Etiket Ambalajınıza Değer Katar

Etiket Ambalajınıza Değer Katar ~ 09/05/2022
hubergroup Türkiye Teknik Danışmanı Ali Can Yazdı

Son yıllarda yaşanan küresel gelişmeler ve beraberinde getirdiği yeni tüketim alışkanlıkları, pandemi sürecinde firmaların evden çalışma modellerini benimsemesi ile beraber hali hazırda hızla büyüyen ve büyümekte olan e-ticaret ve online satış platformları ambalaj ve etiket sektörünü olumlu yönde etkilemiştir. Gıda ürünleri başta olmak üzere giyim, kozmetik ve sağlık ürünlerinin hızlı tüketilip tekrar satışa sunulması tüketici açısından büyük önem arz etmektedir. Son kullanıcı tarafından ürünün bir takım bilgilendirmeler içermesi ve bu bilgilendirmelerinin doğru bir biçimde tüketiciye aktarılmasını sağlayan etiket her zamankinden daha önemli bir rol üstlenmiştir.

Neden Etiket?

Başlıca ürünün kullanım amacını, özelliklerini, menşeini, ağırlığını ve marka bilgilerini içeren ve tüketiciyi bilgilendirme amacı ile üretilmiş olan etiket ambalaj için bir tamamlayıcı unsur ve bununla birlikte ambalajın ve içindeki ürünün algısal olarak değerini arttıran bir malzemedir. Etiketler başlıca cam, plastik, ahşap ve metal ambalajların üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak tüketicilere sunulmaktadır.

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan teknolojik gelişmeler ile tüketiciler mutlaka bir ürünü alırken o ürünün etiketini inceleme gereksinimi duyuyor. Gerek fiyat bilgisi gerekse tüketicinin sahip olmak istediği bazı bilgilerin etikette yer alması tüketiciyi bu anlamda etiketi sorgulamaya ve incelemeye yönlendiriyor.

Etiket sektörü birçok sektörden farklı olarak, çeşitlilik açısından oldukça zengindir. Uygulama açısından ise hizmet ettiği sektör bakımından farklılıklar gösterir.

Başlıca etiket çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

·         Barkod etiketler

·         Kuşe etiketler

·         Kendinden yapışkanlı etiketler

·         Dokuma etiketler

·         Termal etiketler ve transfer etiketler

·         Lamine etiketler

·         Floresan uyarı ve bilgilendirme etiketleri

·         Plastik etiketler

·         Kalıp içi etiketler (In Mould Label)   

Ülkemizde hızla yayılan ve gelişen etiket sektörü, ambalaj sektörüne sağladığı katkı sayesinde bazen ambalaj üreten firmalar ile etiket üreten firmalar sınıflandırma açışından karıştırılabilmektedir. Bu karıştırılan sektörlerin en başında IML etiket diye adlandırdığımız (in mould label) kalıp içi etiketleme sistemi gelir. Aslında burada esas olan ambalaj, plastik diye adlandırdığımız enjeksiyon sonrasında farklı formlara ve tasarımlara dönüştürülen kap, kova veya kutu şeklindeki ürünlerdir. Bu ürünlerin üzerine kalıp içi etiketleme sistemi sayesinde plastik form ile birleştirilen PP (PoliPropilen) etiket bir plastik baskı altı malzemesidir ve ofset baskı tekniği ile üretilmektedir. Kalıp içi etiketleme sistemi diye adlandırılan In mould label sistemi yüksek mekanik basınç altında baskı altı malzemesinin enjeksiyon yardımı ile iç içe geçmesidir. Bu işlem sırasında baskı altı malzemesi yüksek bir basınç altında plastik malzemeye entegre edildiğinden, baskı altı malzemesi üzerine yapılan baskının çok dayanıklı olması gerekir.

hubergroup olarak geliştirdiğimiz MGA Label ürün serimiz IML ofset baskı tekniği için özel olarak formüle edilmiştir. Emici olmayan malzemelerde gıda ambalajı üretimi için düşük migrasyonlu, oksidatif kurutma, tabaka beslemeli ofset mürekkep serisi olan MGA Label ürün serisi özellikle IML üreticileri için hassasiyetle üretilmiştir. Hızlı oksidatif kuruma özellikleri sayesinde MGA Label tabaka beslemeli ofset mürekkepleri, emici olmayan yüzeylerde iyi yapışma yani adezyon özelliği sergiler.    

MGA Label mürekkep serimiz genel özellikleri:

• Düşük kimyasal göç oranının <10 mg / dm²’den düşük olması.

• Poly Poliolefin filmlere uygulandığında nokta şişme oranının minimum olması.

• İyi oksidatif kurumaya sahip olması.

• Mükemmel sürtünme direncine sahip olması.

• Stabil mürekkep -su dengesine sahip olması.

• Bitkisel yağ bazlı olması.

• Kobaltsız formülasyona sahip olması.

Projeleriniz ve firmanıza özel uygulama taleplerinizle ilgili daha fazla bilgi almak için Kalite@hubergroup.com mail adresimiz aracılığıyla, hubergroup Türkiye Teknik Destek Uzmanlarımızdan destek  alabilirsiniz.

#YirmialtiYasindayiz #26Yil #BiliyorumCunkuOkuyorum #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #ContentIsKing #Flekso #Ofset #Ambalaj #DijitalBaski #inkjet #toner #Baski #Etiket #UV #KnowWhatIsWhat #ItPaysTheAdvertise #Printing #Packaging #Surdurulebilirlik #YesilBaski #OlukluAmbalaj #EsnekAmbalaj #KartonAmbalaj #MetalAmbalaj #Converting #Label
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr