Sürdürülebilir, Çevre Dostu Düşük Migrasyonlu Mürekkepler

Sürdürülebilir, Çevre Dostu Düşük Migrasyonlu Mürekkepler ~ 13/06/2022
hubergroup Türkiye, Teknik ve Satış Uzmanı Rıdvan Pişkin yazdı

Son yıllarda gündemimizde ilk sıralarda yer alan pandemi sürecinin de yaşanması ile beraber gıda güvenliğinin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Bu yeni yaşam şartları, gıda sektöründe güvenli ambalaja olan ihtiyacı arttırarak insan sağlığının korunması ve hijyen konularında bir çok farklı önlemin alınmasını mecbur kılmıştır. Gıda güvenliği uygulamaları ile gıdanın üreticiden tüketiciye ulaşana kadar maruz kalabileceği tüm fiziksel, kimyasal, biyolojik, mikrobiyolojik ve her türlü riskin öngörülmesi ve uzaklaştırılması hedeflenmektedir.

Gıda ürünlerinin üretildiği anda veya kısa süre içerisinde tüketimi genelde mümkün olmamaktadır. Üretimi tamamlanan ürünler farklı zaman ve farklı bölgelerde tüketildikleri için uygun şekilde muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Ambalaj kavramı bu aşamada devreye girerek gıdanın tüketiciye güvenilir şekilde ulaşması için tedarik zincirinin en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Gıda ambalajının temel görevi gıdayı dış etkenlere karşı korumak ve doğru ambalaj malzemeleri seçimi ile gıdayı kimyasal etkenlere karşı muhafaza etmektir.

Ambalaj malzemesinden gıdaya kimyasal madde geçişinin olması gıda güvenliği açısından olumsuz ve tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Ürün kalitesinin korunması için gıda ile ambalaj arasında oluşabilecek etkileşimin engellenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla gıda ambalajı, migrasyona izin vermeyecek özellikte olmalıdır ve gıda ambalajında bunun aksi bir duruma sebebiyet verecek hammaddeler kullanılmamalıdır.

Migrasyon, ambalaj malzemesinde bulunan moleküllerin ürüne transfer olmasıdır. Başka bir ifade ile migrasyon düşük molekül ağırlıklı bileşenlerin ambalaj malzemesinden, ambalajlanmış olan gıdaya geçiş yapmasıdır. Migrasyon, gıda ve ambalaj arasında oluşan kimyasal etkileşim olduğu için, tümüyle engellenmesi mümkün değildir. Bu nedenle ambalaj materyalinin düşük migrasyon oranlarını sağlaması ve  gıda güvenliğine uygun şekilde üretilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla ambalaj baskı süreçlerinde düşük migrasyon özelliğine sahip mürekkepler kullanılarak baskı altı malzemesinden iç yüzeye transfer en aza indirgenmelidir.

Düşük migrasyonlu mürekkepler baskı altı malzemesinde iç yüzeye geçişi en aza indirgeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Gıda ambalajları için önemli bir adım olan düşük migrasyonlu matbaa mürekkepleri ile ilgili ülkemizde de önemli bir pazar söz konusudur. Hem konvansiyonel hem de UV baskı süreçlerinde kullanılan düşük kokulu, düşük migrasyonlu ve sertifikalı mürekkepler ile gıda güvenliği sürecine uygun üretimler yapılabilmektedir. Ambalaj üretimi yapan bir üretici gıda ambalajı üretmek istiyorsa bu bilgileri göz önünde bulundurarak uygun malzeme ve mürekkep seçimi yapmak zorundadır.

hubergroup olarak, GMP  denetimi ve kontrolü altında üretimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. (EC) No 1935/2004 koşullarını ve İsviçre Gıda ile Temas eden Malzeme ve Ürünler ile ilgili Yasayı (Bedarfsgegenständeverordnung, SR 817.023.21) dikkate alarak gıda ambalajlamasına ait gıda ile temas etmeyen yüzeylerin baskısı için özellikle formüle edilen Sektörde Öncü Olduğumuz Düşük Migrasyonlu Mürekkep Serimiz MGA ile ambalaj üreticilerinin stratejik çözüm ortağı olarak faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürmeye devam etmekteyiz.

Odaklandığımız ve bizim için yaşam biçimi olan konularımız;

  • Karbon ayak izini sürekli düşürmek.
  • Su arıtma sistemini her geçen gün geliştirmek.
  • Atıkları değerli hammadde statüsünde görmek.
  • Sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek.
  • GMP’ye (İyi Üretim Uygulamaları) uygun üretim yapmak.
  • Çevre dostu standart ürünler geliştirmek.

Sürdürülebilirlik konusunda sektörümüze liderlik ve öncülük etmeyi felsefe haline getirmiş bulunmaktayız.  Ürünlerimizin büyük bir kısmında yenilenebilir bitkisel yağlar kullanılmakta olup, bu ürünleri INGEDE 11 test yönetimine uygun olarak mürekkepten arındırılabilirlik kriterlerine ve Avrupa Geri Kazanılmış Kâğıt konseyi (ERPC) şartnamesine uygun olarak üretmekteyiz. Bununla birlikte baskı ürününün üretilmesi sırasında veya kullanımdan sonra ortaya çıkan atıkların değer katan döngülere geri kazandırılmasını sağlayan ürünlerimiz hem çevreyle ilgili hem de ekonomik açıdan oldukça sürdürülebilirlik konusuna katkı sağlamaktadır;

Mürekkep üreticilerinin sürdürülebilirlik noktasında üretimlerinin çevresel etkilerini azaltmak, geri dönüşümü arttırmak, karbon ayak izini düşürmek, su kaynaklarını verimli kullanmak gibi sorumlulukları söz konusu olup, hubergroup bu anlamda sektörde belli başlı konulara öncülük etmiştir:

·         Düşük Migrasyonlu Mürekkep Üretimi (MGA)  

Tüm üretim süreçlerimiz GMP denetimi ve kontrolü altındadır. Üretim esnasında kullanılan hammaddelerin parti numarasından, son ürünlerin formüllerine kadar tüm unsurlar geriye dönük izlenebilirlik sistemi ile kayıt altındadır. (EC) No 1935/2004 koşullarını ve İsviçre Gıda ile Temas eden Malzeme ve Ürünler ile ilgili Yasayı (Bedarfsgegenständeverordnung, SR 817.023.21) dikkate alarak gıda ambalajlamasına ait gıda ile temas etmeyen yüzeylerin baskısı için özellikle formüle edilmiştir.  

·         Kobalt İçermeyen Mürekkep Üretimi (COFREE)  

Çevreyi ve kaynakları korumak noktasında eko-etiketli baskı ürünleri kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Eko etiketlerin (Ecolabel EU) ön koşulu hammaddelerden biri de mürekkeplerde yüzeyde kurumada katalizör görevi gören kobalttır. hubergroup öncü inovatif yaklaşımı ile tabaka ofset  mürekkeplerin oksidatif olarak kurutulması için  kullanılmak üzere kobalt içermeyen bir kurutucu sistem geliştirmiştir. Resista ve Quickfast ürün portföyümüzle bu anlamda iş ortaklarımıza hizmet vermekteyiz.  

·         Cradle to Cradle (C2C) Standartlarında Üretim  

Ürünün üretildiği hammaddeye ya da üretilmeden önceki haline kısmen ya da tamamen geri dönebiliyor olması veya başka bir endüstri alanında üretilecek bir ürüne dönüştürülmesini sağlayacak şekilde üretilmesini öngören üretim şekli.

hubergroup, gıda ambalajına özgü aşağıdaki ürünleri geliştirerek sektöre kazandırmıştır:

MGA® ürünleri Avrupa Mürekkep Üreticileri Birliğinin (EuPIA) GMP talimatlarına uygun üretilmektedir. Bu üretim süreci ile her ürün aynı saflıkta olmaktadır. MGA ürünlerinin tamamı standart ürünlerden ayrı bina ve hatlarda üretilmektedir. Ayrı üretim hatları standart mürekkep üretiminden gelebilecek kirlilikleri önlemek amacı ile tasarlanmıştır.

CORONA-MGA® tabaka ofset mürekkepleri ve ACRYLAC- MGA® dispersiyon lakları Avrupa Mürekkep Üreticileri Birliğinin ( EuPIA) gıda ambalajı ile ilgili talimatlarına göre üretilmektedir. Genel baskı alışkanlıkları değiştirilmeden baskı yapılabilir. Kuruma özellikleri sadece emilim ile kuruma olduğu için “Inline” dispersiyon lak uygulanmalıdır. Dispersiyon lak “Inline” uygulanmadığı taktirde düşük sürtünme direnci ve görünmez yerleşme (invisible set – off) ile karşılaşılabilir.

ACRYLAC – MGA® su bazlı dispersiyon laklar tamamen gıda ambalajı öncelikleri değerlendirilerek üretilmiştir. Sürtünme direnci, kuruma gibi özellikleri bütün beklentileri karşılayacak seviyededir.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için kalite@hubergroup.com mail adresimiz aracılığıyla hubergroup Türkiye Teknik Destek Uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Saygılarımızla#YirmialtiYasindayiz #26Yil #BiliyorumCunkuOkuyorum #Matbaa #MatbaaTeknik #BirMatbaaTeknikVar #ContentIsKing #Flekso #Ofset #Ambalaj #DijitalBaski #inkjet #toner #Baski #Etiket #UV #KnowWhatIsWhat #ItPaysTheAdvertise #Printing #Packaging #Surdurulebilirlik #YesilBaski #OlukluAmbalaj #EsnekAmbalaj #KartonAmbalaj #MetalAmbalaj #Converting #Label
İletişim:

MATBAA&TEKNİK®

VOLİ FUAR HİZMETLERİ A.Ş

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Kuyumcukent No: 4M Dükkân No: 605 Bahçelievler 34197 İstanbul Türkiye

Telefon 0 212 604 51 24 – GSM 0 542 412 29 74

www.matbaateknik.com.tr

akif.tatlisu@voli.com.tr

Gizlilik Politikası Teslimat ve İade Mesafeli Satış Sözleşmesi

© Matbaa Teknik ~ Tüm Hakları Saklıdır 2018 ~ info@voli.com.tr