Anasayfa » Ambalaj » Yenilikle Dolu Mitra
Mitra

Yenilikle Dolu Mitra

Printtek 2017’nin en ışıltılı standı olarak nitelendirebileceğimiz Mitra A.Ş. standında ülkemizde ilk kez sergilenen makineleri görme imkanı bulan matbaacılar, konvansiyonel sistemlerin ön plana çıktığı bu standa büyük ilgi gösterdiler.

Fuarın kapanmasına kısa bir süre kalmışken Mitra A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Bozoğlu’na stantta sergilenen yenilikleri sorduk ve fuarı tek tabaka ofset baskı makinesi sergileyen bir katılımcı olarak ziyaretçi açısından değerlendirmesini rica ettik.Bozoğlu, “Fuardaki ilgi ve alakadan mutluyuz. Özellikle RMGT’ye olan ilgi çok üst düzeydeydi”, diyor. İlk kez sergiye çıkan yeni çözümleri Bozoğlu şöyle sıraladı:

Hem ekonomik hem de basarken kazandırıyor

“Standımızın yıldızı olan Mitsubishi ve Ryobi’nin ortak kurdukları bir firma olan RMGT’in Türkiye’de ilk defa Şekil Ofset’e sattığımız en gelişmiş modelini 64 x 90 makinenin gösterimini yapıyoruz. 64 x 90’nın Türkiye piyasasına çok uygun bir makine olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yapılan işlerin en az %80’i bu ebada uygun. Üretim maliyet hesaplarını yaptığımızda sadece kalıp maliyetindeki avantaj ile neredeyse bir rengin bedavaya geldiğini, söyleyebiliriz. Zaten bütün piyasa günümüzde satarken değil alırken kazanmaya çalışıyor. Bu makine de üretirken kazandıracak bir çözüm olarak matbaacılarımızın hizmetinde. Sadece elektrik maliyetlerini dahi ortaya koyduğumuz zaman çok ekonomik bir makine olduğunu görüyoruz. Çok güzel de bir fiyatı var. Rekabetçi bir fiyatla piyasaya girdik. Bu fiyatı oluştururken üretici şirket tarafından da ülkemize özel bir takım özveriler de bulunduk.”

LED UV ve LITEC ile kazancı artırın

“Makine üzerinde olması gereken tüm opsiyonlar mevcut. Örnek vermek gerekirse ekstra olarak bir ekran konuldu. Operatör kolaylığı sağlayacak bir ekipman. Ayrıca beslemede kağıt istifinin pozisyonuna göre tablanın otomatik hareket etmesini istedik ve o opsiyonu da koyduk. Bunun ötesinde tüm yıkamalar otomatik. Yarı otomatik kalıp takma gibi tüm otomasyonların mevcut olduğu bir çözüm.

Ayrıca bu makine LED’e açık bir makine. Yani istenirse kolaylıkla LED UV kurutmaya çevrilebilir. İki seçeneğimiz var. Panasonic ya da AMS ile müşterinin talebine göre çalışabileceğiz. Çok kısa bir sürede makineyi en fazla bir gün meşgul ederek LED kurutmayı takabileceğiz. Bunun yanında LITEC firması ile anlaştık. LITEC, online kalite kontrol sistemi üretiyor. Dünyada çok sayıda makineye kurulmuş. Biz Almanya’da sekiz renkli bir makine üzerinde gördük. Hem operatör hem de matbaa sahibi ile yaptığımız konuşmada sistemi fersudeden hatalı baskılardan kazanılan getirilerle 7 ayda amorte ettiğini öğrendik. Bir demo makine getirmelerini istedik. Ve burada Türk matbaacılarına gösterme imkanı sağladık. Tabii sadece RMGT değil tüm diğer ofset baskı makinelerine de adapte edilme olasılığı var. Son derece etkili bir reaksiyon gösteriyor, hemen boya haznelerini düzeltiyor.”

Mitra Cron ile CtP Pazarına Hakim

Mitra’nın temsilciliğini yaptığı Cron CtCp makineleri sürekli bir yenilenme ve üstün başarı gösteriyor. Bugüne kadar yapılan 70’i aşkın kurulumda başarıyla hizmet veren Cron’un en yeni modelini sergiledik, diyen Bozoğlu, yeni flekso CtP’lere de dikkat çekiyor: “Cron’un en son sunduğu en gelişmiş makinesini Küçük Ofset’e sattık. Kendisine de bu vesile ile teşekkür ederiz. Küçük Ofset’in ikinci Cron’u olan 96 diyotlu en üst modelini Printtek’te sergiliyoruz. Son derece hızlı UV kalıpları çekebilen bir makine. Cron, Türkiye’de çalışan makine sayısı olarak şu anda 70’i aştı. İkinci eli başladı. BU marka piyasa tarafından benimsendi ve artık daha da iyi bir alana sahip olacak. Cron artık Çin makinesi denilecek durumda değil. Kalite ve beğenirlilik açısından uluslararası pazarda kabul görmüş bir makine ki Amerika’da ECRM, Cron olarak satılıyor. Cron ile ilgili en önemli yenilik ise flekso sistemine uygun üç ebatta makine üretmiş olması. Biz orta ebattaki makineyi demo makinesi olarak getirdik. 10600 dpi’ya kadar çıkabiliyor. Getirdiğimiz makinede 5080 dpi rüzolüsyonla çalışıyoruz. Yarı otomatik bir makine. Kalıbı iki taraftan da tutabildiği için küçük ebatları aynı zamanda termal kalıplara da pozlandırabiliyoruz. Labelexpo’da gördüğümüz testlerde çok başarılı kalıplar pozladığına şahit olduk.”

Sakurai, c.p. bourg ve SW

“Bir diğer yenilik de Sakurai’nin yeni geliştirdiği MS 80-2 serigrafi baskı makinesi. Onu da bu fuar vasıtasıyla gösterime sunduk. Makine üzerinde bazı geliştirmeler yapılmış. Öncelikle estetik yapısı güzelleşmiş. Tam turlu bir makine. Tam turlu makinelerde hassasiyet daha fazla olduğu için bu makine ile esnek elektronik devre baskısı da yapılabiliyor. Sakurai kendini ispatlamış bir marka ve onun için söylenecek çok şey yok. Sekseni aşkın makinemiz piyasada çalışıyor Türkiye genelinde. Sağlam dayanıklı bir makine olduğunu görüyoruz.

Bir başka yeniliğimiz de c.p. bourg’un en yeni makinesi. Tek kafa kapak takma makinesi. Dünyanın en tanınmış markalardan biri. Çin makinelerin fiyatları ile ölçülemeyecek düzeyde ama verimlilik açısından bakıldığında son derece verimli ve kalite düzeyi yüksek bir makine.

Son olarak SW firmasının kapak taslama makinesi getirdik. Bu kapak taslama makinesini bir sene önce Pak Klasör firmasına sattık. Bir sene boyunca 24 saat çalıştı. Bizim için Çin makinelerinde önemli olan makinenin ne kadar zaman arıza dolayısıyla durduğudur. Bir yıl içinde sadece 2-3 saat. Bu da makinenin nasıl çalışkan ve verimli bir makine olduğunun göstergesi. Fuardaki bu makineyi de bir başka matbaacımıza sattık. SW aynı zamanda Çin’deki en iyi sert kutu yapan makine üreticilerinden birisi. Bu makinelerde kameralı register sistemi mevcut. Hata oranı sıfıra yaklaşıyor. Aynı şekilde de sert kutu makinelerinde de aynı sistem var.”

Dijitalin hala çözülememiş sorunları var

Spotta da belirttiğimiz gibi Mitra A.Ş. dijitale karşı konvansiyonelin varlığını ısrarla sürdüren bir şirket olarak biliniyor ve fuarda da bu durumunu korudu. Bozoğlu’na dijitalin bu hızlı yükselişine karşın konvansiyonelin yanında yer alışını nasıl değerlendiğini de sorduk. Dijital bir gün klasik makinelerin yerini alacağını fikrini reddetmeyen Bozoğlu’na dijitalin bazı sorunları var:

“1996 drupa’sında ilk Indigo lansmanı yapıldıktan sonra Türkiye’de ilk dijital baskı makinesi satan firmanın Ertan Bey ile birlikte ortağıydım. Ben, Indigo sayesinde baskıda kalitenin ne demek olduğunu öğrendim. Indigo kötü demek istemiyorum yanlış anlaşılmasın ama dijitalin bir takım kalite sorunları var. Baskıdan anlayan herkes bunu görebiliyor. Ben klasik makinelerle çalışmaya Indigo ile başladım. Oradaki kalite misyonunu ve piyasanın kalite anlayışını öğrendikten sonra Mitsubishi’ye geçiş yaptım ve hala aynı kanıdayım. Günün birinde her şey dijitalleşecek. Telefonlar ilk çıktığında hiçbirimiz bugünkü telefon teknolojisine geleceğimizi ummazdık. Dijital de böyle olacak ama bana göre bu işin hala en az on sene daha beklemesi gerekecek. Ambalaj hariç o yöne gidecektir ama biz hala dergi okuyoruz, hala elimize bir magazin aldığımızda motorsikletin parıltısını gösteren kaliteyi on bin, 20 bin tirajda arıyoruz; beş on baskıda değil. Kaliteyi binlerle ifade edilen tirajlarda sorgulamalıyız bir iki kopyada değil.”

#Mitra #Printtek2017 #KonvansiyonelSistem #Sakurai #Cron #CtP #LEDUV #LITEC  #KamilPolat #OmerBozoglu #RMGT