duran Basım Ambalaj Renk Uzmanı Gamze Çam, Ink formulation programını yıllardır kullanıyorum. Eksik bilgilerimi gözlemlemek amacıyla eğitimdeyim. Eksik bilgimin olmadığını gördüm ancak bu bilgilerimi nasıl kullanabilirim, doğru ve yanlışlar ne? sorularımı cevaplayabilme imkânı buldum. İşletmemde bu bilgileri nasıl uygulayabilirim sorusuna da cevap almak için buradayım. Eğitim yenilikleri eksiksiz ve net bir şekilde ilettiği için sorunlara direk müdahale etme imkanı buluyoruz ve bu eğitimde de eksiğimizin olduğunu görmemek mutlu ediciydi açıkçası.

CCL Label Türkiye Kalite Müdürü Gülay Çınar, firma olarak renk standardizasyonunda kaydettiğimiz aşamayı daha ileri seviyeye taşımamız gerektiğini biliyoruz. Mürekkep mutfağı ile ilgili başlangıç seviyesindeyiz. Benim ve firmam için çok verimli bir eğitim oldu.

 

#Xrite #RenkMtfagi #OdakKimya #MaximSiniak #AylaCuhadaroglu #HowToPrintExpected #TenkYonetimi #InkFormulation