Anasayfa » Ambalaj » Yeni Nesil Flekso Kalıp Hazırlama: CDI Crystal 5080 XPS

Yeni Nesil Flekso Kalıp Hazırlama: CDI Crystal 5080 XPS

Esko ‘Flekso Yenilik Günü” adı ile düzenlediği Basın Toplantısını 29 Mart’ta Belçika Gent’te gerçekleştirdi. Toplantının odağında CCE International haberimizde de kısaca bahsettiğimiz XPS Crystal 5080, vardı. Cihaza ilişkin detayları içeren haberimizi aşağıda okuyabilirsiniz:

Esko, flekso kalıp yapımını yeni kalite seviyelerine taşımaya ve bu işlemi önemli ölçüde basitleştirmeye yönelik sözlerini tutuyor. Müşteriler mükemmel performans ile olağanüstü baskı sonuçlarını onaylıyor.

Piyasa eğilimleri değişikliğe yön veriyor

Flekso ortalama tiraj uzunluklarının kısaldığını belirten Esko Donanım Başkan Yardımcısı Thomas Klein şu bilgileri aktarıyor: “Endüstrinin bu daha kısa tirajları daha hızlı ve daha verimli şekilde üretmenin yollarını bulmaya ihtiyacı var. Çözümün önemli bir kısmı da flekso kalıp hazırlamanın yeniden düşünülmesinden oluşuyor. Şimdiye kadar karmaşık ve yüksek düzeyde manüel süreçte genellikle beş adede kadar farklı donanım cihazı ve altı adet süreç adımı yer alıyordu. Süreç adımlarının ve daha fazla otomasyonun entegre edilmesi (ve buradan hareketle standardizasyon) kaliteyi, uygunluğu ve kullanım kolaylığını arttırıyor ve müşterilerin dijital flekso kalıp hazırlama iş akışını daha etkili şekilde yönetmesine imkan sağlıyor.”

Üretkenliği arttırmak için daha fazla entegrasyon

10 ay kadar önce Esko, flekso kalıp hazırlama için çeşitli yenilikler hayata geçirdi ve bunları drupa 2016’da tanıttı:

  • CDI Crystal 5080 XPS flekso kalıp hazırlama görüntüleme ile pozlayıcısını entegre edip otomatikleştiriyor ve kalıbı işlemciye aktarıyor.
  • Tamamen yeni XPS 5080, Esko’nun oluşturduğu kalite standardına daha fazla uygunluk ekleyen bir UV LED pozlama cihazı.
  • Flekso kalıp hazırlama ile iş akış yazılımının yeni Otomasyon Motoru Cihaz Yöneticisi ile entegrasyonu flekso kalıp hazırlama süreci üzerinde tam kontrole sahip olmayı sağlıyor.
  • Yenilikçi tramlama teknolojisi dijital fleksoyu çok daha yüksek bir kalite seviyesine taşıyor.

esko_05_17-(2)

Flekso kalıp görüntüleme ve pozlamanın birleştirilmesinin faydası

XPS Crystal 5080, UV ön ve arka pozlayıcısını tek bir operasyonda birleştiren bir UV LED cihaz. CDI Crystal 5080 ise temelinde sektörün önde gelen CDI’ı bulunan yeni bir dijital flekso kalıp görüntüleyicisi. Cihazlar, tek bir kalıp üretim hattı olarak hareket etmek üzere birbirine bağlanabiliyor. Bu nedenle CDI Crystal 5080 XPS, kalıp görüntüleme ve pozlamayı tek bir operasyonda birleştiriyor. Bu çözüm, manüel taşımayı diğer teknolojilere kıyasla %50 azaltıyor.

Önde gelen kalıp ve ekipman satıcıları tarafından sertifikalandırılmış bir çözüm

Esko XPS Crystal için, esnek ambalaj baskı uygulamalarına eşlik etmesi amacıyla birinci sınıf flekso kalıp satıcıları (DuPont, MacDermid, Asahi ve Flint) tarafından bir dizi popüler kalıp tipi belgelendirildi. CDI Crystal platformunun mümkün olan en çok sayda flekso baskı uygulamasını desteklemesini sağlamak için belgelendirilmiş flekso kalıpların listesi genişlemeye devam ediyor.

Bir sonraki adım olarak Esko, ortağı Vianord ile birlikte flekso kalıp hazırlama sürecini yeniliyor ve otomatikleştiriyor. Manuel dokunma noktaları olmayan, bütünüyle otomatik flekso kalıp hazırlama sürecine doğru atılan bir sonraki adım, CDI Crystal 5080 XPS ile kalıp işleme kurulumu arasındaki bir köprüden oluşacak. Flekso plakalar görüntülenecek, arka arkaya ve maskeden aynı anda maruz bırakılacak ve tek bir aerodinamik üretim hattında işlenecek ve işlemden manuel adımlar atılacaktır.

XPS Crystal 5080 ile sürekli yüksek kaliteli kalıplar üretiliyor

esko_05_17-(1)

Flekso baskı kalitesine öncülük yapan Esko, onlarca yıldır bu alanda sektör lideri olarak biliniyor. Sektör HD Flekso ve Full HD Flekso’yu en yüksek kalite standartları ve fleksografik baskı için günümüzde bir kıstas olarak kabul ediyor. XPS Crystal 5080, üstün kalıp uyumu sağlayarak HD Flekso ve Full HD Flekso kalitesine katkıda bulunuyor. Kalıp uyumu flekso baskı sürecini standartlaştırıp optimal baskı kalitesine ulaşmayı ve bunu korumayı sağlayan önemli yönlendiricilerden biri. Florasan tüpler kullanan UV kontak çerçeveler en iyi sonucun alınması için gereken enerji kontrol seviyesini asla sunmayacak. Thomas Klein, bu konuda “Bir yılı aşkın deneyimimiz ile şunu söyleyebiliriz: UV LED’ler kullanılarak eş zamanlı ve optimal şekilde kontrol edilen UV ana ve UV arka pozlama dijital flekso kalıplar için en yüksek uygunluğu sağlamakta. Florasan tüpler ile geleneksel pozlamada kontrolsüz değişkenlerin biri ön ve arka pozlama arasındaki süre. Bu durum, ‘bekleme etkisi’ adı verilen olaya veya bireysel noktaların yerleşme şeklinde değişikliklere neden oluyor. Bu noktalar boyut ve şekil açısından değiştikçe baskı sonucu da bundan olumsuz etkileniyor. Kullanıcılarımızdan aldığımız baskı numuneleri, kalitemizin ve uyum taleplerimizin doğrulandığını onaylıyor” diyor.

Baskı öncesi ile kalıp hazırlama işlemleri entegre ediliyor

Daha kısa baskı tirajları için flekso kalıpların, güvenilir bir teslimat çerçevesinde daha hızlı hazır olması gerekiyor. Böylece, baskı işlemleri, kalıplar için beklerken makinenin duraklaması ile riske atılmıyor.

Esko, operasyon kontrolünü baskı öncesi departmanına taşıyarak ve flekso kalıp hazırlama işlemini baskı öncesi iş akışına daha iyi entegre ederek bu konuda yardımcı oluyor. Bu yenilikler, zorlu hazırlanma sürelerine uymayı kolaylaştırıyor.

Otomasyon Motoru Cihaz Yöneticisi iş durumunu izliyor ve flekso kalıp hazırlama operasyonlarını kontrol edip yönlendiriyor. Devam eden iş, iş durumu ve cihaz kuyrukları izleniyor ve görsel olarak sunuluyor. Bu şekilde baskı öncesi departmanı, doğru zamanda doğru kalıbı üretmek için kalıp hazırlama kuyruklarının önceliklerini belirlemek ve bunları yönetmek için gerekli tüm bilgilere sahip oluyor.

Flekso oyunu değişiyor: Basitleşiyor

Klein sözlerine şöyle devam etti: “Flekso kalıp hazırlama ile ilgili donanım ve yazılım yeniliklerimizin tümü kapsamlı olarak test edilip hazır duruma getiriliyor ve müşterilerimiz tarafından benimseniyor. Çözümlerimiz flekso baskı kalitesi ile sürekliliğine yön veriyor, baskıcılarda baskı makina hazırlanma süresini iyileştiriyor ve böyle olunca da tüm flekso endüstrisini destekliyor. Bu durum sadece müşterilerimiz için geçerli değil, aynı zamanda baskı makine imalatçılarından kalıp tedarikçilerine kadar Esko’nun flekso kalıp hazırlamada yenilikçiliğe devam ettiğini onaylayan, endüstri ortaklarından oluşan geniş ağımız için de geçerli.

Red Dot Ödülünü kazandı

Esko, yenilikçi CDI Crystal 5080 XPS flekso kalıp hazırlama çözümünün “2017 Ürün Tasarımı” Red Dot Ödülü aldığını duyurmaktan mutluluk duyuyor. CDI Crystal 5080 XPS, Esko’nun Alman tasarım ajansı designship tarafından yarışmaya dahil edildi. Yarışmaya 54 ülkeden katılım oldu ve katılan ürünlerin tümü, çeşitli alanlardan 40’dan fazla tasarım uzmanından oluşan bağımsız bir uluslararası jüri tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Üç gün boyunca hem canlı gösterimler hem de sahadaki çalışmalarla değerlendirme yapılarak Esko’nun tasarımının endüstrinin en iyisi olduğu belirlendi.

CDI Crystal 5080 XPS ’in dikkat çeken modern tasarımı, üstün ergonomisi, kulanım kolaylığı ve yenilikçiliği günümüzün zorlu flekso endüstrisinde müşteri ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Esko Donanım Başkan Yardımcısı Thomas Klein, Esko’nun yirmi yılı aşkın süredir dijital flekso kalıp hazırlamaya öncülük ettiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Endüstri bizi, en kaliteli ve uygun flekso kalıplar üretmede piyasa lideri olarak tanıyor. Geçmişte birkaç ürün tasarımı yapmıştık. Şimdi ise, geçmişteki deneyimimize, piyasa eğilimlerine ve müşteri ihtiyaçları hakkındaki derin bilgimize dayanarak, tüm dijital flekso kalıp hazırlama sürecini basitleştiren bu yenilikçi flekso kalıp hazırlama konseptini geliştirdik. Donanım tasarımının yanı sıra operatör yazılımı arayüzü aracılığı ile operatör için kullanım kolaylığını ve ergonomiyi iyileştirmeye odaklandık. designship de CDI Crystal 5080 XPS için bu konsepti parlak bir tasarıma dönüştürmemizde bize yardımcı oldu.”

Ödül, 3 Temmuz’da Essen’de Aalto-Theater’da düzenlenecek Red Dot Galasında sahiplerine verilecek. Ödülün bir parçası olarak Esko’nun CDI Crystal 5080 XPS cihazı bir yıl süreyle Essen’deki Red Dot Tasarım Müzesinde sergilenecek.

 

 

#ESKO #RedDot #CDI #FleksoKalip #CDIcrystal5080XPS #ThomasKlein #MustafaSalur #FlexoPlateSetting