Anasayfa » Aktüel » Yılın En Güzel Takvimi

Yılın En Güzel Takvimi

SAP_Calendar_2014_2_hiresSappi’nin parlak beyaz kartonu Algro Design® “Duo, Mondberge Tür Koruma Takvimi” nin baskı altı malzemesi olarak seçildi.

Daha önceki başarılı iki takvim deneyiminin ardından yeni bir takvimle geri dönen Sappi’nin parlak beyaz kartonu Algro Design® Duo, 2014 Mondberge Tür Koruma takvimi için ana malzeme olarak seçildi.  Geçen senenin takvimi Printstars 2013’de kategorisinde altın ödül kazandı. Bu, Alman baskı sektörünün son derece prestijli bir ödülü  ve en son takvim de 2014 için güçlü bir aday. Tehdit altındaki 12 türün en etkileyici resimlerinden birisinde bir yalıçapkını görülüyor. Resimde balığın üzerindeki su damlacıkları mücevherler gibi parlıyor ve daha sonra da turuncu gagalı bir kuşun ağzında kayboluyor. ‘Bu takvim son zamanlarda gördüğüm en güzel doğa resimlerine sahip’ diyor Alman aktör Hannes Jaenicke. Son iki yılda olduğu gibi tüm gelirler, tehdit altındaki doğa yaşamının korunmasına aktarılacak.

Yeni edisyon için takvimin üreticileri, Rheinbach’lı yayıncı TiPP 4 Verlag ve Essen’deki druckpartner, dünyanın en ünlü vahşi yaşam fotoğrafçılarının en güzel 12 çalışmasını seçti. Takvime giren türler, farklı sonlandırma teknikleri kullanılarak resmedildi.

Fark, baskı finisajında yatıyor

“Üç sene önce ilk tür koruma takvimimizi ürettiğimizde Sappi’den Algro Design Duo, gördüğümüz en iyi fotoğraf baskısını sundular” diye anlatıyor druckpartner’in Yönetim Müdürü Michael Matschuck: “Özellikle de mükemmel görüntü üretimi ve doğa resimlerinin parlak beyaz yüzey üzerine mükemmel bir şekilde basılabilmesi bizi çok etkiledi. Algro Design Duo aynı zamanda tahta spirali de yerinde tutabilecek kadar sağlam ve kararlı.”

Koala ve orca gibi egzotik türler yanında kirpi ve bal arısı gibi daha yakından tanıdığımız türler de takvimin sayfalarını süslüyor. Her bir ay için iki takvim sayfası var. 250 g/m2 ağırlığına sahip bir Algro Design Duo üzerine basılan ilk sayfada bir kuş var. Sappi graphics grade, Magno bulk üzerine basılan son sayfada ise her bir tür ve takvim hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca fotoğrafçılar ve geçmişleri hakkında da detaylar veriliyor. Alüminyum tel kullanmak yerine druckpartner ve TiPP 4, işlenmemiş huş ağacı spiral teli kullanmayı tercih ettiler. Bu sayede sayfalar kolayca yerinden yırtılıp çerçeveletilip duvara asılabiliyor.

Daha önceki edisyonlarda olduğu gibi sadece sınırlı sayıda basılacak 2014 takvimi görülmemiş derecede özel bir görsel ve dokunsal deneyim sunacak. Her bir resim için farklı finisaj teknikleri ve etkileri kullanılan takvim, her koleksiyoncunun elinde olmalı. Örneğin koala sayfasındaki ökaliptus yapraklarında kokulu kaplama kullanıldı. Ya da kurtun sayfasında buz kristalleri etkisi oluşturacak şekilde ışıltı efekti oluşturuldu. Yelpaze mercanının sayfasında ise dokunduğunda sert bir his veren kısmen dokulu vernik kullanıldı. Rölyef detayı ise arının tüylü vücuduna 3D etki veriyor. Son derece parlak UV finisajı ise geko’nun oturduğu siyah camın gerçekliğini arttırıyor. Sappi Fine Paper Europe’da Sert Ambalaj Ürün Grup Müdürü Lars Scheidweiler şöyle açıklıyor: “2014 Tür Koruma Takvimine tüm kalbimizle inandık. Druckpartner’in da kullandığı kreatif tasarım ve finisaj çeşitliliği bizi çok etkiledi. Bu özel teknikler sayesinde son derece göz alıcı doğa resimlerini en güzel bir şekilde beyaz karton üzerine yansıtabildik.”

Türlerin korunmasında medyanın rolü

Mondberge projesi Michael Matschuck ve Andreas Klotz tarafından türlerin korunmasına yardımcı olmak üzere başlatıldı. Amaçları, türlerin korunmasında kullanılacak finansmanın toplanması, bilgilendirme ve eğlendirmekti. Bu doğrultuda yüksek kaliteli medyalar üretildi. 2012 ve 2013 takvimleri ile neredeyse 40 bin euro toplandı ve bu para Uganda’daki dağ gorillerinin, Namibya’daki çitaların korunmasında kullanıldı. İki dilli takvim (İngilizce ve Almanca), müşteriler ve çalışanlara verilebilecek mükemmel bir hediye olarak da kullanılabilir.

Ödüllü tür koruma takvimi

Mondberge Tür Koruma Takvimi, mükemmel baskı ve sofistike baskı finisajı için çeşitli ödüller kazandı. Yakın zamanda sunulan Printstar 2013’e ek olarak, 2012 takvimi Sappi Yılın Avrupalı Matbaacısı ve Sappi Yılın Uluslararası Matbaacısı kategorilerinde ödüller aldı. Bunun dışında BlueGreen Ödülüne de layık görüldü. Bu ödül, kreativite, çevre dostu baskı ve sosyal sorumluluğu ödüllendiriyor. 2013 Tür Koruma Takvimi, ünlü gregor takvim ödülünü de alırken Druck+Medien Awards 2013’de dereceye girdi.