Anasayfa » Ambalaj » Yılın Son Misafiri Aktifmak
Aktifmak

Yılın Son Misafiri Aktifmak

Yılın Son Misafiri Aktifmak

Sektörümüzün önemli makine ve servis firması olan ve GW otomatik kutu kesim makineleri ve giyotin, KDX otomatik selofan makineleri, CHM bobinden tabakalama makineleri gibi firmaların mümessilliklerini yapan Aktifmak Matbaa Makineleri, KASAD’ın yılın son tanıtım toplantısının konuğu oldu.

AktifmakKASAD’ın geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantıda Aktifmak Matbaa Malzemeleri, Swissotel The Bosphorus Mimosa Salonu’nda makine hizmetleri, servis hizmetleri, güncel faaliyetleri ve 2018 yılı hedeflerini hakkında KASAD Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve davetlileriyle bilgi paylaşımında bulundu.

Aktifmak Matbaa Makineleri’nin toplantısında EUREKA Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Pazarlama Müdürü Jessica Zhang, GW şekilli tam ayıklamalı otomatik kesim makineleri, giyotin ve kesim hattı, bobinden tabakalama makineleri ve otomatik pencere yapıştırma makinelerinin tanıtımını yaptı. Sunumun ikinci bölümünde ise Aktifmak Matbaa Makineleri Firması Sahibi ve Genel Müdürü Murat Şahin, KDX marka selofan makinesi ile ilgili bilgiler verdi.

“Günü kurtarmak hiçbir zaman politika olmamalı”

KASAD Başkanı Alican Duran

Toplantının açılış konuşmasını KASAD Başkanı Alican Duran gerçekleştirdi. 2017 yılında sektörün büyüdüğüne dikkat çeken Alican Duran, 2018 yılında da büyüme gerçekleşeceğine inandığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Sıfır ile bir arasında giden Avrupa’nın büyüme ortalaması uzun zamandan sonra büyüme ivmesi kazandı. Bu kadar ciddi bir büyümeden sonra Türkiye’nin pozitif etkilenmemesi imkânsız. Çünkü Avrupa, çoğumuzun ihracat anlamında en önemli pazarı. Ham madde talebindeki zorluklar ve muhtemel kurdaki yükselişler sektörümüzün ana sorunları arasında yer alıyor ve 2018’de de bunların etkilerini göreceğimiz aşikâr.  KASAD ailesi olarak 2017 yılında bu sorunları iyi yönettiğimizi de göz ardı edemeyiz. 2018 yılında da başarılı yönetimlerimiz devam edecek. Varlığımızı sürdürebilmemiz için ihracata ve teknolojik gelişmelere odaklı olmamız gerekmekte. Politikamız hiçbir zaman günü kurtarmak olmamalı. Hak ettiğimiz miktarları kazanmamız için birlikte, kol kola sektörümüze hizmet vermeye devam etmeliyiz.”

Aktifmak’tan yeni kurulumlar

Toplantının hemen öncesinde kısa bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Aktifmak Matbaa Makineleri Genel Müdürü Murat Şahin, geniş ürün gamından bahsettikten sonra 2017 yılının değerlendirmesinin 2018’e uzayan kurulumlarını, anlattı: “Printtek 2017’deki sergilemeden sonra oldukça yoğun bir döneme girdik. Kesim makinelerinde hem 50 x 70 hem 70 x 100 makinemizden satış imkânını yakalarken selefan makinelerimizi de değerli müşteriler bulduk. Ayrıca yeni ürünümüz olan otomatik ayıklama makinemizin satışları ile yoğun bir şekilde bugüne kadar geldik. Bugün KASAD’ın değerli üyelerine yaldız tertibatını ve selefon makinesine ilave edilen pencere yapıştırma ünitesini de tanıtacağız.”

Karton kutu üreticilerinin genellikle 70 x 100 tabaka tercih ettiklerini belirten Murat Şahin, selefon makinelerinde ölçünün daha da büyüdüğünü dile getirdikten sonra şunları söyledi: “Selefon makinlerinde100 x 140 veya 120 x 160 şeklinde büyük ölçüde makineler tercih edilmekte. En son Ekol Ofset’in hizmet alanına 120 x 160 selefon makinesinin kurulumunu gerçekleştirdik. İki tane de imalatta olan 100 140 ebadında ve pencere yapıştırma üniteli makinemiz bulunuyor. Şuana kadar firmalardan büyük ebatta kesim makinesine karşı bir istek olmadı ancak bu alanda da 70 x 100 ölçüsündeki makinemize yoğun yatırım söz konusu.”

2017 yılının hayli yoğun geçtiğini ve birçok makine kurulumu yapıldığını söyleyen Murat Şahin, sözlerine şunları ekledi: “Dört tane 70 x 100 makine siparişi aldık, ikisi kuruldu diğer ikisi de Ocak ayı içerisinde kurulup hizmet vermeye başlayacak. Yine dört tane 50 x 70 kesim makinesi siparişi üzerine bir tane makinemizi kurduk. Diğer üç makinemizi de Ocak ayı içerisinde faaliyete geçirmek üzere kurulumunu gerçekleştireceğiz. Otomatik ayıklama makinelerimizi fuardan sonra sergilediğimiz için bu sene kurulum yapamadık. Ancak Ocak veya Şubat aylarında dört tane otomatik ayıklama makinemizin kurulumu yapabileceğiz.”

Üst segment kalite

Murat Şahin, 2018’de de aynı yoğun çalışma sürecinin devam etmesini beklediklerini belirtti ve ekledi: “Şu anki görüşmelerimizin potansiyeli doğrultusunda 2017’deki yoğunluğumuz 2018’de de devam edecek gibi görünüyor. Fiyat olarak orta ve üst segmentteki çözümlerimiz kalite olarak üst segmenti vad ediyor ve gerçekleştiriyor.  Özellikle üretim kapasitesinin yüksek olduğu selefon ve kesim makinelerinde matbaaların üretim kapasiteleri ve üretim rakamları oldukça yüksek. Kesim makinelerimizde maksimum malzeme kalınlığı 4 milime kadar çıkabiliyor. Mikro dalga C Flute gibi oluklu kesebildiğimiz gibi ve 120 gr kadar da kuşe çalışabilmek mümkün. Özel tertibatlar talep edildiğinde ise IML’de çalışma imkânı sağlanabiliyor.”

Murat Şahin, Aktifmak Matbaa Malzemeleri’nin müşteri portföyü karton alanında bulunan firmalardan oluştuğu için olukluya göre kartonun ön planda yer aldığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

#KASAD #AktifmakMatbaaMalzemeleri #BirMatbaaTeknikVar #MuratSahin #JessicaZhang #AlicanDuran