Anasayfa » Baskı Sonrası » Yıldız Matbaa Duplo’ya Güveniyor

Yıldız Matbaa Duplo’ya Güveniyor

Pasifik Trading ile kırım ve katlama makinelerinin yanı sıra baskı sonrası için DuploPur tutkal amerikan cilt makinesi, dijital mücellit olarak adlandırdığımız yine baskı sonrası dijital kesim makineleri Duplo DC 616 ve  DC 646 ‘nin  haricinde son olarak Duplo iSaddle Digital System yatırımımızı yaptık.

İstanbul Maltepe’deki Merkez ve Üretim olmak üzere iki ayrı alanda hizmet veren Yıldız Matbaa ve Dijital baskı oldukça geniş bir baskı makine portföyüne sahip. Şirketin makine portföyü içinde farklı ebatlarda beş ayrı ofset ve 10 ayrı dijital baskı çözümleri bulunmakta. Şirket mevcut üretimini genişletecek ve nihai mamül kalitesini artıracak yeni baskı sonrası yatırımları yaparken Duplo’yu seçti. Firma sahibi Necati Yıldız, şirketi ve yatırımları ile ilgili olarak bilgi verirken Duplo Türkiye Temsilcisi Pasifik Trading Satış Müdürü Ali Sedat Onar ise Yıldız Matbaa’da üretime alınan sistemlere ilişkin teknik detayları paylaştı:

 

Şirket tanıtımı (kuruluş, mevcut yatırımlar, üretim türü vb.) verebilir misiniz?

Necati Yıldız: Yıldız Matbaa ve Dijital Baskı 35 yıllık bir tecrübeye sahip olup, ilk olarak serigrafi ile temellerini atmış ve daha sonra Cağaloğlu’nda matbaanın alt yapısı olan film hazırlık bünyesinde aşama kaydetmiştir. 1991 yılından bugüne Maltepe ‘de ​Yıldız Matbaa kurumsal müşterilerinin yanı sıra üretici firma olarak ​birçok matbaa ve ajansa​,​tasarım ve baskı hizmeti vermektedir.
2003 Yılında dijital baskı geleceğini görerek Maltepe’de Dijital Baskı / Copy Center şubemiz açılarak faaliyet alanımız genişletilmiş olup dijital baskı teknolojisini bölgemize getirmiş olduk. Bugün Yıldız Matbaa & Dijital Baskı sektördeki, matbaa ve copy center anlayışını değiştiren firma olarak matbaa ve dijital baskı alanında ilkleri gerçekleştiren öncü bir firma konumuna gelmiştir.
2007 – 2017 yılları arasında ​makine parkurunu revize ederek en üst düzey baskı teknolojilerine ulaşmış oldu. Bugün Yıldız Matbaa & Dijital Baskı, birçok ajans, matbaa ve firmalarının çözüm ortağı olup, müşterilerinin birinci elden tedarikçisi konumunda, üstün makine parkuru ve güvenirliliği ile hizmet vermektedir.

Hitap ettiğiniz pazarlara göre üretiminizi değerlendirir misiniz? Teknolojik yenilikleri takip konusundaki görüşlerinizi de öğrenmek isteriz.

Necati Yıldız: Ürünlerimizi, hizmetlerimizi sunarken ilk olarak müşterilerimizin memnuniyetine, ürün ve hizmet kalitesine özen gösteriyor, yüksek teknoloji ve donanıma sahip makine parkurumuz ile değişimi, gelişimi ve büyümeyi yakından takip ediyoruz.
Son olarak Pasifik Trading aracılığıyla yaptığınız yatırımlar nelerdir? Üretiminize kazandırdıklarını değerlendirir misiniz?​

Necati Yıldız: Pasifik Trading ile kırım ve katlama makinelerinin yanı sıra baskı sonrası için DuploPur tutkal amerikan cilt makinesi, dijital mücellit olarak adlandırdığımız yine baskı sonrası dijital kesim makineleri Duplo DC 616 ve  DC 646 ‘nin  haricinde son olarak Duplo iSaddle Digital System yatırımımızı yaptık. Üretimimize genel olarak kattığı hız, kalite ve kapasite artışının yanında üretim departmanımız da güven duygusunu pekiştirdi.

 

Niçin Pasifik ve niçin Duplo?

Necati Yıldız: Pasifik Trading ve distribütörlüğünü yaptığı firmaların kalite ve tecrübeleri ortada. Duplo dijital baskı sonrasında makine donanımları ve kullanmış oldukları yazılımlar ile teknoloji ve kalite olarak rakiplerinden çok daha ileride. Bu yüzden tercihlerimiz Duplo yönünde oldu.

Sedat Bey, Siz de Yıldız Matbaa’da üretime aldığınız bu yeni Duplo’lar hakkında bize teknik detayları aktarır mısınız?

Ali Sedat Onar:  Öncelikle Yıldız Matbaa ve Dijital baskı firmasına DUPLO yatırımları için teşekkür ederim.

Duplo’nun yeni lansmanını yaptığı 2 farklı model PUR kapak takma makinalarını, dijital kesim, pilyaj, perforaj ve kartvizit kesim makineleri ve tel dikiş kırım makinalarını ve yeni model harmanlama makinalarımız büyük ilgi görmektedir. Duplo’nun bu çözümlerine Türk matbaacıların ilgisi oldukça yüksek. Özellikle bir makine alan müşterimizi servis ve teknik destek sonrası Duplo’yu yeni yatırımlarında da tercih etmesi bizim için çok önemli. Yakın zamana kadar 35×50 ve 50×70 baskı yapan matbaalara makinelerimizi veriyorduk, fakat son yıllarda 70 x 100 baskı makinesine sahip müşterilerimiz de Duplo ürünlerini kullanmaya başladılar.

Duplo dijital baskıcılar için zaten vazgeçilmez bir sonlandırma çözümüdür. Yeni üretilen  DC 746, DC646 Pro ve DC-616/ Pro modellerimiz perforaj, pilyaj ve kesimin yanında zamanlı perfore yapma imkanı da sağlanıyor. Bu kulvardaki makinelerin yapamadığı bir özellik. Bu özellikle birlikte tabii kullanıcılar özellikle katma değeri yüksek işleri yapabilir hale gelecekler. Bu makineler sadece düz kesim değil özel kesim işlerinizi de yapmanızı imkan tanıyor. Aynı zamanda PUR kapak takma makineleri de avantajları ile ön plana çıkmaya başladı. Kapak uzunluğu 78 cm’ye kadar çıkması ile büyük ebatlar içinde kullanılabilir hale geldi. Firmamızda Müller Martini ve Duplo firmalarının temsilcisi olarak satışını yaptığı PUR (Polyurethane Reactive)  sistemlerin ülkemizde ve yurtdışında yatırımları artmıştır. PUR (Polyurethane Reactive) sistem makinalara iki farklı sistem şeklinde adapte edilmektedir. Bu sistemler açık kazan ve püskürtme (nozzle) sistemlerdir. Açık kazan sisteminde hazneye kullanma miktarı kadar konulan PUR tutkal belli bir derecede eriyerek kullanıma hazır hale gelir. Sistem sıcak tutkal sistemine benzemektedir. Fakat işin sonunda eğer haznede fazla PUR tutkal kalırsa bu tutkal tekrar kullanılamayacağı için bir maliyettir. Diğer sistem olan kapalı kazan PUR (nozzle sistem) sistemde ise tutkal kapalı bir haznede bulunur ihtiyaç duyulan tutkal miktarı kadar tutkal tank içerisinde pompalanır ve kitabın sırtına veya yan tarafına sürülür. Bu sistemin diğer sisteme göre avantajı fazla kalan tutkalın tekrar tanka geri pompalanmasıdır. Böylece tutkal sarfiyatı azalmış olur. Fakat her sistemin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bu konuların makine satıcıları olarak bizlerin müşterilerimize doğru anlatılması gereklidir. Buna göre; sistemin dezavantajlarından bahsedecek olursak;

KB-4000-PUR-Perfect-Binder

PUR (Polyurethane Reactive) tutkal, insan sağlığı için kanserojen bir maddedir. Kesinlikle solunmaması, göz ile temas ettirilmemesi ve çıplak elle dokunulmaması gereklidir. Bunun için makinalarla birlikte kullanıcıya maske, eldiven ve koruyucu gözlük verilmektedir.

PUR sistemin mevcut olduğu makinalarda günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakımların yapılması zorunludur. Bu bakımlarla birlikte birtakım yedek parçaların belli periyotlarda değişmesi gerekebilir. PUR tutkal hava ile etkileşime girdiği için haznede yada püskürtme deliğinde unutulan tutkal makinayı ve sistemi kullanılamaz hale getirebilir.

PUR sistemde sonlandırma işlemi yapılmış işlerin hava ile temasını kesecek şekilde shrinkleme v.b. işlemlere tabii tutulması yanlıştır. Çünkü tutkalın özelliği sebebiyle hava etkisi ile kuruma işlemi olduğundan hava ile teması kesilmemelidir.

Ayrıca PUR sistemde ciltlenmiş ürünler hemen kesim işlemine tabi tutulamaz. Kesim işlemi yapılırsa da sırtta deformelere ve ciltte hatalara yol açar. Çünkü kuruma işlemi tam olarak bitmemiştir.

Sistemin avantajlarına gelecek olursak;

Ciltlenmiş bir kitapta tam açılım sağlaması önemli bir avantajıdır. Özellikle dijitalde kullanılan mürekkep ve tonerlerin oluşturduğu ‘’ bariyer etkisini’’ ortadan kaldırıp çok yüksek bir yapışma gücü sağlar. Sektörümüzde kullandığımız bir çok malzemeyi (plastik, selofanlı, laklı, asetat v.s) kullanma imkanı verir. Ayrıca PUR (Polyurethane Reactive)  ile ciltlenen ürünler düşük ve yüksek ortam sıcaklıklarına dayanıklıdır ve asla kopma, dağılma yapmaz. İplik dikiş uygulaması gerektiren işlerde yapılan uygulamalar başarılıdır. PUR tutkal sıcak tutkala göre kabaca iki kat daha pahalı bir malzemedir.

Ama uygulamada yüzey üzerine sürülen tutkal miktarı sıcak tutkala göre daha azdır.

Nozzle (Püskürtme) PUR tutkal sürme sistemine sahip olan KB-4000 PUR kapak takma makinesi özellikleri ile öne çıkmaktadır. Bu özellikler;minimum kitap ölçüsü 12×12 cm, maksimum kitap ölçüsü 42×36 cm’dir. Kitap kalınlığı ise maksimum 5 cm’dir. Saatte 200 devir/saat hızındadır. Ayrıca kapalı 4 kg pur tankı ünitesi mevcuttur.

Duplo DC-616 Pro Model Dijital Baskı Sonrası İçin Kesim, Katlama ve Creasing Makinesi

DC-616 Pro dijital yada ofset teknolojisi ile basılmış ürünleri tek geçişte yan, orta ve kenar kesimlerini aynı zamanda yapabilen bir makinedir. Maksimum 33 x 99 cm. minimum 21 x21 cm kâğıt beslemek mümkündür. 48 x 50 cm uzunluğunda kesim yapabilen makinada kâğıt besleme sistemi Duplo patentli vakum fan sistemi olup, bu sayede 350 gsm kadar kalınlıktaki kâğıtları işlemeye imkan sağlar. Makinenin kontrol panelinden tüm ayarları girebilmek mümkündür ayrıca bilgisayar bağlantısı ile makinenin tüm ayarlarını kontrol etmek mümkündür. 80 adet iş hafızasını makineye yükleme imkanı vardır. Barkod okuma özelliği sayesinde barkod ile iş numarası basılmış ürünlerde barkod üzerindeki iş numarasını okuyarak hafızadan o iş numarasının ayarlarını çağırarak ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlar. DC-616 Pro bu özellikleri ile rakipsiz olup, özellikle foto kitap, kartvizit, kartpostal kesimi gibi işlerde çok avantajlı bir makinedir.

Duplo DC-646 Model Dijital Baskı Sonrası İçin Kesim, Katlama ve Creasing Makinesi

DC-646 dijital ya da ofset teknolojisi ile basılmış ürünleri tek geçişte yan, orta ve kenar kesimlerini aynı zamanda yapabilen bir makinedir. Maksimum 37 x 65 cm. minimum 21 x21 cm kâğıt beslemek mümkündür. Kâğıt besleme sistemi Duplo patentli vakum fan sistemi olup, bu sayede 350 gsm kadar kalınlıktaki kâğıtları işlemeye imkan sağlar. Makinenin kontrol panelinden tüm ayarları girebilmek mümkündür ayrıca bilgisayar bağlantısı ile makinenin tüm ayarlarını kontrol etmek mümkündür. 80 adet iş hafızasını makineye yükleme imkanı vardır. Barkod okuma özelliği sayesinde barkod ile iş numarası basılmış ürünlerde barkod üzerindeki iş numarasını okuyarak hafızadan o iş numarasının ayarlarını çağırarak ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlar. DC-646 bu özellikleri ile rakipsiz olup, özellikle foto kitap, kartvizit, kartpostal kesimi gibi işlerde çok avantajlı bir makinedir.

Duplo iSaddle Vakumlu Kule Tipi Harman Ve Bobin Tel Dikiş Kırım Ağız Kesim Makinesi

Duplo-DBMi-Saddle-System

Ana modül 20 istasyon olmalı ileride istenildiğinde 10 ar istasyon olarak 4 modül daha ilave edebilmektedir. Makinede harmanlanabilecek kâğıt ebadı 105×148 mm den 356×610 mm ye kadardır. Makinenin her bir istasyonunun kâğıt istif kapasitesi 65 mm yüksekliğe sahiptir. Kâğıt yükleme istasyonları birbiriyle bağlanarak hiç durmadan üretim yapılabilmektedir. Makine vakumlu kayış sistemiyle kâğıtları harmanlamaktadır.

Vakum sistemi makine için tek bir vakum sistemi olmamalıdır. Her bir istasyonun kendine ait vakum sistemi olmalı ve ayrı motordan beslenmektedir. Makine minimum 50 gr dan 300 grama kadar kâğıtları harmanlayabilir.

Makine kâğıt bittiğinde kâğıt almadığında, çift kâğıt aldığında ve sıkıştığında otomatik olarak uyaran bir sistemle donatılmıştır. Makinenin her kulesinde LCD ekranlı (dokunmatik bilgisayar) kontrol paneli bulunmalıdır. Ekran renkli ve dokunmatikdir. Bütün ayarlar bu panelden kontrol edilebilir.

Makine otomatik programlıdır ve hangi istasyona kâğıt koyarsan o istasyondan besleme yapabilir. Makine bunu kendi seçer. Makineye istenildiğinde üç ağız kesim modülleri ilave edilebilir. Kâğıt harman makinesinin dikiş ve katlama ünitesi makine ile beraber çalıştığı gibi tek başına da manuel olarak çalışabilir. Dikiş makinesinin dergi ortası ve katlama yapmak için kâğıt ebadı 120×170 mm ile 350x610mm arasındadır. 30 yaprağa kadar ortadan dikiş yapabilir. (Toplam 120 sayfa 80 gsm kâğıt)

 

#PasifikTrading #Duplo #BaskiSonrasi #YildizMatbaa #KırmaKatlama #Harman #SırtYapıştırma #PUR #iSaddle