Anasayfa » Aktüel » Yeni Bir İtalyan Markası: Print4All

Yeni Bir İtalyan Markası: Print4All

İtalya Milano’daki Fiera Milano’da gerçekleşen Print4All Fuarı İtalyanların marka oluşturmaktaki kabiliyetlerini bir kez daha ortaya koydu. 25 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında yapılan ve talihsiz düzenleme tarihi yüzünden son raporunu Temmuz sayısına bırakmak zorunda kaldığımız Print4All fuarı, fuar merkezinin 18 ve 20nci salonlarında gerçekleşti. Fuarı gezen ziyaretçi sayısı 31 bin (tekil ziyaretçi) olarak açıklandı. Organizatör bu rakamı bir de şöyle manipüle ediyor: “Metrekareye 2.2 ziyaretçi düşüyordu.” Türkiye’den sadece MATBAA&TEKNİK dergimizin sponsoru olduğu fuara ilişkin size bir son rapor/yorum derledik. İyi okumalar.

MEHMET AKİF TATLISU

Geçtiğimiz yıl 12 – 13 Eylül tarihlerinde Fiera Milano’da yapılan Print4All konferansı ile başlayan gelişmelere muhtelif sebeplerle ve tabii Türkiye Medya partneri olarak bugüne kadar çok yer verdik. Son değerlendirmemizde de bunun bir proje fuar olduğunu yazdık. Gerçekten öyle. İtalyanlar yeni bir marka oluşturarak eski markalarını “Rinnovare” etmek istemişlerdi. Pek çok okuyucumuzun bildiği ve gün geçtikçe cazibesini kaybeden Grafitalia’yı Print4All’a çevirmek için yapılmış geniş kapsamlı bir operasyondu. Başarılı oldu mu?, derseniz evet başardılar. İtalyan Basım Endüstrisini uzunca bir süre destekleyebilecek bir markaları var artık. Her ne kadar arkadaşım Lorenzo’nun bu fuar için tek kelimelik değerlendirmesi “Domestico” olsa bile. Darısı Printtek Digital’in başına…

Print4All’da ne vardı?

Print4All fuarı iki salonda yapıldı. Esas itibariyle üç fuarın bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştu. Grafitalia, Converflex ve InPrinting. Bunlardan GrafItalia’yı zaten biliyoruz. Malumunuz bildiğiniz tarzda bir matbaa fuarı. Converflex’i de biliyoruz esnek ambalaj fuarı ki bence bu üçgene dahil edilerek haksızlık edildi, bu fuara. Son olarak da InPrinting. İşte bu yeni. Bizim bu yıl beşinci kez katılacağımız ve desteklediğimiz InPrint fuarının küçük bir versiyonu. (bu değerlendirmeye son paragrafta geri döneceğiz.)

Altlı üstlü yerleştirilmiş iki salon yani 18 ve 20nci salonlarda ne gördün?, derseniz; görmediğim hiçbir şey kalmadı. Yani aslında basım endüstrisinin tüm üreticileri (hemen hemen hepsi) oradaydılar. Ama Lorenzo’nun dediği gibi yerli bir katılım ile… Hatta fuarın Duran Makina’nın Alius ve Xerox’un Iridesse Production Press lansmanlarına denk gelmesi büyük bir şanstı onlar için. Bununla birlikte bugün yeni makine ne arıyorsanız hepsi oradaydı, görebilirdiniz. İtalyan Mümessillerinden satın almak isterseniz tabii.

Converflex için bir paragraf açmalı

Şimdi bu ve takip eden paragraflarda Converflex’e bir alan açmak isterim. Converflex yani esnek ambalaj ya da esnek converting fuarı çok önemli bir bölümdü bence. Zaten Print4all, büyük abileri ambalaj fuarı ipack-ima ve Plast ile eş zamanlıydı. Kaldı ki o kısmına hiç değinmiyoruz. Aslında esas fuar bu ikisiydi, bence ve benim gibi birçok basın mensubuna ve baskı uzmanına göre. Ancak küçük bir fuar olan Converflex 18nci salonda yer alarak önemli bir iş yaptı. Kimleri ya da neleri gördün derseniz mesela Duran Makina oradaydı, BOBST oradaydı. BSTe oradaydı. Asahi, Boettcher, Schober Technologies, Trelleborg, CAMIS, CASON, Erhardt+Leimer, ESKO, Flint Group, Frimpeks, Goebel, IST, KBA Flexotecnica, Kaym Makine, Omet, SBL, Sei Laser, Simec, Tesa, Tresu, Uteco bizim de yakından tanıdığımız ve Türkiye’de var olan markalardı.

BOBST ve eşzamanlı Open Doors etkinliği

Bu markalardan Print4All fuarının üç Türk katılımcısından biri olan Duran Makina’yı Alius lansmanı dolayısıyla geçtiğimiz ay KASAD haberi ile size ulaştırmıştık. Bu ay da fuar katılım haberi ile ayrı bir değerlendirme olarak okuyabilirsiniz. Ondan sonra size taşıyabileceğimiz birkaç ilgi çekici haberi sıralarsak öncelikle BOBST’u yazabilirim. BOBST Italia, Converflex’te yerini almıştı. Son zamanlarda alıştığımız gibi makinesiz bir katılımdı bu ama BOBST Italia’nın daha önemli bir organizasyonu vardı. Open Doors: 30 – 31 Mayıs tarihlerinde San Giorgio Mon Ferrato’da bulunan fabrikasında Competence Center’da düzenlenen bu etkinlik için Print4All fuarı ziyaretçileri için özel turlar düzenlendi. Fuar alanında konuştuğumuz Bobst Mex SA şirketinde ürün destek müdürü olarak görev yapan Oktay Özsaran, fuarla eş zamanlı yapılan bu etkinlikle isteyen tüm ziyaretçilere daha kapsamlı bir gösterim yapabildiklerini anlatıyordu. Bobst Italia’nın Open Doors etkinliğinde ise CL 750D ve CL 850D laminasyon çözümleri bulunuyordu. Özsaran, bu iki çözümün ilik kez bir arada görülebilmesinin önemli bir fırsat olduğunu, söyledi. Böylelikle matbaacılar/konvörtırlar iki çözüm arasında daha kolay tercih yapabileceklerdi. Open Doors etkinliğinin bir diğer gösterimi ise RS 6003 gravür baskı makinesiydi ve o da ilk kez görülecekti. Gelecek neslin gravür baskı makinesi olarak lanse edilen RS 6003 platformu Bobst’un rakipsiz tam otomatik ön ayar fonksiyonu olan TAPS’ı da içeriyor ve yüksek hızda yüksek baskı kalitesi vaat ediyor.

Uteco’dan iki yeni önemli lansman

Uteco Group, geçtiğimiz yıl Labelexpo fuarında INX Digital ile birlikte geliştirdiği yeni dijital baskı makinesi GAIA’yı sergilemişti. Bu fuarda da çift yüzlü Uteco standının birinci yüzünde bu makine vardı. Bu makine ne zaman Uteco ve Türkiye Temsilcisi tarafından Türkiye’de de duyurulmak istenirse o zaman bahsetmek isteriz. Uteco standının diğer yüzünde ise tam otomatik solventsiz laminasyon makinesi Rainbow 4.0 sergileniyordu ve 4.0 inline çalışan industry 4.0’dan geliyordu. Uteco Group da İtalya’da olmanın avantajı ile kendi fabrikasına/larına tur düzenledi. Türkiye temsilcisi Yıldız A.Ş Yöneticisi Taner Çelik’i bu sebeple yakalayabilmek pek mümkün olmadı çünkü fabrika ziyareti yapanlar arasında Türkiye’den gelen matbaacılarımız da vardı. Uteco’nun geçtiğimiz sene Eylül’de bizim de ziyaret ettiğimiz fabrikası/ları Verona’da bulunuyor. Uteco da 30 – 31 Mayıs tarihlerinde yaptığı bu etkinlikle 100 civarında ziyaretçiyi ağırlamış. Şirket tabii ki bir İtalyan markası ve üreticisi olarak fuardan son derece memnun ve şimdiden 2021 için randevu veriyor.

Omet ve dijital entegrasyon

Omet de İtalyan üreticilerden biri bildiğiniz gibi ve Türkiye pazarında da (şimdi de İran’da) Naim Yavuz Hoca sayesinde epeyce bir alan açtı kendisine. Omet kendi iç sahasındaki bu fuara Durst ile birlikte geliştirdiği hibrit XJET dijital etiket baskı makinesi ile katılmıştı.

BSTeltromat ile %100 baskı denetleme

Bobin besleme için başarılı baskı denetleme çözümleri sunan ve iPQ Check ile popülaritesini artıran BSTe de Converflex’in önemli katılımcılarındandı. BSTeltromat İtalya yöneticisi Paolo Tamburrini “Print4All bizim için müşterilerimize kaliteyi teminat altına alan bobin üretim süreçlerine yönelik sunumlarımızı sergilemek için önemli bir fırsat. Bütün ürün guruplarında müşterilerimizi başlangıçtan son ana kadar destekleyecek ve özellikle onların bireysel teknik taleplerini karşılayacak uzmanlarımız var” dedi ve ekledi: “Sunumlarımız iş akışı ve ölçümleme ve malzeme kalınlık ve ağırlık açılarından bobin yönetimi, %100 denetleme, register kontrolü, bobin görüntüleme, renk ölçümü ve yönetimini içeriyor. Türk kullanıcılarımız veya potansiyel müşterilerimiz için bu fuarı kaçırmış olmaları çok önemli değil. BSTe İstanbul’da oldukça kıymetli ve uzman bir ekibimiz onlar için hazır.”

 

Kaym Kaynaklar, LPM ile Print4All’daydı

Fuarın Converflex bölümünü Kaym ile kapayalım. Kaym kaynaklar Türkiye’nin giyotin üreticisi ve özellikle son dönemde ihracatta önemli başarılar elde ediyor. Özellikle Orta Doğu ve Afrika’da ciddi bir kullanıcı kitlesi bulan şirketin ihracat yönetici Mehmet Ateş, bu fuarda da bir adet Kaym 115 PLS giyotin ile İtalyan Temsilcisi LPM (luxury Packaging Machines) standaydı. Ateş, her geçen gün talebin arttığını ve Kaym’ın artık sadece Türkiye’de değil bölgemizde önemli bir tedarikçi haline geldiğini, söyledi. Hemen her tür baskı için farklı bir çok boyda kesim makinesi sunduklarını anlatan Ateş, 1957’den bu yana süregelen giyotin üretimi ile hitap ettikleri pazarları şöyle sıralıyor: “Yüksek Hızlı KAYM Kağıt Kesme Makineleri, özellikle; kağıt fabrikaları, matbaa ve mücellithaneler, dijital kopyalama merkezleri, üniversiteler, fotoğraf stüdyoları, özel ve kamusal, ağır – hizmet baskı tesisleri, teknik, endüstri ve meslek (liseleri) okulları ve daha bir çok işletmeler gibi, hızlı bir şekilde; kağıt, barkod-etiket, plastik, alüminyum, pvc film, ahşap kaplama, zımpara kağıdı, kauçuk, deri vb. Diğer tabakalanmış malzemelerin hassas kesimine ihtiyaç duyabilecek; özel ve kamu sektörüne mensup olan kurum ve kuruluşlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, yüksek performans makineleridir.”

 

Inprinting ve Grafitalia hakkında son paragraf

Üçlü fuar konsepti Print4All, 2021’de drupa’nın ertesi yılında tekrar edilecek. Bu fuar konseptini oluşturan Grafitalia ve Inprinting hakkında kısa bir yorum ile bu raporu tamamlayalım. Açıkcası bir karma fuar olduğu için 20nci salona biriktirilmiş bu iki fuarı birbirinden çok ayırmak mümkün olmadı. Aslında Inprinting diye bir şeyin varlığından bahsedilmemiş olsaydı bu tek başına bir Grafitalia fuarıydı. (PRINMAT sergisini hariç tutuyorum) Endüstriyel baskıyı hedefleyen In Print adına açıkçası geniş format ve UV baskı uygulamaları dışında bir şey göremedik. Halbuki biz biliyoruz ki (yakinen takip ettiğimiz InPrint fuarları sebebiyle) endüstriyel baskı başka bir şey. Olsun. Şöyle bir hızlıca katılımcı şirket ismi zikredersek, Agfa Graphics, Canon, Epson, Fujifilm, Heidelberg, HP, Konica Minolta, Massivit, Mimaki, OKI, Ricoh, Roland DG, Xeikon ve Xerox, bu fuara katılan ve belkemiğini oluşturan dijital baskı tarafları oldu. Başta da zikrettiğimiz gibi dönemsel olarak denk düşen lansmanların dışında mevcut çözümlerin hepsinin görülebildiği ve özellikle bu salonda hemen her katılımcının makine sergilediği bir fuar olarak 2018 senesi etkinlikleri arasında yerini alan bu organizasyonun düzenleyicisi Fiera Milano’yu ve iş ortakları başta ACIMGA olmak üzere tüm dernekleri tebrik etmek isterim.

Bununla birlikte eğer endüstriyel baskı ile gerçekten ilgileniyorsanız Türkiye’de Türkçe ve İngilizce yayın yapan ve 4 temel konusundan biri endüstriyel baskı olan tek dergi olarak P4INKJETMAGAZINE’e elektronik ortamda abone olmanızı tavsiye ederim. Bu yıl InPrint fuarı 20 – 22 Kasım tarihleri arasında yine Milano’da ama bu sefer bir başka sergi alanı olan MICO’da yapılacak. Bu fuarın eş kurucusu ve başkanı Marcus Timson ise 1 Kasım’da İstanbul Üniversitesi’nin 6. Basım Teknolojileri Sempozyumunda inkjet 2.0 konulu konuşması için Üniversitenin Beyazıt Kampüsünde Mimaki Eurasia sponsorluğunda bulunacak. Kaçırılmayacak bir ayağa gelen fırsattır.

 

#Print4All #İtalya #DuranMakina #BSTeltromat #Xerox #MilanoFiera #Milano #matbaa #baski #Fuar