Anasayfa » Baskı Sonrası » Zechini drupa’da:Yenilikler ve Sürprizler

Zechini drupa’da:Yenilikler ve Sürprizler

Milano merkezli makine üretici Zechini Gra-For sert kapaklı kitap üretiminde ve kağıt Converting’inde kullanılan makineleri ile ünlüdür. Geleneksel olarak, Zechini her drupa’da zengin makine portföyüne birkaç ekleme yapıyor. Bu seneki drupa, 60. faaliyet yılını kutlayan Zechini için özel bir anlama sahip.

 

Zechini’nin uluslararası ekibi salon 14’te yer alan C04 numaralı standında ziyaretçileri karşılamayı dört gözle bekliyor. Zechini ürünleri 300 metrekareden fazla büyüklüğe sahip bir alanda sergilenecek. Bu alan dört bölüme ayrılacak: Kitap blokları, Casemakers, Casing-in ve Page-to-page kitaplar.

Kitap blokları bölümünde VIP Press Endpaper 20 cycles/min Endsheet tutkallama makinesi yer alacak. Bu makine VIP Gauze sırt tutkallama ve Lining makinesi ile aynı doğrultuda çalıştırılacak.  Bu alanla ilgili ilk haberler, kitabın sırt kısmına kurdelenin (seçenek) yanı sıra baş ve kuyruk bantların uygulandığı kompakt bir makine olan Capri tarafından sunulacak. Bu makine ile 50 cm uzunluk ve  7 cm kalınlığa kadar kitap blokları işlenebilir. Baş ve kuyruk bantları kendinden yapışkanlı bir bantla birlikte tedarik edilir böylece sıvı tutkal kullanmaya gerek kalmaz – makine her zaman temiz ve kullanıma hazır olur.

Zechini, kitap bloğu üretimi için iplik dikme makinesi olan F1088’i sunacak. Bu alanda uzman bir firma olan Smythy tarafından üretilen F1088 kitap dikme makinesini tüm dünyaya dağıtımı Zechini tarafından yapılacak. Bu kompakt manüel makine, dijital baskı için özel olarak geliştirilmiştir.Buna rağmen, 52x49cm’lik büyük maksimum boyutu sayesinde F1088 kitap dikme makinesi geleneksel ciltçilerin de dikkatini çekmiştir.

Casemakers alanında geçen sene tanıtılmış olan ve piyasada kabul gören üç model yer alacak. Düşük maliyetli bir model olan Mephisto ile kaliteli Case’lerüretmek mümkün. Sıfır ayarlama süresi ve kolay çalıştırılması nedeniyle Mephisto küçük tirajlı çalışmalar için idealdir ve çok çeşitli seçenekleri bulunur.

Roby Junior 2 hepsi bir arada Casemaker alanında en çok satan üründür. Kompakt ürünün pek çok özelliği vardır. Bunların en önemlilerinden biri mükemmel hassasiyet ve saatte 250 Case çıktı sağlayan otomatik karton besleyicidir. Roby Junior 2 kağıt, fotoğraf kağıdı, bez, PVC, der, vb. gibi alışıldık kitap birleştirme malzemeleriile çalışabilir. Karton standart gri veya Padded olabilir. Herhangi bir ayarlama yapmadan bir kaplama malzemesinden diğerine geçmek de mümkün olur.

Roby Junior Vas Roby Junior 2’den farklıdır, 90°’de ayarlanmış iki adet Turning-in ve sıkıştırma istasyonu bulunur. Saatte 400’e kadar çıkan SinglePassage hızında Case üretimi yapılabilir.

Casing-in alanında, daha önce drupa da görülmemiş ekipmanlar yer alır: X-Case Casing-in makine ailesi. X-case’in temel sürümünde, operatörün kitap bloğu ile Case’i el ile yerleştirmesi gerekir. Makine sağlam yapılıdır. Wing ve tutkallama ruloları için ortak bir tahrik vardır. Bu sayede kitap boyutu ve ağırlığı ne olursa olsun eşit tutkallama sağlanır. X-Case, kitaba ekstra güç ve sağlamlık kazandıran ek yerinde otomatik olarak iki kat tutkal uygular.

X-Case Plusyarı otomatik bir Casing-in makinesidir. Kitap bloğu beslemesi açısından X-Case’den farklıdır, açılıp Wing’e yerleştirilme işlemi tamamen otomatik olarak gerçekleştirilir. Casing-in işleminden sonra kitap rulolar ile sıkıştırılır ve kolay boşaltma yapılması için rafa koyulur.

Fuarda, X-Case Plus ile VIP Forming kitap sıkıştırma ve bağlantı oluşturma makinesinden oluşan inline bir çözüm de tanıtılacak. X-Case Plus ile ciltlenen kitaplar VIP Forming’in Infeed kayışına yüklenir.  Burada kitaplar ilk önce sıkıştırılır ve sonra, bağlantılar oluşturulur. Sadece tek bir geçişte üç işlemin gerçekleştirilmesi ile X-Case Plus + VIP Forming kombinasyonu orta uzunluktaki çalışmalarda sert kapaklı kitapların etkili üretimine olanak sağlar.

Page-to-page kitaplara ayrılmış olan alanda, bir ilk gerçekleşecek: Kartondan yapılmış çocuk kitapları üretimi yapan hızlı üretim sistemi Red Arrow yer alacak. Bir saat içinde, düz kartonlardan 3000 adede kadar çocuk kitapları üretilebilir. Tutkal uygulanan alan, serbest şekilde seçilebilir. Böylece kitaplarda Puzzle veya pencereler yer alabilir.