Anasayfa » Dijital » Yeni Piyasalar Keşfedilmeyi Bekliyor

Yeni Piyasalar Keşfedilmeyi Bekliyor

Yeni uygulamalara geçiş için mevcut çok-geçişli UV makinelerinin kullanılması

rob-haakYazan Rob Haak, Spikix B.V., www.spikix.com (*)

Tabela ve display piyasalarındaki dijital baskı çözümü sunucuları, yeni uygulama alanlarına geçiş yaparak yeni gelir kapıları ve fırsatlarına odaklanıyorlar. Bu geniş format çözümlerin satıcıları şimdiden daha fazla verimlilik ve tam otomasyon sunsa da, bu yeni mürekkep setlerinin bu yeni uygulama alanlarına cevap verebilmesi için ciddi geliştirme süreçlerinin olması gerekiyor. Farklı UV mürekkep setlerinin bulunabilirliği sınırları zorlayacak ve dijital matbaaların elde ettiği katma değeri arttıracak.

 

Tabela ve display piyasası artık olgun bir piyasa ve bunlar kalabalıkta ciddi dikkat çeken ürünler meydana getiren tabela üreticileri için son derece ilginç zamanlar. Tabela üreticileri genelde medya kampanyaları için 500’e yakın farklı baskı altı malzeme kullanabiliyorlar. Ayrıca 3D nesneler üretebiliyor, mağazaların iç dekorasyonlarını yapabiliyorlar ve iş aracı filolarının dekorasyonlarını üstlenebiliyorlar. Piyasada gelişimi sağlayan onların çok yönlülüğü ve yenilikçilikleri. Bu tabela ve display üreticileri, bu piyasa için gereken fonksiyonelliği, verimliliği, çok-yönlülüğü, ekolojisi dolayısıyla geniş format çok-geçişli teknolojiyi kullanıyorlar.

UV kürlenen mürekkepler geniş format piyasalarda hız kazandı çünkü her türlü gözenekli ve gözeneksiz yüzey üzerine ayrıca kuşe ve kaplamasız baskı altı malzemeler üzerine baskı yapabiliyorlar. UV mürekkeplerinin seçimi sadece tabela ve display piyasasında değil, mevcut uygulamaları koruma ve gereken performansı sunmada, ayrıca birçok diğer alanda son derece önemli. Daha da önemlisi bu mürekkep türleri, verimlilik, esneklik, ekoloji ve ekonomi açısından gerçek faydalar sunabiliyor. Tüm bunlar yeni piyasalar, yeni fırsatlar, daha geniş bir müşteri tabanı ve daha yüksek kar ve değer açısından büyük önem taşıyor.

UV inkjet mürekkepleri kapıları açıyor

İster rulo ister flatbed ya da hibrid olsun UV inkjet mürekkeplerine dayanan geniş format çözümleri, şu anda endüstriyel baskı gibi yeni uygulama alanlarına hareket ediyor. Endüstriyel baskıda prova, örnekleme, mikro tirajlar, geniş tirajlar ciddi ilgi çekmeye başlıyor. Endüstriyel baskı piyasası, endüstriyel ürünlerde kullanılan malzemeler, parçalar ya da kalemler üzerine direkt baskı yapmaya odaklanıyor.

UV inkjet baskısıyla mükemmel eşleşme de bu noktada gerçekleşiyor. Bugünün UV multi-pass inkjet sistemleri, çok seviyeli damlacık hacmi sunan sağlam ve ölçeklendirilebilir yüksek çözünürlüklü inkjet kafalarına dayanıyor. Ayrıca çok-geçişlilik özelliği istenen görüntü kalitesini daha bile arttırabiliyor. Çok-geçişli UV inkjet, mükemmel UV mürekkep setleri sayesinde birçok malzeme ve yüzeye başarılı bir yapışma sağlıyor. Genelde bir ya da birkaç seçenek olacak şekilde süreç renkleri olarak sunuluyorlar. Ayrıca gelişmiş tramlama teknikleri yüksek çözünürlüklü görüntü verimini kolaylaştırıyor. Renk sistemleri renk kalitesi ve tutarlılığını yönetiyor ve kontrol ediyor ve daha yüksek dijital prova standartları gerektiren piyasalarda yarışıyor. Ama UV kürlemenin diğer avantajlarını da unutmamak gerekiyor, örneğin hızlı kuruma, lamba ya da LED’lerle kürleme ve sağlamlık.

Çevresel ortamlarda çok-geçişli UV inkjet uygulamalar, endüstriyel ürünlerin tasarımı, prova, maket yapımı ve test pazarlamasında kullanılıyor. Bununla birlikte giderek sayısı artan kullanıcılar dijitalin avantajlarının farkına varıyor. Örneğin daha hızlı iş dönüş süreleri, kısa tirajlarda çok yüksek kaliteli dekorasyon görüntüleri sunmak ya da çok geçişli UV inkjet sistemlerini kullanarak uygun fiyata özelleşmiş işler yapmak.

UV inkjet baskısı çözümleri, birçok niş uygulamasının gelişimini kolaylaştırıyor ve mevcut analog baskı kullanıcılarından Pazar payı kapmaya devam ediyor.

Yeni UV inkjet fırsatları

Çeşitli malzemeler üzerine direkt baskı yapabilen UV mürekkeplerinin bu uygulama çeşitliliği, yeni ve alternatif piyasalara giriş yapmak isteyen geniş format matbaalara ciddi fırsatlar sunuyor. InPrint 2015’deki Agfa standı ziyaretçilere geniş format UV için bu yeni uygulamaları inceleme imkanı sunuyordu. Bunlar geniş format UV ekipmanının iki ana son kullanıcısını temsil ediyor: tabela ve display piyasasındaki baskı sağlayıcılar ve son ürün üreticileri.

Geniş-format UV: Tabela ve Display

Geniş format UV flatbed makinelerinde yüksek derecede hassas araçlar ve yüksek hassasiyet kontrolleri mevcut. Bunlar yüksek çözünürlüklü, tam griye ölçeklendirilebilir görüntüleri endüstriyel performansa sahip UV mürekkepleriyle üretiyor. Bu özellikler birçok farklı sayıda uygulamanın taleplerini karşılarken yeni iş fırsatları sunuyor. Tabela ve display üreticileri için tek bir özelleşmiş kapının dekorasyonuyla başlayan yolculuk, modern ofis binalarına kişiselleşmiş kapılar sunmaya kadar giden tamamen yeni ve başarılı bir iş kolunun doğmasına neden oldu.

Geniş format flatbed makinalar, farklı renk tasarımlarını kullanarak düz ve düzgün olmayan kapı yüzeylerine UV mürekkebi püskürtme, bu yeni ürün dekorasyonu türünün temeli. Bu süreç ayrıca kabartma gibi diğer farklı avantajlar ve, beyaz, renkli ve vernik katmanları kombinasyonu gibi özellikler de sunabiliyor.

Özelleşmiş/kişiselleşmiş kapılar örneği yanında kısa tirajlar, versiyonlama, print-on-demand ve just-in-time gibi konseptler, UV endüstriyel uygulamalarda gelişen bir trendi ortaya koyuyor.

Geniş format flatbed inkjet mürekkepleri, tepsiler ya da tutucular gibi hassas düzene sahip objeler üzerine şablonlarla baskı yapabilecek şekilde konfigüre edilebiliyor. Tutucu baskı masası üzerine konumlandırılıyor, gereken sayıda obje (çakmak, kalem, Mouse pad vs) tutucu içine yerleştiriliyor ve iş istenen baskı mesafesi ve kalite modunda başlatılabiliyor.

2.Geniş-format UV: Endüstriyel kullanıcılar

Geniş format UV drop-on-demand inkjet mürekkeplerin gerçek endüstriyel baskıda küçük hacimli tirajlarla çalışabildiğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Tipik örnekler arasında, özel dekorasyonlu mağazaların mobilyası ve dekorasyon malzemeleri sayılabilir. Bu üretimde geleneksel renk baskılı metal levhalara, geniş format flatbed üzerinde kişiselleşmiş baskı yapılıyor, logolar ve dekoratif elementler UV mürekkepleriyle basılıyor.

Spor ürünleri de diğer bir örnek. PU tabanlı malzemelere geniş format makinede UV mürekkepleri kullanılarak çekici tasarımlar basılıyor. Bu basılı PU malzemeleri daha sonra son ürünün kompleks geometrisini meydana getirecek şekilde kesiliyor ve sabitleniyor.

Endüstri çapında kabül

Geçmişte UV mürekkepleri, dijital baskı sunucularının çeşitli baskı altı malzemeler üzerine kişiselleştirilmiş baskı yapmalarına imkan tanıyarak yeni iş alanlarına açılmalarını sağlardı. Yeni UV mürekkep setlerinin sürekli olarak geliştirilmesi daha iyi son ürünlere yol açtı. Endüstri çapında kabul sağlandı. Çünkü bu UV kürleme mürekkepleri üretim süreçlerinin optimizasyonunu sağlıyor ve ekstra malzeme ve işçilik masraflarının ortadan kalkmasını sağlıyor. Ayrıca sağlamlığı arttırıyor, çevre üzerindeki etkiyi azaltıyor ve en önemlisi daha az masrafla daha hızlı teslim sağlıyor.

(*) Rob Haak Hollanda’da yaşayan bir inkjet danışmanı ve serbest gazeteci ve tek geçişli inkjet konusunda dünya çapında otorite kabul ediliyor. Agfa Graphics tarafından görevlendirilmiştir.