Anasayfa » Dijital » Yeni Truepress Jet L350UV Labelexpo’da Sergilenecek

Yeni Truepress Jet L350UV Labelexpo’da Sergilenecek

screen_aras_09_151Screen Europe, Labelexpo 2015’de en yeni Truepress Jet L350UV inkjet etiket baskı makinesini sergileyecek. Screen Türkiye Temsilcisi Aras Grup da portföyüne ilave ettiği yeni inkjet etiket baskı makinesini Türk etiket matbaalarına tanıtmak için Brüksel’de olacak.

Aras Grup, Screen temsilciliğini iki yılı aşkın süredir sürdürüyor. Bugüne kadar yüksek hızlı dört adet Screen bobin beslemeli dijital baskı makinesi kurulum yaptı. Aras Makine Genel Müdürü Hamdi Kaymak ile Screen’in Türkiye’deki pozisyonu ve yeni inkjet etiket baskı makinesini konuştuk.

Hamdi Kaymak, etiket baskı makinelerine dair anlaşmanın Screen’in var olan angajmanları sebebiyle Temmuz 2015 itibariyle Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerine yönelik olarak geçerli olduğunu, söyledi. Screen’in ilk tanıtımın yapıldığı 2013 Labelexpo’dan bu yana 25’den fazla  etiket üreticisinde Truepress Jet L350UV kurulumu gerçekleştirdiğini söyleyen Kaymak, Türkiye’de etiket pazarının büyümeye devam ettiği ve yavaş da olsa etiket üretiminde e konvansiyonelden dijitale geçişin var olduğunu, anlattı:

Pazarın %50’den fazlasında çalışan teknoloji

“Önümüzdeki dönemde bu ivmenin artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Screen de tam bu dönemde etiket baskıcılarının taleplerine uygun olarak hem yüksek hızlı hem de ekonomik üretim maliyetlerini karşılayacak bir teknoloji sunuyor. Screen dijital baskı alanında uzun yıllardır çalışan bir mühendislik firması. 70 yılı aşkın süredir dijital üretim makineleri geliştiriyor. Film pozlama, scanner ve CtP konularının yanı sıra şirketin uzmanlaştığı alan bobin beslemeli makineler ve çok uzun süredir bu makineleri OEM üretici olarak pazara sunan bir şirket. Dünyada kurulu olan yüksek hızlı profesyonel dijital baskı makinelerinin  %50’sinden fazlası farklı markalar için OEM olarak üretilen makineleri de dahil ettiğimizde Screen tarafından üretilmiş makinelerden oluşuyor. Screen dijital baskı makinesi üretiminde pazara ilk giren, en çok patente ve yüksek kalite ve performans baskı makinelerinin en büyük üreticisidir.”

Kaymak, Türkiye’de etiket baskısında dijitale geçişin beklentiler oranında yeterince hızlı olmadığını, söylüyor. Bunda en önemli sebep yatırım ve üretim maliyetleri. Ancak gelişmeler yakın zaman içinde özellikle üretim maliyetlerinin konvansiyonel etiket ile rekabet edebilecek seviyeye geleceğine inandıklarını anlatan Kaymak, dijital baskının etiketçiye sunduğu avantajlar konusunda da şu ipuçlarını veriyor:

Üretim maliyetleri daha da düşecek

“Baskı kalitesi açısında dijitalde oldukça iyi bir noktadayız ve bunun daha da artacağına inanıyoruz. Konvansiyonelin sunduğu gofre, yaldız, serigrafi vb. vb. dekor baskı imkanlarını da baskı sonrası için şart olan kalite kontrol ve dilimleme  makineleri ile birlikte sunuyoruz. Bu noktada toplam çözüm sunduğumuzu belirtmeliyim. Teknolojik gelişmeler sayesinde yakın zamanda varak serigrafi ile sağlanan efektleri de dijital olarak çözümleneceğini biliyoruz. Dijital baskı ile baskı öncesinin zaman ve maliyet yükünden kurtarıyoruz. Baskıya geçişimiz çok hızlı. İşten işe geçiş fire oranlarımız çok düşük. Kişiselleştirme de dahil olmak üzere çok özel etiketler basma imkanı veriyoruz. Dijital sayesinde daha az operatör ve dolayısıyla daha az insani hata ile daha verimli alanlarda, daha az atık ile daha iyi baskı imkanı veriyoruz. Orta ve kısa tirajlarda üretim maliyetlerinde kırılma noktasının ise çok yakın olacağını, tekrarlamak isterim.”

Brüksel Expo 9uncu salonda sergilenecek

Screen Europe, üstün kalite, verimlilik ve esnekliği bir araya getiren yepyeni yeniliklere sahip en son Truepress Jet L350UV inkjet etiket baskı makinesini Labelexpo Europe fuarı boyunca 9uncu salonda B30 nolu standda sergileyecek. İki sene önce devrim meydana getiren Truepress Jet L350UV’in lansmanının yapılmasından bu yana sistem önemli ölçüde geliştirildi. Bu versiyon ‘parlak renkli’ genişletilmiş gama, JDF-etkinleştirilmiş iş kontrol yazılımı ve inline/offline sonlandırma özelliklerine sahip. Dünyanın dört bir yanındaki matbaalar arasında son derece popüler bu sistem şimdiden 25 şirkete satıldı. Hepsi maksimum performansla çalışıyor ve şirketlere ciddi katkılar sağlıyor. Birçok firma talebi karşılamak için ikinci yatırıma hazırlanıyor.

Yüksek verimliliğe sahip Truepress Jet L350 UV, Screen’in yüksek tanımlı CMYK+beyaz UV mürekkebini kullanıyor ve 350 mm’e kadar web enlerinde dakikada 50 m hızda fotoğraf gerçekliğinde kalite sağlıyor. Makinede, minimum 3 pikolitre damlacık boyutuna sahip tek-geçişli griye ölçekli piezo baskı kafaları kullanılıyor. Çok küçük damlacık boyutuyla 600 x 600 dpi baskı çözünürlüklerinin birleşmesi çok net, iyi-tanımlamış görüntü ve metinler meydana getiriyor.

screen_aras_09_152Yeni özellikler

Labelexpo’da sergilenecek en son Screen Truepress Jet L350UV, MIS ve yakın hat sonlandırma ile bağlantılı olarak uçtan uca üretimde yeni gelişmeler sunuyor ve bu şekilde kârlılık potansiyelini arttırıyor. CERM’e yapılan yeni bağlantı sayesinde (MIS), Screen EQUIOS dijital ön ucuna JDF erişimi imkanı sağlıyor. Bu da birçok tekrarlayan manüel işlemi ortadan kaldırırken planlama ve adım & tekrarla rutinlerini otomatik hale getiriyor. Bunun sonucunda sağlanan verimlilik artışı üretim sürelerini daha da kısaltıyor ve shift başına 25 kısa tirajlı işe imkan sağlıyor. Ayrıca veriler eş zamanlı olarak dijital bir göstergeye aktarılıyor. Bu göstergede üretim bilgileri, baskı hızları ve basılan metreleri görmek mümkün.

Yeni Screen JetConverter L350

Yeni Screen JetConverter L350, en yüksek verimliliği sağlayan ve inline ve offline işlemlerin ikisinin de esnekliğine sahip modüler bir sonlandırma çözümü. Vernikleme, laminasyon, kalıp kesim ve dilimleme dahil birçok yeni fonksiyona sahip. Buna ek olarak daha kısa kurulum ve ayarlama süreleri ve daha kısa path line ile elde edilen düşük kağıt atıkları maliyetlerde ciddi düşüşler sağlıyor.

Screen ayrıca Labelexpo’da, Truepress JetL350UV’ni renk gamını daha da genişletmesine ve daha canlı renkleri başarmasına olanak tanıyan Vivid Color Modu da tanıtacak. Vivid Color Mode, basitleştirilmiş dört renkli mürekkep setini kullanarak spot renkli mürekkep değerlerini elde etme sürecini basitleştiriyor. Bunun için sadece dört renkli mürekkep seti kullanıyor ve spot renk mürekkeplere ihtiyaç duymuyor.