Anasayfa » CtP » Cengiz Aydın : “Agfa, Türkiye’de de kısa zamanda ilk sıraya oynar.”
Matset Yönetim Kurlu Başkanı Muzaffer Babataş ve Dünyaca yöneticileri Cengiz ve Cenk Aydın

Cengiz Aydın : “Agfa, Türkiye’de de kısa zamanda ilk sıraya oynar.”

Dünyaca Ltd. şirketinden Cengiz ve Cenk Aydın ile drupa 2016’da Agfa standında bir araya geldik. Yeni gelişmeler ışığında tanıtılan yenilikleri ve Türkiye’deki yapılanmayı sorduk.

“Agfa Türkiye’de yeniden bir yapılanmaya girdi. İnkjet işine Matset ile devam etme kararı ve biz de Dünyaca olarak diital işinde Matset ile beraber hareket edeceğiz” diyen Cengiz Aydın, “Agfa drupa öncesi iş bölümünü yaptı resmi açıklamaları yaptı ve fuarı girdik. Biz Matset ile fuar öncesi toplantı yaptık. Birlikte hareket etme ve müşteriye bir sistem içinde hizmet verme kararı aldık” diyerek sözlerini sürdürdü. Aydın, drupa’da da sergilenen yenilikleri Türkiye’ye taşırken bu yeni yapılanmanın faydalarını en iyi biçimde kullanıcılara anlatabilmek ciddi bir çalışma yürütecekleri, tüm Agfa kullanıcılarını ziyaret edeceklerini, anlattı. Agfa standındaki yenilikleri ise Cenk Aydın anlattı:

Dijital baskı sergilemeleri

“Tüm Jeti ve Anapurna geniş-format çözümleri Agfa Graphics’in “uyumlu bileşen yaklaşımına” göre tasarlandı. Anapurna bobinden bobine ve hibrid çözümleri, standda Asanti iş akışıyla çalışıyor.  Ayrıca çok yönlü Jeti Mira da burada sergileniyor. Agfa Tabela ve display baskı şirketlerinin kalite ve verimlilik taleplerini düşünerek Jeti platformunu geliştirdi. Kullanıcılar, Asanti iş akışıyla yapılan entegrasyon sayesinde geniş format sistemlerimizden en güzel şekilde faydalanıyorlar. Şimdi de otomasyon özellikleri sayesinde tüm baskı süreci en yüksek verimliliği sağlayacak şekilde düzene girdi. Çok kalın ya da yoğun malzemeleri hedef alan yeni Acorta 3120 HD, Acorta kesim plotter ailesini tamamlıyor. Çeşitli baskı altı malzemeler üzerine baskı yapabilen UV-mürekkep teknolojisi, endüstriyel uygulamalar alanında faal geniş format baskı şirketler için yeni fırsatların kapısını aralıyor. Buna ek olarak endüstri oyuncuları da Agfa Graphics’in geniş format sistemlerinin sunduğu teknik imkanların farkına varıyor ve kendi üretim hatlarına kurulum yapıyor.

Gıda ambalajlama piyasalarında düşük-geçişli mürekkeplerin kullanılması da ambalaj uygulamalarında şimdiden yepyeni fırsatlar doğuruyor. Zemin kaplama, dekorasyon ya da şişeleme de çok çeşitli potansiyel uygulamalar var. Agfa rakipleri ile önemli farklılıklar sergileyen rekabet şansı yüksek bir marka.”

Satış sonrasında iyi olacağız

Cengiz Aydın, Agfa’nın yeni dijital geliştirmeleri ile pazarını endüstriyel baskıya ve ambalaja taşımasını da çok olumlu bulduğunu, anlatıyor: “Yıllardan beri ofset pazarında yer ve tecrübe edinmiş bir şirket olarak özellikle ambalajda çok hızlı ilerleyeceğimizi umuyorum. Ancak size daha önemli bir şey söyleyeyim. Agfa 150 yıllık bir firma. Ürettiği makineler de kendi tabirleri ile Rolls Royce yani çok iyi makineler. Ama her yerde olduğu gibi bu işte de çok iyi makineler üretmek ve çok çok satmak ile iş bitmiyor. Satış sonrası hizmet çok önemli. Agfa eğer Türkiye’de bugüne kadar vakit kaybettiyse sebebi budur. Biz Cenk Bey’in de dediği gibi tüm müşterilere teker teker ulaşabilir ve bu mesajımızı iletibilirsek Agfa, Türkiye’de de kısa zamanda ilk sıraya oynayacak oyuncudur.

Baskı öncesinde neler var?

dunyaca_agfagraphicsCenk Aydın, Agfa’nın baskı öncesi çözümlerini de şöyle özetliyor: “Agfa Graphics, ofset baskısı alanında teknolojiyi, müşterileri için değer meydana getiren sürdürülebilir çözümler haline dönüştürmek için çalışıyor. Bu çözümlerin çevresel etkisi de önemli bir faktör ama Agfa Graphics, toplam operasyon maliyetini de denkleme ekleyerek bu durumu bir adım ileri taşıyor. ECO, Çevre dostu, Ekonomik ve Çok Rahat isimlerinin bir kısaltması.

Agfa, 2004 yılında Azura baskı kalıbının piyasaya sürülmesiyle kimyasalsız çözümlerde öncü oldu ve hala da endüstri lideri. Bu arada, daha da ECO3 olmak için kendini geliştirmeye devam ediyor. Kimyasalsız uygulamalarda en son yenilikler arasında gazeteler için N95-VCF (violet kimyasalsız) baskı kalıplı Attiro VHS clean-out birimi, yeni Azura CX150 clean-out birimiyle birlikte çok geniş format ofset uygulamalar için yeni Azura TU VLF kimyasalsız kalıpları ve yeni Azura TE direkt baskı kalıpları var. Ayrıca Agfa, drupa’da Avalon N8-90 CtP’sini de termal CtP sistemlerine dahil etti. Yeni Energy Elite Eco baskı kalıbı ise günümüzün tabaka ve heatset uygulamalarında hem mekanik hem kimyasal olarak tüm ihtiyaçları karşılıyor.

Standdaki diğer bir yenilik ise, yüksek-uç, otomasyonlu Advantage gazete CtP sistemlerine yönelik palet yükleme ve Advantage N Essentials CtP serisi.

Yeni Apogee 10 ve Arkitex Production 2.0 yanında Agfa Graphics, online veri değişimine yönelik bir cloud tabanlı çözümünü de baskı hizmeti sunucularının beğenisine sunuyor. PrintSphere, güvenli üretim veri tabanı yedekleme de dahil olmak üzere dosyaları göndermek ve alma konusunda standart bir yol sunuyor. Tüm bunlar Apogee, Arkitex ve Asanti iş akışı yazılımlarına dikişsiz bir şekilde entegre ediliyor. Son olarak Eversify’den de bir iki cümle ile bahsetmek isterim, Agfa Graphics, Eversify mobil içerik yayınlama yazılımı sayesinde, içeriklerini çeşitli cihazlar üzerinden herhangi bir anda otomatik olarak çeşitlendirmek isteyen gazete ve dergilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. SaaS çözümü herhangi bir editoryal, içerik yönetimi ya da InDesign tabanlı layout sistemine entegre edilebiliyor.”

#agfagraphics #asanti #agfa #Matset #Dunyaca #CenkAydin #genisformat #dijitalbaski #drupa2016