Anasayfa » Ambalaj » yin ve yang ile Mükemmel Bir Denge

yin ve yang ile Mükemmel Bir Denge

Carl Edelmann GmbH, Deynique Cosmetics’in Ying Yang yüz bakımı ürün ailesinin zarif ambalajı için kullanılan yüksek kalitedeki Sappi kartonu ile 2011 ProCarton/ECMA Ödüllerinde, Güzellik ve Kozmetik kategorisinde birincilik kazandı

2012 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen ödül töreninde, 2011 ProCarton/ECMA ödülünü kazananlar ödüllerini veren jürinin bütün üyeleri aynı fikirdeydi. Güzellik ve Kozmetik dalında birincilik ödülü, Deynique Cosmetics’in Ying Yang yüz bakım ailesi için tasarlanan ambalaj sayesinde Carl Edelmann GmbH’nin oldu. Jüri ambalajı, bir karton kutu imalatçısının yapabileceği en iyi örnek olarak tanımladı ve tasarımın basitliğini inanılmaz derecede etkili bulduklarını belirtti. Kutunun üst ve alt bölümleri arasındaki göz alıcı “boşluk”, bu endüstride çok önemli bir anlam ifade eden raf etkinliğini mükemmel bir şekilde gösteriyor.

Ambalajlardaki mükemmelliği, her yıl gerçekleştirilen Pro Carton/ECMA Ödülleri ile kutlayan etkinlik on beş yıldır devam ediyor ve şu anda Avrupa’da benzer türdeki ödüller arasında en prestijli olanlardan bir tanesi olma özelliğine sahip. Bu etkinlik kapsamında, 114 aday değerlendirildi ve ödül kazanan fikirlerin, özellikle sürdürülebilir ambalajlamanın gittikçe artan önemi ve karton temelli çözümlerde sürekli olarak artan müşteri talebi açısından ilham verici olduğu gözlemlendi. Yin Yang için jüri, eşi benzeri olmayan malzeme kalitesinin, basit tasarım ile baskı ve finishing tekniklerinin etkili şekilde kullanılarak bir araya getirilmesi sonucunda mükemmel bir katlanan karton ortaya çıktığını belirtti.

Alfeld’deki (Almanya) SBB Karton Müdürü Lars Scheidweiler, Edelmann ve Yin Yang’ın bu prestjili ödülü kazanmasında, birinci sınıf bir karton olan Algro Design’ın önemli bir rol oynamasından memnun olduklarını ifade etti.

Yeni fikirlere açık

Hedienheim’deki (Almanya) Carl Edelmann GmbH Uzman Ambalaj Geliştirme Müdürü Helmut Sieber, Deynique Cosmetics’in yenilikçi fikirlere bu kadar açık olmasından ve bu karmaşık tasarımı gerçeğe dönüştürmedeki kararlılığından dolayı çok şanslı olduklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bazı üreticiler, yüksek düzeyde manüel iş ve ambalaj başına yüksek maliyetler içerdiği için geleneksel olmayan tasarımlardan uzak duruyor. Ancak Yin Yang yüz bakım ürünleri ailesinin üreticisi, seçkin ürünlerin, en yüksek düzeyde raf cazibesi meydana getirmek için seçkin ambalajları hak ettikleri düşüncesinde.”

Güzellik ve sağlık hizmeti pazarına odaklanan ve karton kutu, ambalaj ekleri ve sistem çözümlerinde uzman olan Edelmann, Yin Yang için, yin ve yang Asya konseptini yansıtan, açık hatlara ve olağandışı bir yapıya sahip olan çok parçalı bir ambalaj tasarladı. Grafik konsepti, Eyedea Werbe GmbH ile ortaklaşa olarak tasarlandı. Çin felsefesinde yin ve yang, doğanın her yerinde bulunan ve birisinin, diğeri olmadan yaşayamayacağı karşıt güçleri temsil ediyor. Sıcak ve soğuk, gerilim ve rahatlık, olumlu ve olumsuz, faaliyet ve dinlenme gibi kavramlar buna örnek verilebilir. Her iki kutup dengede olduğunda birbirini bütünleyen karşıtlar bir enerji akışı ortaya çıkarıyor. Bu doğal ahenk ve denge, ürün, malzeme ve ambalaj tasarımına yansıtılıyor.

Carl Edelmann, yüz yıla yakın zamandır ambalaj endüstrisinde önemli bir aktör konumunda bulunuyor. (şirket 100. yaşını 2013’te kutluyor) 1913’te küçük bir matbaanın satın alınması ile başlayan macera, günümüzde yaklaşık bin 900 kişiye iş sağlayan bir aile şirketine dönüştü. Şirket, farmasötik endüstrisi için karton kutu imalatı da dahil olmak üzere bir çok alanda pazar lideri ve yüksek kalitede tüketici ürünleri için seçkin baskı ve finishing teknikleri üreten bir ambalaj ortağı olarak önemli bir rol üstleniyor. Edelmann’ın Fransa, İngiltere, Polonya, Meksika ve Çin’de bağlı ortaklıkları ve temsilcilikleri bulunuyor. Edelmann Group tarafından tasarlanan karton kutular 40 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası ödüller kazanıyor: şirket Pro Carton/ECAM Ödülünü en az on iki defa kazandı

Ambalaj kavramı oluşturmak

Edelmann ambalaj kavramını geliştirmeye başladığında, şişelerin ve dağıtıcıların tasarımı çoktan tamamlanmıştı. Edelmann, yin ve yang’ ın uyumlu dengesinin ambalaj tasarımının bütün seviyelerinde yansıtılması gerektiği prensibi ile işe başladı. Kutu beş parçadan oluşuyor: üst, alt ve orta bölümler ve içeride iki ilave parça bulunuyor. Bunlar ayrıca, kartondan yapılıyor ve ürünün yerinde kalmasını sağlıyor. ‘Yin’ ve ‘MaxXimas’ kelimeleri gofrajlı ve ‘Yang’ kelimesi gümüş renginde folyo gofrajlı bir şekilde kullanılıyor. Ambalajın girintili bölümündeki ince çizgiler, ambalajın üretiminde kullanılan Algro Design kartonu içerisinde ayrı bir şekilde gofrajlı olarak kullanılıyor. Kutunun tamamına mat bir kaplama yapılıyor. Sieber’in açıklamasına göre, montajın elle yapılması nedeniyle, çeşitli parçaların bir araya getirilmesi, oldukça zaman alıyor.

Ambalajın modern tasarımı, basit şekillerde, saf çizgilerde ve parlak beyaz kutuyu uyumlu bir şekilde çevreleyen geniş siyah bant üzerinde yansıtılıyor. Paketin ön tarafı, arttırılmış üç boyutlu bir efekt için hafif şekilde girintili. Kapaktaki çıkıntıdan, gövdenin kenarlarına kadar bütün kesim kenarları, çift bir kıvrım ile saklanıyor. Kapak açıldığında, her şey kaplı ve katlanmış olduğu için kutunun arkası gizli kalıyor. Mat kaplama, dokusal gofraj ve yazılar için kullanılan gümüş folyo, çok parçalı kutuya dengeli ve zarif bir görünüş kazandırıyor.

Kenarları tamamen saklamanın, karşılaştıkları en büyük teknik zorluklardan bir tanesi olduğunu belirten Sieber, derin ofsetin, herhangi bir buruşma olmadan gövde üzerine yerleştirilmesinin mükemmel bir beceri ve ustalık gerektirdiğini anlatıyor. Aslında, saklı kenarlar, imalatçının özel taleplerinden bir tanesiydi. Ayrıca, gövde ve ofsetin yapıştırıcı olmadan birleştirilmesi gerekiyordu. Sieber kartonun yapılma yöntemi ile ilgili pek fazla bilgi vermiyor ancak gövde üzerindeki ucun, bir kağıt tutucu gibi, orta bölümdeki bir delik içerisinden tutturulduğunu belirtiyor.

Farkı meydana getiren finishing, tutarlılık ve beyazlık

Cilt bakımı ailesi doğal bir ürün ve mükemmel beyazlığı ile Sappi Algro Design, ürünün doğal koruyucu etkisini ve saflığını yansıtıyor. Algro Design’ın seçilmesindeki en önemli faktörün malzemenin parlak beyaz finishing’i olduğunu belirten Siebert sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle dokulu bir standart malzeme seçmemeye özen gösterdik. Pazardaki hiçbir ürün Algro Design’ın sunduğuna benzer beyazlığı ve parlaklığı sunmuyor. Ambalajı diğerlerinden farklı kılan yönün bu olduğunu düşünüyoruz.” Daha önce belirtildiği gibi Edelamann, dokulu bir alt tabaka ile başlamak yerine, dikkatli bir şekilde tasarlanmış dokulu çizgileri ayrı bir süreç içerisinde gofraj ile uyguluyor.

Sappi’nin Algro Design’ı, sekiz yıl önce piyasaya çıktığından beri karton kutular için en popüler kaplanmış ve en iyi biçimde beyazlatılmış kartonlardan bir tanesi. Birçok talepkar müşteri, ürünü yüksek kalitede lüks ambalajlama için ideal olarak görüyor. Hem Algro Design (tek yön kaplamalı), hem de Algro Design Duo (simetrik olarak her iki tarafta da kaplama yapılmış), Sappi’nin kendi önemli tasarım ve imalat tecrübesini karton imalat sanatına getirdiğinin bir kanıtı. Algro Design, parlak beyaz yüzeyi, yüksek seviyedeki UV ışığı direnci ve ipeksi yumuşak yüzeyi ile göz dolduruyor.

Kartonların yüksek kalitesi, görünüşleri, oluşturdukları his ve özellikle parlak beyaz yüzeyi, daha geniş bir alan izlenimi oluştururken baskıda daha berrak resimleri vurguluyor ve daha fazla kontrast sağlıyor. Bu durum, müşterinin algısı üzerinde olağanüstü pozitif bir etki meydana getiriyor, çünkü müşterinin onayını arttırıp, markanın yüksek bir seviyede tanınmasını sağlarken markanın kalitesini simgeliyor. Sonuç olarak, markanın değerine değer katıyor. Algro Design, seçkin ambalajlama için geniş çevreler tarafından kabul görmesinin yanı sıra, ayrıca, basılabilirliği ve neredeyse sonsuz finishing ve işleme seçenekleri sebebiyle bir çok ambalaj üreticisi ve finishing ustası tarafından tercih ediliyor.

Ürünün başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi

Şimdiye kadar, en doğal cilt bakım ürünleri nispeten basit bir şekilde karton kutularda sunuldu. Edelmann’ın hedefi, üstün bir ürünü, aynı derecede üstünlüğe sahip bir ambalaj ile sunmaktı. Peki burada vermek istediği mesaj ne? Doğal bir ürün yalnızca doğal bir malzeme içerisinde ambalajlanmalı. Tasarımı geliştirmek için harcanan dokuz ayın karşılığını çoktan aldılar; ilk rakamlar bunun, Deynique tarihindeki en başarılı ürün tanıtımı olduğunu gösteriyor.

Algro Design Hakkında

Algro Design 160-400 g/m2, Algro Design Card 235-345 g/m2 ve Algro Design Duo 250-380 g/m2 ağırlıklarında mevcut. Aşırı derecede yüksek sertlik gerektiren uygulamalar için 450-710 g/m² ağırlıklarında lamine edilmiş çeşitler bulunuyor.