Anasayfa » Aktüel » Yeni Standart – ISO 20690 ile Daha Kolay Maliyet Hesaplama

Yeni Standart – ISO 20690 ile Daha Kolay Maliyet Hesaplama

ISO 20690, dijital baskıda kullanılan enerji miktarını belirlemeyi ve karbon ayakizi dahil işletme maliyetlerini karşılaştırma sürecini basite indirgemeyi hedeflemektedir.

Laurel Brunner

Kaynak: fespa.com

Günümüzde alıcılar, yatırım kararlarını aylık hizmet bedeli, sermaye, finansal maliyet, sarf malzemesi maliyeti, destek ve alan gibi sayısız kritere göre alırlar. Hatta üretime dahil olabilecek en küçük malzemenin bile enerji maliyetini hesaba katmaya çalışırlar.

Son zamanlarda ISO, Alman Araştırma Enstitüsü FOGRA ve Ricoh Europe ile birlikte yeni bir standart geliştirdi.

ISO 20690, dijital baskıda kullanılan enerji miktarını saptayacak yöntemin mükemmellleşmesine yardımcı olmakta ve bunu yaparken karbon ayakizi dahil, üretime katılan olan bütün cihazların harcadığı maliyetleri karşılaştırma yöntemini de basite indirgemektedir. Bu yeni standart, aynı komite tarafından geliştirilen ISO 16759’un da doğal partneri haline geldi. ISO 16759, basılı medya ürünlerinin karbon ayakizlerini hesaplarken nicelik ve iletişim faktörlerini hesaba katmaktadır.

İşletmeler genellikle enerji kullanımını, cihazın elektrik tedarik sistemine bağlı olan ve watt cinsinden ölçülen bileşenlerin yüküne göre hesaplamaktadır. Bu hesaplamalara çalışsınlar ya da çalışmasınlar; açma kapama ışıklar, arayüz panelleri, bilgisayarlar ve bunun gibi daha birçok cihaz dahil olmaktadır. Fakat bu hesaplamaların sonucuna baktığımızda, bağlı olan elektrik yükünün hesaplaması için bile kesin ve doğru birşey söyleyemiyoruz.

Buna karşılık, ISO 20690 gerçekte kullanılan elektrik miktarını, yüklenmiş olan elektrikten yola çıkarak hesaplamayı hedefliyor. Yeni standart sayesinde iş sahipleri ve üreticiler, her cihazdaki enerji ayakizlerini karşılaştırabilecek ve harcanan enerji miktarını kesin bir şekilde hesaplayabilecekler. Gallus Ferd’in ürün yöneticisi Jonny Dörig ISO 20690’ı uygulamaya başladı bile ve uygulamanın baskı sistemindeki enerji verimini daha kolay ve hızlı şekilde yapmasını sağladığından bahsetti.

ISO 20690, daha çok kitap baskısı gibi tek bir işi uzun sürede tamamlamaya odaklı dijital baskı sistemlerinde kullanılmayı hedeflemektedir. Uygun şartlar sağlandıktan sonra, 1000 adet A4 kağıdını basmak için harcanacak enerjiyi kilowatt/saat cinsinden hesaplayarak istenilen veriler elde edilir. Bunun doğrultusunda daha kesin bir maliyet hesaplaması yapılacak ve bu sayede de yeni yatırımlar, daha sağlam bir temel üzerinde planlanacaktır. Hatta bu sayede üreticiler referans rakamlara sahip olacağı için, işletmelerinde kullanacakları yeni bir sistem için harcanacak enerjiyi de bu sayede diğerleriyle kıyaslayabilecekler. Hiç şüphesiz ISO 20690, daha verimli enerji kullanımı için devlet desteği gören Almanya gibi ülkelerde daha avantajlı olacaktır.

Kaynak: Bu makale, baskının pozitif çevresel etkisine dair farkındalık yaratmayı amaçlayan bir endüstri girişimi olan Verdigris Projesi tarafından üretildi. Baskı şirketlerinin çevresel standartlarla güncel kalmasına ve çevre dostu iş yönetiminin, kendi alt hatlarını nasıl geliştirebileceğine yardımcı olur. Verdigris’in destek aldığı şirketler: Agfa Graphics, Spindrift.click, EFI, FESPA, HP, Kodak, Kornit Digital, Ricoh, Splash PR, Unity Publishing ve Xeikon.

 

#Verdigris #Maliyet #Cost #LaurelBrunner #FESPA #ISO #Standart #ISO20690